locuri din Romania care ne raman in suflet

locuri din Romania care ne raman in suflet | Autor: alinuk

Link direct la acest mesaj

Pentru ca e timpul vacantelor...si nu numai, incerc sa deschid o tema pe care sa o dezbatem impreuna despre: ce ne atrage, ce ne place, ce simtim, cum am vrea sa fie locul in care traim ...si chiar sa vedem daca fiecare dintre noi ar putea face ceva in directia asta.

Imi doresc tare ca orasul in care traiesc, in care cresc si copiii mei sa aiba in afara de marime si alte calitati, oportunitati...

Pasii m-au dus de-a lungul anilor prin locuri minunate. Minunate atat prin istorie cat si prin...am convingerea ca... mai ales prin capacitatea de a pune in valoare si de a construi povesti atractive/misterioase despre locuri si oameni.

De ceva vreme urmaresc centrul vechi al capitalei.
Observ cu bucurie ca are acel aer specific al unui loc care traieste intens printre ziduri in spatele carora ar putea exista povesti frumoase, mistere atractive.


Oare exista sanse sa putem vedea cat mai multe locuri din Bucuresti, cat mai multe locuri din Romania puse in valoare:
strazi (oh ce subiect dureros),parcuri, muzee, spatii de cultura (atheneu, opera, teatre)?
Asa mi-ar placea sa fie Romania mea!

Am mers aseara mult pe strazile Bucurestiului..pe jos
a fost o incantare, m-am surprins gandind ca poate fi adevarat, ca nu e o speranta desarta a unei biete romantice...
oameni cu chipuri deschise, relaxare de vacanta, franturi de discutii si in alte limbi, trandafiri de oferit doamnelor, o atmosfera boema (asa cum o inteleg eu). Din peisaj nu lipseste omul cu flasneta ce canta o melodie de inima rea si te invita sa tragi un biletel ca poate poate iti surade norocul :)


iar asta imi intareste sperantele:
http://www.mediafax.ro/social/autobuze-supraetajate-pentru-vizitarea-obiectivele-turistice-din-bucuresti-ce-traseu-vor-avea-si-cat-costa-un-bilet-8533047/
(mi-as dori cat mai putina politizare pe acest subiect)

Centrul vechi a devenit viu dar deocamdata traieste intr-un alt ritm fata de multe alte locuri din restul orasului.

desigur e un inceput, sunt si multe aspecte la care mai e de lucru


va invit sa vorbim despre locurile frumoase din Romania, care traiesc, care incep sa traiasca cu adevarat, care te impresioneaza si pe care merita sa le descoperi


sigur sunt multe
in afara de centrul Bucurestiului, eu de ex am fost duminica trecuta la Castelul din Campina al Iuliei Hasdeu
un alt loc remarcabil
aici se afla o relatare care mi-a atras atentia:
http://alexisphoenix.org/romaniajulia.php







Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">timpul vacantei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Frumos subiect !

Eu sint "pentru" o Romanie mai degraba "pitoreasca" decit "urbana". Da, sint frumoase, centrul vechi al Bucurestiului, sau al Sibiului, sau al Brasovului...
Dar parca mai degraba mi-au ramas la suflet lacul Colibita, Delta, transfagarasanul...
Si nu neaparat aceste destinatii turistice cit coltisoarele de natura pe care le-am descoperit in apropierea lor.
Casele traditionale
Oamenii cu porturi populare...
Oamenii care nu au ajuns niciodata intr-un oras...





http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Retezatul ...cu salbaticia lui!...Cheile Bicazului ...Batranul Ceahlau cu vf Toaca!Asa arata raiul in mintea mea...

Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne


Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

sunt niste locuri minunate,frumusetzi autentice ,salbatice,pacat,mare pacat ca nu este retzea infrasctructurala corespunzatoare!

Sunt atitea lucruri de exploatat,vazut,insa vor ramine doar in imagini pentru multzi dintre noi!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Marea Neagra!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanica spune:

Botiza- Maramures
Suceava imprejurimi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Dulcea Bucovina, Apusenii, Delta... si mai sunt



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Manastirile din Oltenia: Tismana, Horezu, Bistrita (inclusiv pestera cu cele doua bisericute) si Arnota.
Mai putin batute de turisti fata de manastirile din nordul Moldovei dar asezate in locuri superbe, iti ofera liniste si natura, povesti si istorii extraordinare.



Bineinteles si Maramuresul istoric cu oameni curati si natura curata, cu obiceiuri deosebite si multa ospitalitate.


Edit: Mi-am amintit un loc deosebit de frumos, Gura Portitei unde Dunarea intalneste Marea iar rezervatia naturala de acolo te face sa-ti dai seama ca omul trebuie sa ramana pur si simplu un observator al naturii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Sighisoara, Biertan, Lacul Sf Ana, plaja Corbu, Putna

blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Poate par deplasat, dar mie locurile din Romania mi-au ramas toate in suflet. Asa cum sunt ele, cu bune si cu rele.
Cu oamenii am ce am. Si nu cu toti, ci cu unii dintre ei. Si chiar daca o buna parte sunt needucati, necivilizati, necititi, de multe ori gasesc in ei si ceva bun, pe care s-ar putea cladi, repara, cizela, educa. Cei incurabili sunt putini, si fiecare tara are uscaturile ei (vezi deunazi Norvegia).
Per total, tragand linie sub experienta mea, de muuuult mai multe ori m-am simtit de-al casei prin Romania decat sa ma fi simtit prost, rau sau ingrat.

Am batut si ceva locuri prin alte parti. La fel de frumoase. Tot asa si oamenii. O buna parte asa si pe dincolo, incurabili foarte putini.
Tragand linie sub experienta mea de prin alte parti, de muuuuult mai multe ori m-am simtit tratat ca un oaspete decat sa ma fi simtit prost, rau sau ingrat.

Peste tot sunt locuri frumoase. Frumusetile nu se pot compara, fiecare are ceva unic (totul e sa ai ochi s-o vezi).

Singura diferenta (cruciala) este ca aici ma simt acasa, in alte parti simt ca sunt oaspete. Si chiar daca oaspetii sunt tratati regeste, tot mai dulce-i paine-a de-acasa. Chestie de gene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

o da! asa e
mare parte din frumusete este de fapt in ochii celui care priveste

uneori aceasta frumusete e mai evidenta, alteori mai putin
personal, apreciez locurile care nu sunt la indemana, mai greu de descoperit, acelea pitoresti sau mai putin 'devorate'

deunazi cand povesteam entuziasta cuiva, inca sub influenta plimbarii de aseara, despre atmosfera boema a centrului vechi, remarca respectivei persoane, crud de rationala, m-a dezamagit putin: "la orice cutremur cladirile alea se pot prabusi"

tot chestiune de gene pana la urma
stiti cum e..
mai bine un optimist caruia sa nu i se indeplineasca sperantele decat un pesimist caruia sa i se intample temerile



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">timpul vacantei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput