Copilul meu

Copilul meu | Autor: alfredo

Link direct la acest mesaj

Buna ziua am o intrebare am un copil de 4 ani cu o femeie cu care nu sunt si nici nu am fost casatorit iar copilul poarta numele meu(mentionez ca e nascut in italia) eu sunt plecat de 3 ani din tara si ea este plecata de un timp in italia iar copilul era la mama acesteia.Nu ne-am judecat niciodata pentru copil dar acum la luat din tara fara sa imi dau eu acordul,o pot da in judecata?Nu era obligata sa imi ceara si mie acordul? Va multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

daca intre timp in tara ea te-a dat in judecata pentru abandon si a obtinut hotarare judecatoreasca definitiva nu era obligata sa-ti ceara permisiunea, verifica lucrul asta.....dar nu stiu unde, contacteaza un avocat sa te sfatuiasca sau protectia copilului din zona ei de resedinta...habar nu am de unde vei obtine un raspuns clar si rapid.....apoi poti face orice te lasa constiinta, inclusiv sa o dai in judecata...

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ninapreda

daca intre timp in tara ea te-a dat in judecata pentru abandon si a obtinut hotarare judecatoreasca definitiva nu era obligata sa-ti ceara permisiunea, verifica lucrul asta.....dar nu stiu unde, contacteaza un avocat sa te sfatuiasca sau protectia copilului din zona ei de resedinta...habar nu am de unde vei obtine un raspuns clar si rapid.....apoi poti face orice te lasa constiinta, inclusiv sa o dai in judecata...

Nina


...cel mai probabil asta a fost, ea a dobandit incredintarea copilului si are dreptul sa iasa din tara cand doreste cu acesta fara a mai cere tatalui vreo aprobare.

O alta varianta poate fi faptul ca minorul are si cetatenia italiana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Citat:
citat din mesajul lui ninapreda

daca intre timp in tara ea te-a dat in judecata pentru abandon si a obtinut hotarare judecatoreasca definitiva nu era obligata sa-ti ceara permisiunea, verifica lucrul asta.....dar nu stiu unde, contacteaza un avocat sa te sfatuiasca sau protectia copilului din zona ei de resedinta...habar nu am de unde vei obtine un raspuns clar si rapid.....apoi poti face orice te lasa constiinta, inclusiv sa o dai in judecata...

Nina


...cel mai probabil asta a fost, ea a dobandit incredintarea copilului si are dreptul sa iasa din tara cand doreste cu acesta fara a mai cere tatalui vreo aprobare.

O alta varianta poate fi faptul ca minorul are si cetatenia italiana.


Are dreptul sa calatoreasca,nu sa se stabileasca!

Dar tu te-ai interesat de copilul asta pina acum,ai platit pensie alimentara,l-ai vizitat,avetzi o relatzie sau intrebarea e doar asa in directzia...cealalta?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Presupun ca acest copil a fost dat in custodie mamei. In egala masura sunt convins ca tribunalul a stabilit pensie alimentara pe care presupun ca ai platit-o. In procesul de acordare a custodiei nu stiu daca apari sau nu. Insa am vaga impresie ca ea are prin sentinta toate drepturile acordate si nu este necesar acordul tau.
De dat in judecata poti insa vei pierde procesul.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfredo spune:

Nu am facut nici un proces unde ramane copilul am cazut de comun acord daca pot spune asa sa ramana la ea pentru ca asa am considerat ca e mai bine pentru un copil de varsta asta,si da mam interesat de el vb cu el atunci cand imi da voie fie la telefon sau pe internet si trimit bani acasa regulat si pachete iar banii trimisi sunt mai multi decat ar fi pensia alimentara.Si cu faptul ca ma decazut din drepturi parintesti nu se poate pentru ca trebuia deschis un proces in care erau citati ambii parinti,si nu sa intamplat asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

tocmai asta e ca, poti fi citat si tu sa nu stii (la o adresa, prin mica publicitate, suunt mai multe proceduri), daca nu te prezinti la proces se judeca in lipsa ta, nu e nimeni obligat sa te caute pana te gaseste si sa te duca in fata completului in persoana....dar mi se pare mai corect sa fie cu mama decat cu bunica asa ca nuvad de ce te-ai opune, decat doar pentru a face rau...insa si asta e intre tine si constiinta ta

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfredo spune:

Nu nu pentru ai face rau nu ca nu ar merita dar ma gandesc la copil ca il iubesc mult si o sa sufere el.Pai asa il iau eu la mine decat sa stea la ea in alta tara,daca statea in romania ea cu el da,pentru ca asa trebuia dar asa nu sunt de acord

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atata vreme cat nu este clara situatia acestui copil nu se poate da un raspuns - insa daca ea a putut sa paraseasca teritoriul Romaniei e clar pentru mine ca acest copil este oficial in acte acordat doar mamei. Altfel nu ar fi putut sa paraseasca Romania.
In situatia actuala e clar ca oficial nu este necesar acordul tau ca si tata biologic.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cam multe raspunsuri off topic. Una intreaba omul si alta se raspunde. Va rog sa raspundeti la subiect sau sterg raspunsuroe off topic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Daca mama are incredintarea copilului, poate iesi cu el din tara fara acordul tau. Prin hotararea judecatoreasca, daca ai cerut program de vizita, mama ar trebui sa-ti permita accesul la copil, in acest caz sa il aduca in tara sau sa mergi tu acolo sa-l vizitezi. Doar daca se stabileste definitiv acolo, pentru actele de resedinta in care apare si copilul, are nevoie de acordul tau.

Mergi la inceput