help - titlu si autor!

help - titlu si autor! | Autor: ziki

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor!
Am un lapsus mare, si asupra autorului si asupra titlului unei carti al carei subiect insa il stiu
Era scrisa de un autor scandinav, si actiunea avea loc intr-una din "insulele canibalilor" - in Siberia. (anti-)Eroul ajunge intr-un satuc siberian unde povesteste cum a supravietuit in/ fugit din lagar, isi povesteste aventurile uitand sa precizeze ca el a fost canibal nu numai de nevoie dar si de placere...
Cam asta e ''trailerul'' meu, as fi vrut s-o recitesc si sa-mi poftesc si soata la lectura, dar nu mai stiu mai nimic despre ea.
Help? Anyone?

Multumiri multe si sincere!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

In afara de "Insula canibalilor" de Nicolas Werth (care e departe de a fi scandinav, iar cartea presupun ca nu e beletristica, dat fiind autorul - nu am citit cartea) eu nu am cunostinta de alta carte pe tema asta aparuta pe la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Sa'mna!
Am avut azi-noapte o revelatie (da, cand am lapsus visez amanunte...) cum ca a fost publicata la Polirom. Ajuta pe cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

as zice ca e un Sven Hassel, dar nu stiu exact care

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Eu imi amintesc de o poveste asemanatoare in 'Un gest de iubire' de James Meek.
E un tip acolo, Samarin, care povesteste la un moment dat ca a scapat dintr-un lagar si ca a mancat si un (sau mai multi) camarad ca sa supravietuiasca si ... din iubire.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Da, da! El e!
Imi cer scuze in cazul asta pentru pista falsa cu scandinavul

Multumesc frumos, MIHALEKA si CORAP si MARIA_ALEXIA pt ajutor!

o zi frumoasa sa avem!

Mergi la inceput