Brumarei si Craciunite de nov-dec 2011 (48)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Neata si-o !!

ooka - uite ca mi-am adus aminte sa-ti spun cum e cu epidrala, ca am facut-o de 2 ori. Da, iti face anestezie in coloana, ia mult din durere, dar tot mai simti cate ceva. Tocmai pt. a putea simti contractiile si sa colaborezi pe ele (impingi), atunci cand e cazul. Am mai spus-o, pt. mine epidurala e mana cereasca, sa-i dea D-zeu sanatate aluia de a inventat-o. Daca mai traieste .

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 23s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuknuknuk spune:

"neatza!

Tia_Mia si eu ma trezesc noaptea, si adorm foarte greu, si dimineata la 6:30 dau desteptarea...dar cred ca m-am obisnuit. Sper sa nu fie si bebelusii nostrii la fel...
poate fetele cu experienta ne pot impartasi una, alta.

foarte interesanta conversatia despre cum sa nasti, mai ales ca eu inca nediscutand pana acum cu medicul meu, imi da o idee despre intrebarile pe care sa ii le pun. 10x fetelor pentru impartasirea experietelor voastre.




21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

alina - am uitat cum e cu bb mic-mic, treziri dese peste noapte etc. Desi, in general S. a fost un copil "bun" din punctul asta de vedere. Da' mereu matinala. Acum un pic mai putin de cand e la gradi ... insa rar a lenevit pana pe la 8-9 in pat (dimineata). La 7 trecute fix, parca avea de mers la serviciu, e in picioare. Ceasul biologic, ce sa zic ...

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 23s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Neata fetelor

eu va dau un ceai de cozi de cirese si o cafea cu lapte de soia

Brambu, merci pentru info legate de epidurala, da io nu stiu daca mere la cezariana, banui ca nu din cite spunea Ralu.

Am o stare asa infecta, n'am visat decit carute, si am fost in vis asa intr' stare de agitatie de m'a pleostit de tot. Nu stiu ce ar putea sa ma faca sa ma simt mai bine.

As putea sa ma uit dupa niste cumparaturi ca sa ma simt mai bine, niste situri eftine, de afara sau de la noi stiti - pt bebei, biansur?

mami de Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Neata si de la noi , eu va servesc cu un frape

Matinala si eu, nu prea am putut dormi, m-am perpelit toata noaptea

Alina nici eu nu m-ai tin minte, la noi au trecut aproape 8 ani si avando pe mama langa mine nu prea am simtit noptile albe
Acum cred ca voi simti din beljug nu mai pot so am pe mama 12 cu 24 langa mine, ca de e cu serviciu , mai tre sa aiba grija si de sot de fratii mei e mai complicata situatia acum insa nu ma panichezin caz ca bb e terorist ma mut la ea de urgentadaca nu dorm eu sa nu dorma nimeni

Anita mami de printesa, Rachella Alexia - si
19 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuknuknuk spune:

brambu si anebag seama ca o sa va reamintit in cateva lunicum e sa te trezesti tot timpul. O sa vad si eu atunci. Probabil ca voi fi zombie cateva saptamani bune, pana ma voi obisnui eu cu programul bebelului.


21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuknuknuk

"neatza!

Tia_Mia si eu ma trezesc noaptea, si adorm foarte greu, si dimineata la 6:30 dau desteptarea...dar cred ca m-am obisnuit. Sper sa nu fie si bebelusii nostrii la fel...
poate fetele cu experienta ne pot impartasi una, alta.

foarte interesanta conversatia despre cum sa nasti, mai ales ca eu inca nediscutand pana acum cu medicul meu, imi da o idee despre intrebarile pe care sa ii le pun. 10x fetelor pentru impartasirea experietelor voastre.




21+



Buna dimi!

Fix la fel cu somnul...asa a fost si la Matei, dar nu e un matinal...nu-i place sa doarma ioc! Nici de bebelus nu i-a placut si era calvar pana adormea. De la 2 ani nu mai doarme la pranz insa adoarme devreme (8-9) seara cand are program de gradi, in vacanta se trezeste pe la 10 si adoarme noaptea tarziu pe la 11-12. Acu sincera sa fiu asa sunt si eu si tat-su; rezist cat vrei noaptea, dar nu ma trezi dimineata!

Experienta nasterii la mine a fost placuta. Am avut cezariana cu rahianestezie si am fost foarte prezenta in tot ce s-a intamplat. L-am auzit pe Matei din primul moment, l-am pupat si am plans de nu stiam ce-i cu mine. Mi-am revenit foarte repede, m-am dat jos din pat de cum am putut sa-mi simt picioarele. De durut doare ca naiba, nu zic nu, dar trece! Mi-as fi dorit epidurala dar dr nu a fost deacord.

Cumparaturi...ca sa ating, zic eu, toate subiectele...dupa ce am pirdut sarcina aia in februarie, nu ma atrag de loc. Ma uit, imi plac, zic mai am timp si plec. Marele avantaj este faptul ca am de la Matei multe. Problema ar fi ca unul a fost in mijlocul verii si unul va fi in mijlocul iernii deci va trebui sa ma hotarasc totusi sa incep sa iau cate ceva.

mami de Matei 28 iulie 2007 si16+ cu Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

neatza!
Ane, la un frappe d-ala adevarat, cu inghetata, balesc de ceva timp..daca mai e si pe malul marii, deja e heaven!

Iubirea mea Mufarin, bandit mic
... si iubirea a doua e pe drum


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoniQQ spune:

Miereamara - foarte dragutze pozele. Burta mea cred ca e tot pe acolo. Imi doresc sa fi fost si eu mai mica si mai slaba, la 1.75 si 90+, bebe poate trece prea usor neobservat :).

Multumesc de informatiile privitoare la placenta anterioara/posterioara. Cred ca era singura chestie de pe rezultatul ecografiei despre care nu citisem ceva :). Mai mult - urmaresc pozele de dezvoltare a bebelusului de pe babycenter (gen: http://www.babycenter.com/fetal-development-images-22-weeks) si acolo e o placenta anterioara, asa ca incepusem sa ma intreb daca e ceva in neregula cu placenta mea.

Cred ca toata discutia asta despre temeri/experiente de nastere este foarte benefica. Eu sunt la primul bebe si mi se pare ca subiectul e destul de tabu. In afara de mama care a fost relativ vaga si mi-a zis ca ea a fost traumatizata la nastere si atunci a hotarat ca nu mai faca alt bebe, nu am discutat practic cu nimeni - doar am citit foarte mult.

Mi-am luat inima in dinti si m-am uitat la niste videoclipuri cu nasteri tot pe babycenter (naturala, cu epi, cezariana). Din cititul pe net toata lumea recomanda nasterea cat mai naturala, cat mai putin medicata, etc. Am decis ca oamenii astia sunt niste hipioti :P si ca eu o sa vreau cel putin epidurala :). Desigur, mai am 4 luni sa ma razgandesc.

Bautura mea de dimineata: lapte cu banane in blender, ma pregatesc de mancare de bebelusi :). Delicios!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

fetelor, astia de la Medlife dau concediu medical?? ati luat vreuna?.. adica, sa dea, sa-l vizeze medicul de familie si sa fie ok?... stiti ceva?...
nu mai pot de spate

Iubirea mea Mufarin, bandit mic
... si iubirea a doua e pe drum


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput