2011 - 2012 : Clasa I [2]

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Bine v-am gasit mamici de bobocei de clasa I!

Si noi, adica baietelul meu Deian incepe scoala in acest an, deci ne alaturam grupului.
Referitor la ghozdan e adevarat ca cele Herlitz sunt cam scumpe, dar cel putin aici in Timisoara nu am gasit altceva care sa corespunda la tot ceea ce caut la un ghiozdan.Vreu neaparat unul mai rigid, am oroare de alea gen carpa care atarna.Vreu sa stea caietele cat de cat drepte in el, mai ales ca sunt dotata cu un baiat zapacit si cu capul in nori, artist ce mai!Si la noi ghiozdanele vor sta langa banca.
Oricum Deian la intoarcere isi va duce ghiozdanul, pana la tramvai prntru ca il va lua bunica lui de la scoala si deja e obisnuit sa isi care echipamentul(face arte martiale - kendo si are de carat tot echipamentul de doua ori pe saptamana). Dimineata va merge cu mine, asta pana primeste sotul meu masina de servici.
Am dileme daca sa astept sau sa ii iau deja ghiozdanul, mai ales ca sunt maestra a ghinionului. Cand ma hotarasc sa cumpar ceva dispare. Am vorbit cu doamna de la magazinul distribuitor Herlitz si a spus ca nu se vot ieftini, doar vor aduce mai multe modele la ghiozdane.
La noi ghiozdanul va fi supriza pentru ca asa isi doreste, dar imi cunosc foarte bine copilul si stiu cam ce vrea!


Simina si Deian (21.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Wow, ce s-a animat subiectul! Multumim MamaGiuliei pt noul capitol si pt struct. anului scolar.
E f binevenita discutia despre ghizdan, desi inca nu stiu ce e mai bine sa-i cumpar lui Matei, macar stiu la ce trebuie sa fiu atenta.

As propune sa punem pe prima pagina (daca ne ajuta un moderator cu editarea) si lista de rechizite pe care le putem cumpara fara sa avem recomandarea invatatoarei, desigur dupa ce o revizuim impreuna.
Din cele aflate de la alte mamici de scolari, a rezultat asa:

Ogligatoriu:
- ghizodan (de spate sau tip troller)
- maculator (pt cine nu stie, acesta e un caiet neliniat)
- creioane colorate, radiera
- penar (ne-a fost recomandat sa alegem unul cu doua compartimente deoarece vor tine in permanenta la ei culori)
- acuarele
- bloc de desen
- caiet de matematica

Optional (poate sunt copii care au deja):

- stilou minune, de fapt Pix Pilot (cu gel, care are in capat o guma speciala ce sterge pasta)
- trening si adidasi pt sport
- pantofi de scoala

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelicuta spune:

Daca vreti, va pot ajuta cu lista de rechizite, mai ales ca lucrez in domeniu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

'Neata,

Unde sa caut Herlitz in Bucuresti? M-am uitat pe www.herlitz.de/ro/" target="_blank">site, dar nu gasesc nicio lista cu magazine, nimic, doar sediul central din Targu-Mures.
Mamagiuliei, modelul vostru se regaseste printre www.herlitz.de/ro/produse/scoala/ghiozdane-scolare.html" target="_blank">astea?

Eu am cumparat Pix Pilotul 'cela, ne distram cu el deocamdata, dar nu stiu daca il va folosi. E posibil sa aiba nevoie de stilou normal, din ala cu penita, habar n-am.
Despre acuarele - la un moment dat ne spusese invatatoarea sa luam tuburi.
Cumnata-mea, de exemplu, a cerut copiilor doar pensula si paleta si tuburile de culori le-a cumparat din fondul clasei. La ora de pictura le face cate-un sparc din tuburile alea pe palete si gata. Si-a scapat si de belelele cu "eu mi-am uitat acasa", "eu nu vreau sa-i dau la colegu' din ale mele", etc .
La penar, pe langa stilou, creion, creioane colorate si guma de sters, le mai trebuie si o rigla micuta din cate-am priceput si ascutitoare.

Deci nu ma mir ca le uita acasa, ca eu cred ca as uita in fiecare zi cate ceva .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Foarte buna propunerea cu lista.Eu as vrea sa ii iau o sticla pentru apa care sa nu se verse,ca la cat e de zapa uita de capac si facem inundatie.Ceva de genul asta


Simina si Deian (21.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Acuarele, plastelina si tot ce se mai utilizeaza la abilitati de tot felul nu va grabiti sa cumparati. Fiecare invatatoare da la prima sedinta listuta. Unele vor tuburi, altele pastile, unele vor pahare de plastic de unica folosinta pt apa (se cumpara din fondul clasei si da ea la ora de desen) altele vor cutii speciale...cate bordeie atatea obiceie.
La capitolul ghiozdan, in primul an am avut unul tare si de spate - s-a pastrat perfect, dar copilul a dorit troler cum au colegii. In anul 2 i-am luat un troller care are si bretele de pus in spate si a functionat perfect - si asta e in stare perfecta asa ca anul asta am scapat de luat. In schimb va trebui sa merg cu cel mic sa-i iau un ghiozdan - nu e ok sa mearga cu vechiturile fratelui mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

asta il avem noi, model ales de fi`mea si l am si luat atunci rapid pt ca era la reducere



_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicoleta

http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_ss_sc_0_11?mk_de_DE=%C5M%C5Z%D5%D1&url=search-alias%3Daps&field-keywords=schulranzen&x=0&y=0&sprefix=schulranzen

Sper sa nu se considere reclama

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Rasul este ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)


ce bine de cei care puteti comanda dp amazon

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Daria, daca ai sti cum am cumparat noi ghiozdanul... Am ajuns aici in duminica de dinaintea scolii, nu cumparaseram ghiozdan din Ro ca sa aiba copilul ghiozdan "de la sursa"... l-am trimis in primele 3 zile cu punga la scoala , apoi am nimerit intr-un mall si am luat un ghiozdan scuuump (asa parea atunci, dar era pretul normal din septembrie), unul dintre putinele ramase... ca nu aveam incotro... Acum l-am lua de la reduceri cam cu 30% mai ieftin... dar e bun cumparat!

Mergi la inceput