Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (36)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

neatza fetelor!

m am trezit si eu si nu stiu cum de tot obosita sunt, sunt efectiv daramata dupa ziua de ieri

mada da, o sa incerc sa ii fac o mica schimbare in program, si mie mi se pare putin am pus pe picasa poza cu modelul rochiei care vreau sa o fac, in jos identica, in partea de sus corsetul pastreaza forma dar il fac acoperit cu voal fronsat, nu imi place cel din poza...

cami nici mie nu imi place laptele dupa mere...sa vedem cum ne adaptam pe parcurs!

pisuc felicitari pentru reusita!!

simo, roxy





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

neatza!
nici nu va imaginati cum arat....parul valvoi,cercane si intepenita din toate articulatiile....si pic de somn iar anna smotoceste un tigrisor in loc sa doarma. azi noapte asa cum am prevazut la 3.30 o apucase chicoteala..i-am dat ceai a baut nu a vrut sa doarma....la 4 fara ii faceam 120ml lp +5ml de Ca...l-a baut si iar chicotit...eu nu vedeam de somn...o potolesc un pic si hop o apuca scremutul..face kk....o duc la baie...o schimb o spal...si pana sa adoarma se face 4.30....a dormit pana la 8.30...
acum suntem singure si asa vrea sa doarma iar sa dorm si eu o ora...

yvyana , pai varianta mea cu somnul non stop e mai buna....cred ca te-a terminat , mai ales ieri....da sa-i dai ceva un stimulent...baby waret gripe e bun pt somnic, nu ai incercat....poate asa reusesti sa ii faci un program....ei cu cat sau treji mai mult cu atat devin mai agitati si le piere somnul
yvyana daca vrei ca bebelina sa faca tumbe..meri in concediu cu ea...si a mea si a lui mada si-au exersat intoarcerile la mare....
eu daca mai plec cu ea si la munte ne intoarcem mergand

eu sunt ingrijorata cu a mea ca are multe zile din astea in care manca si doarme....parca nu mai apuca si ea sa dea un chiot ceva...ma duc uneori cu gandul si la vreo boala...doamne fereste

Pisuc felicitari pt dormitul lui petru in camera lui...eu nu stiam ca el inca doarme in cosuletul acela...acum inteleg de ce nu ai venit cu intrebarea intrebatoare ce poate pati bebe daca isi baga picioarele printre gratiile patutului.....eu iti raspund anticipat....ca stiu ca o sa ne intrebi cat de curand.....nimic....anna deja a facut o pasine pt a da apratoarea patutului in jos si isi scoate picioarele printre zabrele

Yasmi , 2 copii zici....pai eu am 3 infiecare zi....cel mare adica sotul dimi cum m-a vazut ma punea sa-i servesc micul dejun ..da l-ammpasat imediat

revin....s-a dat cu capul de patut....ufff....cresc si apar alte probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

am apucat si eu sa ma uit la poze, doamne ce bebelusi frumosi

mada nu imi vine sa cred cum sta cata in fundulet, doamne cat e de dulce ce fata mare ai, e criminala

yasmi se vede varful dintisorului acolo, de abia astept si eu la noi

simo craii tai sunt superbi ce frumos, mamica de 3 baieti

miki lui vlad nu ii mai ajunge o suzeta? doamne ce simpatic e imi plac mult pozele din gradina si cum se joaca ei impreuna, iar andra a crescut asa mult sunt superbi!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Buna dimineata,

Am cam tras chiulul zilele astea, v-am citit pe fuga insa
Am fost ocupata cu umblatul pe la primarie si casa de pensii ca m-am chinuit sa-mi depun dosarul pt stimulentul pacii(ca eu am inceput jobul dupa concediul de lauzie, lucrez de acasa, desigur)
Asa m-am enervat ca am vrut sa depun dosarul luna trecuta si mi l-au respins ca mai trebuia o chestie nou introdusa in lista de acte, cica certificat stagiu de cotizare de la casa de pensii.Am depus cerere acolo si a zis ca vine in 3 saptamani, dupa 3 sapt jumate am fost sa intreb ce se intampla si doamna de acolo cauta prin muntele de hartii din jurul ei si-mi gaseste cererea neprocesata evident. Ma vede ca-s nervoasa si zice sa ma calmez ca timite mail si primesc scan a 2a zi, iar originalul vine in cateva zile. Intr-un final imi depun dosarul cu actele si acu mai astept originalul pe sapt viitoare. Ca la noi la nimeni
Mai citesc din urma ca vad ca iar ati fost harnicute

fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna dimineata

Sa imi beau si eu cafeluta cat scriu un mesaj aici la fete si apoi sa ma apuc de facut liste si listute cu tre sa pun inbagaje, maine dimineata plecam in deplasare la niste prieteni in sud vestul Angliei, mai bine spus undeva in Tara Galilor si o sa ajungem si la mare pe coasta de vest abia astept dar am emotii ca e prima data cand o sa doarma piscoata in alta casa, in alt loc in afara de camera ei ... plus baita si restul rutinei, o sa o cam dam peste cap dar spre ca nu rau, ca plecam sambata dimineata si venim duminica seara
Mai am emotii ca nu stiu daca Nick o sa vrea sa lase motanul in casa si sa ii dea de mancare pentru ca daca ii lasa mancare afara i-o mananca alte pisici sau vulpea sau chiar si veveritele vin si se aprovizioneaza cu crontanele de alea de dat la matze, astea mananca orice prind Eu nu vrea sa lase motanul in bucatarie , mai ales... dupa tot ce s-a intamplat cu piscoata si bubitele ei, aseara i-am si interzis sa mai spele la chiuveta de la bucatarie farfuriile motanului si nici macar sa ii puna apa de la chiuveta , sa se duca afara ca avem pompa si are cum sa si spele farfuriile si sa ii puna apa , deci sa nu mai prin nimic ce tine de matza prin casa... dar nu stiu cum sa fac sa ii spun ca iar parca vad ca ajungem sa ne ciondanim pe tema motanului , desi de cand cu bubitele piscoatei, tace malc nu mai spune nimic cand eu ii spun una alta , sa nu faca aia sau aia in legatura cu matza... dar o sa ii spun ca nu o sa moara de foame el motanu daca nu o manca sambata seara cina, adica un pliculet de carne in sos cum ii da in fiecare seara, sa ii dea sambata dimineata sa isi faca plinul si sa ii mai lase intr-o farfurie dea lui niste crontzanele de alea in dulapul unde doarme, poate n-or veni ele matzele de prin vecini sa ii manance mancare si nici vulpea nu o mirosi ... si sa ii mai dea de mancare duminica seara cand ne intoarcem, sper sa am noroc sa ma inteleaga, dar trebuie ca de nu scot batzu , eu nu mai vreau motanul in casa , de luni seara de cand am fost la dr cu fata si stim de la ce are bubitele , nu i-a mai dat deloc drumul in casa ...ptiu... nu-mi venea sa cred, desi eu nu i-am spus asta, eu numai l-am rugat sa fie mai atent si sa se spele bine bine pe maini de fiecare data dupa ce smotoceste motanu, el a decis singurel sa nu il mai primeasca in casa , un lucru foarte bun

Hai ca v-am innebunit cu motanu meu, dar e un subiect care ma roade, mai ales acum cand piscoata are de suferit din cauza lui...

Apropo de asta, nu mai tin mainte cine intreba, cred ca Yasmi, i-au mai trecut bubitele si nu se mai scarpina, luni era rosu tare locul si sangera , acum e aproape culoarea pielii si s-a uscat si s-a dus la baita cojita si se reface pielicica frumoas la loc, fina si fara probleme si abia i-am dat 3 zile jumate, ca de luni seara dupa baita am inceput prima data , ca ii dau de 3 ori pe zi , dimineata, amiaza si seara

Ieri am programat-o la vaccinul de 4 luni pentru data de 4 august dar ma gandeam , oare nu o avea nimic daca eu inca o sa ii mai dau cu crema din asta pentru bubita care contine cortizon? cred ca ar trebui sa sun la cabinet si sa vorbesc cu un doctor... sau poate pana joia viitoare nu mai trebuie sa o dau cu crema, poate pana luni sau marti i-o trece de tot si o sa opresc sa o mai dau ca vorba aia, sa nu o dau mai mult decat trebuie pentru ca are cortizonul asta de care mie mi-e cam frica

Hai ca inchei aici romanul, ma duc sa imi termin cafeluta si sa incep a face listute

O zi buna si cu soare va doresc, ceea ce imi doresc si mie, adica mai mult soare si ceva caldura, ieri a fost soare si caldut bine, sper ca si azi, desi azi e ca si ieri dimineata, adica gri si mohorat dar sper sa iasa soarele pana la urma si sa fie frumos



_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Mada esti o rasfatata!!1....auzi la ea copii in vacanta , bai in spume si cinema...sa ai ziua asa cum ti-ai propus=o

yasmi felicitari pt dintuc....a fost tare roxy ca nu-l vedea ....vb ta pai ce cresc mari din prima....sunt simpatice rau mamicile de bb 1...cel putin pisuc cu intrabrile ei intrbatoare ma termina....mi-o si imaginez ff ingrijorata.....Pisuc ii tii un jurnal?
eu desi mi se par normale chestiile ce le face tot imi pare rau ca nu notez ce face ea...am notat doar in ziua prima de diversificae...pe 14 iulie si de atunci nu am mai scris nimic la jurnal...ar trebui sa scriu cum isi pune cerelae si in cap....are o dexteritate sa ma loveasca peste lingurita de nu se poate....desi ii dau cate ceva sa tina in ambele mainii....sa fie acupata

ally un w-e frumos....cred ca pana la urma va mutati la milano

scrish si mi mi se pare putin doar suc la masa de 10....dar dupa o ora nu vrea lapticul?...parerea mea ar fi sa nu-i mai dai dor suc, ci sa-i pui pulpa la fruct....am citit schema ta cu diversificarea..dar vezi tu ,trebuie adaptata in functie de copil

schema lui Mada mi s-a prarut cea mai ok....e ff aproape de cea dupa care am diversificat o pe Stefy...insa ma oftic tare ca in urma cu 1-2 ani foaia cu diversificarea lui Stefy am gasit-o in cartea de bucate si am aruncat-o...mi-am zis cui ii mai trebuie diversificare de bebe....era data de dr.prof. gherghina de la iomc....ff bine expicata...cu legumele pe luni...cu cartoful sa nu lipseasca in nici o zi dupa varsta de 7l....cand sa-i dau mamaliga cu branzica si smantana....sau bors de perisoare...etc....era pt intelesul tuturor....cred ca mi-o facuse asa explicita din cauza ca Stefy era tare sclifosita....dar daca nu o mai am....de amintit nu mai imi amintesc mare lucru.....nu mai stiu exact ce si cate legume puneam in prima supa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deea99

neatza!


yvyana , pai varianta mea cu somnul non stop e mai buna....cred ca te-a terminat , mai ales ieri....da sa-i dai ceva un stimulent...baby waret gripe e bun pt somnic, nu ai incercat....poate asa reusesti sa ii faci un program....ei cu cat sau treji mai mult cu atat devin mai agitati si le piere somnul
yvyana daca vrei ca bebelina sa faca tumbe..meri in concediu cu ea...si a mea si a lui mada si-au exersat intoarcerile la mare....
eu daca mai plec cu ea si la munte ne intoarcem mergand

eu sunt ingrijorata cu a mea ca are multe zile din astea in care manca si doarme....parca nu mai apuca si ea sa dea un chiot ceva...ma duc uneori cu gandul si la vreo boala...doamne fereste



Vezi, Deea, piticele astea nu ne multumesc nicicum..., a mea chiuie prea mult si nu doarme, a ta doarme prea mult si nu chiuie, hai sa facem schimb! Si te previn ca din 2 in 2 nopti avem repriza de chiuiala de la 4 la 5 dimineata, care sfarseste in urlete daca nu te joci cu ea, asa ca eu zic ca iesi prost la scimb ca a ta macar chiuie noaptea dar doarme ziua, a mea nu!!! Glumesc, bineinteles, n-o dau eu pe maimutzica mea, chiar daca mi-a cam facut capul calendar ieri, cum bine zici!

Acum, de exemplu, am dovedit-o, doarme de 2 ore precum se vede ca eu imi fac de cap si stau pe forum ; exista si zile marcate de succesuri ... probabil ca asta-i va fi somnul pe ziua de azi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

buna dimi!!
am intrat sa savurez cafeluta cu voi,insa am de citit din urma.
am ramas singurica acasa si ma cam plictisesc ca bebelina doarme si eu nu am chef de nimic
dupa-amiaza plec la niste mici cumparaturi.
fetelor am citit ieri in ziar ca apa Devin , nu stiu ce lot. a fost infectata cu E-coli si a fost retrasa . pai eu lapticul pt teea il faceam cu apa asta. in ziar scria ca lotul care expira in mai 2012 a fost infectat si eu am cautat un bidon si data de expirare era iunie 2012. acum pe cele din trecut cine stie ce data aveau vreau sa nu ma panichez dar NU IMI IMAGINEZ CUM SE POATE ASA CEVA? NU MAI PUTEM AVEA INCREDERE IN NIMIC?? inca putin si poate si lapticul are ceva offff

am vazut ca vorbeati ieri de lapte. eu stiu ca la bebei se da doar lapte integral deoarece si grasimile sunt fff importante pt ei.
mama lucreaza in industria laptelui si bea doar lapte la punga sau doar din cel care sta la frigider, nu in cutie pe raft( desi nici acela sa stiti ca nu rezista la 30 grade, se branzeste instant) UHT se refera doar la precesul de pasteurizare si este fff bine sa cum#259;param acest lapte. cel din punga nu este UHT si daca nu il fierbi ffff bine pot ramane bacterii. doctorita mi-a spus ca si cel UHT tb fiet inca o data pt copii.
eu personal nu beau late de la tarani...doar ca nu imi place! nu stiu daca as avea incdredere sa-i dau bebelinei lapte de la tara! parerea mea.

merg sa mai citesc din urma.
va pupacesc

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

deea nu vreau sa incep sa ii dau de acum pulpa, e inca prea mic...nu vreau sa ii fortez stomacul, noi o luam incet ca nu ne grabim astazi am rezolvat problema, i am dat inainte biberonul pe care l a ras si pe urma sucul de mar de care nu se mai satura. deci probabil ca asta o sa ne fie ritmul, mai vedem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Neata

am o maraita mica in brate,trec mai tarziu

Mergi la inceput