Regasiri(56)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Sper sa reusesc sa trimit ca aseara am pierdut si scrisesem, stiti cand ma apuc de scris ca scriu...)

Asa...cu vecina aia nu m-am intalnit, am impresia ca ma ocoleste , dar dau eu de ea , sper sa nu se intalneasca cu Marius ca asta-i mai de moda veche...cum sa stea fii-sa cu atatia baieti, ce spune lumea???? Dar ce face, frate, in fata blocului, ce poate face??
Si care-i ideea ca sta cu unul singur sau cu mai multi, cu atat mai mult n=are ce face....gandesc eu gresit, spuneti si voi....
Tot printre astia e si prietenul...intelegeti voi...de fapt fostul...primul dupa care cam plange...si eu cu ea... Of, of...

Dastefa, asa este, urmeaza un an scolar greu: Oana cu admiterea in liceu iar Ana cu examenul ala de sfarsit de clasa a 4-a care nu de examen imi este teama, ci de faptul ca fiind prima serie care-l da va fi nebunie ....ca la noi in Romanica
Pozele n-am putut sa le vad nici eu.

Ank, ati inceput deja gradinita? Si stai linistita, nu numai Erica e tot la grupa mica.....mai stiu eu pe cineva

Am sunat-o pe educatoare sa-mi spuna asa in mare ce rechizite sa iau ca tot faceam drumul ptr fete si imi spune una, alta....un caiet de romana ca vor incepe literele....ce sa facaaaaaaa?????? Litere???? Pai al meu nici sa coloreze nu sta, aia viseaza deja la litere..... ,iar in semestrul 2 vor incepe sa scrie pe caiete tip I.... mda.....ea are ganduri mari....eu nu Deci: cred ca va sta in gradinita pana la majorat

Aaaa....mi-am facut cont pe facebook, pai intram de la servici pe contul colegei sa vad pe unul sau pe altul....gata...acum am contul meu, am si prieteni.... de timp am nevoie ca in rest....
Ca sa nu mai spun ca am prieteni si din prietenii Oanei ( unul e tipul de care v-am scris mai sus, il am chiar in capul listei )....care mai aveti cont acolo sa-mi spuneti cine sunteti ca altfel nu accept prietenii daca numele nu-mi spune nimic

Bambo, vrei- nu vrei vine si toamna, nici mie nu-mi place deloc, imi da o stare cam aiurea....primavara-i anotimpul meu preferat . Cand incepeti gradinita, v=ati pregatit?

Dodo, multa bafta in anul scolar care urmeaza, si ptr voi va fi un an greu....dar trecem noi peste....la sfarsitul lui, in iunie, ne intalnim si sarbatorim...

Dbunny, ce mai faceti, ce face Dani, ce-ti face bebelina, v-ati hotarat la nume sau tot mai oscilati? Hai ca mai ai un pic, te-ai odihnit, esti pregatita?

De Aelita mai stiti careva ceva?

Trimit de frica sa nu pierd ca scriu de dimineata





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

pozele sunt la semnatura,albumul iunie-iulie,cred ca de acolo le puteti accesa

eu nu-s la curent cu multe chestii-de ex ce-i cu gradinitele astea step by step?adica auziserm de ele dar nu inteleg ce-i cu grupa mica?stau copii acolo pana ating un anumit nivel?sau la 3 ani intra direct in grupa mijl daca au anumite cunostinte de casa?hai luminati-ma si pe mine
cat despre ex la cl a4a-mea culpa -sunt pe dinafara,fiind in concediu prevederile noii legi a inv imi sunt total straine
Roxana ce-i cu examenul asta si la ce conteaza rezultatele obtinute?

eu sunt furioasa ca nu mi-au intrat banii pe card pana la ora asta si daca nu intra pana la 4 luni voi fi leftera si trebuie platiti banii pe sept la gradi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana c.
Dodo, multa bafta in anul scolar care urmeaza, si ptr voi va fi un an greu....dar trecem noi peste....la sfarsitul lui, in iunie, ne intalnim si sarbatorim...

Roxanamulta bafta si voua..si sigur in iunie voi sarbatori,v-am admirat
Citat:

Dodo la voi cred ca emotiile sunt cat casa -la tine iar la Bogdi nerabdarea.Sa dea Dumnezeu sa fie un an bun pt Bogdan,sa recupereze cat mai mult din ce are de recuperat,sa aiba parte de un sprijin real din partea invatatoarei si cat mai putine probleme din partea colegilor

Dastefaohooo cata dreptate ai.Emotii am cat casa poporului,iar el e exact cum il descrii.E foarte fericit ca in sfarsit incepe scoala...Invatatoarea mi-a promis sprijin,acum vom vedea,copii...sunt copii dar depinde foarte mult si de educatia primita acasa,mai exact ce au fost invatati

Bafta tuturor gradinarilor si scolarilor!!!

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!
Razbunarea cea mai cruda este cand dusmanul tau e silit a recunoaste ca esti bun si dansu-i rau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Dastefa, eu spuneam ca a ramas in grupa mica asa, in gluma, la ce stie sa faca si la faptul ca numai la joaca-i este gandul, nu vrea sa coloreze deloc, dar deloc....n-are rabdare sa coloreze ceva anume, ii place doar sa-i dau acuarelele si sa mazgaleasca el ce are chef, aiurea....dungi, dungulite....mai stiti...o fi vreun viitor pictor ...cum se numesc aia care coloreaza asa ...aiurea, linii doar de parca ar arunca cu vopsea pe plansa?

Si Calin e tot la gradinita step by step, anul trecut au fost mai mici (grupa mijlocie), anul asta sunt deja grupa mare, in mod normal la program scurt step by step sunt 2 educatoare : una care face lectii cu o grupa de 8-10 copii si cealalta- ajutor de educatoare- sta si ii supravegheaza pe ceilalti care-s in celelalte centre. Anul trecut n-am vazut asa ceva....sunt curioasa tare anul asta daca asa va fi.

Dupa noua lege a invatamantului, daca nu le mai pica vreo idee noua, incepand cu cei care-s acum clasa a IV-a si daca nu ma insel si cei din clasa a II-a vor da niste examene, testari....care vor fi de nivel mediu, nu grele, nu stiu exact ptr ce anume, eventual sa vada nivelul invataroarelor dupa notele copiilor ca altfel....nu stiu. Iarasi nu stiu ce se va intampla cu acei copii care nu vor trece peste acele testari....habar n-am....e ceva a la Funeriu si ai lui , sa mai ameteasca putin bietii copii ca si asa nu-s ametiti deloc: una cere programa si cu totul altceva se cere pe la concursuri, care concursuri sunt pe banii parintilor, ca si cartile culegerile si multe altele, in Romania in care invatamantul e gratuit Gata, ca m-am enervat deja
Oricum pana vor ajunge astia mici in scoala se va mai schimba de 7 ori legea aia a invatamantului, asa ca ....stati linistite cat inca mai puteti

Plec acasa, mai aveam de scris dar...altadata



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

scuzati absenta indelungata, am motive intemeiate

de cand mi.a iesit testul de zahar prost am tot tinut dieta(chit ca niciodata n-am trecut de 1o kile) si tot degeaba; al 2-lea test a iesit si el rau, si mi-au diagnostificat diabet gestational. acu, nu stiu cat e de grav, mi-au dat o dieta de 2ooo de calorii(care nu-i deloc grea, doar ca n-ai voie pic de zahar) si o lista unde notez valoarea glucozei din deget, de 6 ori pe zi. cateodata valoriile sunt f joase(nu mai pricep nimic) cateodata urca mult de la o simpla nectarina, si-atunci ma ia cu ameteli, valuri de caldura, palpitatii, etc in 27 am intrevedere cu endocrinul(cam tarziu) si daca el vede valorile mari ma trimite la intepat insulina. dar nu cred ca e cazul, problema mea sunt oscilatiile mari, cand organismul primeste o doza de zahar nu prea stie ce sa faca cu el...iar eu nici atat nu mai stiu ce sa fac!!(dupa calculele moasei am pus 8,5kg, dupa ale mele 9,2oo..eu zic ca f ok...)

pisicuta se va numi Noa, are deja 2,6oo, o burtica mai grasa cu 3-4 zile, si-un femur mai lung cu peste 2 saptamani atleta o face mama numa sa ajunga cu bine la mine-n brate!

Dani a reluat gradinita, vinerea asta; a fost incantat sa-si revada colegii si educatoarea..i-au schimbat clasa;la etaj!taman acu, o sa-mi fie drag sa urc scari cu carucior, epiziotomie, si alte cele...

Dani mai nou are frici in el...ziua in amiazamare il trimit in bucatarie dupa biscuiti si nu-i chip cica-i e frica ca apare Clarabel, dintr-un episod cu Mickey Mouse. adica devoreaza episoade de Scooby doo cu fantome si zombi si n-are nimic, si ii e frica de Clarabel¿¿!!

va pup si-mi pare rau ca n-am timp sa raspund fiecarei in varte...dar recuperez eu..

34s

Dbunny si Daniel (23.11.2006)
I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

Dbunny imi pare rau de problemele tale,sper sa ai parte de medici competenti care sa te ajute sa treci cu bine restul de sarcina care a mai ramas.Apoi o sa-ti revii
imi place numele pisicutzei tale
un pe burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Neata, ce matinala sunt nici mie nu-mi vine sa cred , pana la ora asta am intins deja si rufele (ultima serie, bagata aproape de miezul noptii)

Am intrat sa va doresc o saptamana buna si un an scolar super-extra- bun, nu cred ca voi avea timp maine sa intru , eventual dupa amiaza de la servici (am facut schimb de tura ca dimineata am activitate multa).

Dbunny, am auzit ceva de diabetul asta dar nu stiu mare lucru, mai ai putin si apare bebelina, va fi totul bine

Calin e super incantat ca maine incepe gradinita, imi spunea sa plecam de acum spre gradinita, de parca ar fi in USA, nu aici la un pas- sau 2.

Ana nu-i prea incantata de ideea ca incepe scoala , tot n-a citit cap- coada vreo carte, a plecat in Bucuresti cu verisoara-mea sa vada un film 3D....

Oana ...de 3 zile ii tot spun sa se duca la scoala sa vada la cat e maine deschiderea....n-a avut timp , azi vrea sa stea afara toata ziua, cu o pauza la pranz ca sa vina sa manance , poate isi va face timp .
Aseara (ma rog...era miezul noptii de fapt) a primit o lectie super, culmea e ca de la cineva la care nu ma asteptam ,
putin mai mare ca ea, singura a recunoscut ca am avut dreptate cand ii spuneam una-alta, acum ca a auzit si de la altcineva aceleasi lucruri spuse si repetate de mine....chiar cred ca i-a schimbat si ei mult gandirea. As pupa persoana aia cand as vedea-o dar nu stie ca aseara eram si eu la calculator cu Oana. O sa scriu un mail si o sa povestesc zilele urmatoare.

Gata, ma duc la treaba, am ditamai maldarul cu rufe ptr calcat..., apoi sa aranjez ptr maine dimineata la scoala...offff...nu-s deloc incantata , mai voiam vacanta





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Mai apar si eu pe aici, salutari tuturor mamicilor si piticilor. Pe Ana am dus-o si eu la gradi inca de sapt trecuta, la ei a fost deschisa toata vara. Thea a inceput sa mearga, dar mai si cade, are numai vanatai pe ea. Dar nu ma lasa s-o ating, urla s-o las singura sa se descurce. E f ambitioasa si orgolioasa mai ceva ca Ana, deci nu a iesit nici asta cuminte cum am crezut initial.
De sf Maria au venit rudele in vizita si am avut casa devastata, plus eu cu Thea am fost usor racite si aveam o stare cam nasoala.
Am inteles ca si la Ana se vor face grupe de anul asta, habar nu am unde va fi ea plasata. Ma duc sa-i spal parul ca i-am facut suvite blonde si a manjit tot patul, inclusiv pe ea. A vrut spray d-ala de coloreaza sa fie si ea blonda ca mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

buna dimineata
va las si o
am inceput si noi gradi cu bine,intr-o atmosfera de vara calduroasa
am mers ieri sa o iau pe Daria cu Miruna dupa minesi cat va fi cald asa vom merge.Cat am vorbit eu putin cu educatoarea Miru s-a dus glont in sala alaturata la grupa mijlocie s-a pus jos lamga copii care se jucau si se simtea f in largul ei
un an bun tuturor gradinarilor/scolarilor si multa sanatate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Cata liniste pe aici, vara asta prelungita e de vina ?

N-am mai avut timp(si nici chef) sa scriu, am fost cam intoarsa...

Am inceput scoala, gradinita....de toate.... Totul ok, Calin incantat, Ana...nu prea, iar Oana...cu ea e alta poveste, sunt la servici si cred ca voi avea timp pana plec sa trimit mailul ala.

In rest...maine seara am sedinta la Oana, luni la Calin...sa vad si la Ana cand va fi dar presimt ca tot saptamana viitoare . La Ana in clasa au mai venit 7 copii noi ( da, da....7...am scris bine, acum sunt 32 in clasa), o invatatoare de la o clasa paralela a iesit la pensie iar copiii de acolo au fost impartiti la celelalte clase, aici au venit 5, iar inca 2 sunt veniti de la alte scoli ( cu pilele de rigoare, normal). Parintii isi faceau cruce ca vaaaai....sunt foarte multi....i-am linistit spunandu-le ca la Oana, adica la seria de dinainte au fost 34, si asta de la clasa a 2-a.

Ma duc sa scriu mailul ala, anunt cand il trimit .


Mergi la inceput