Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(34)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Moshulik: Asta e? Tu cu cat ai luat-o si de unde? http://electrocasnic.nscmall.ro/Alte-aparate/Severin/Aparat-de-facut-iaurt-Severin-JG3516-JG3516/

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elfica

Moshulik: Asta e? Tu cu cat ai luat-o si de unde? http://electrocasnic.nscmall.ro/Alte-aparate/Severin/Aparat-de-facut-iaurt-Severin-JG3516-JG3516/

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE


da, asta e.
si tot atat am dat pe el plus taxele de curier.
si tot de aici l-am luat.
eu am sunat la tel mobil si am cerut o livrare rapida.

Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
Poze Mare Iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ral_eli spune:

heidy si robert a invata repede ca daca trage de cearsaf ajunge jucaria la el. mari smecheri! ieri s-a ridicat prima data in picioare . s-a tras de canapea, dar nu a constientizat ce face. asa mi s-a parut. a facut asa natural si fara efort.......asa a fact cu toate si intorsul si rasucitul si statul in picioare: a vazut ca poate , ne-a demonstrat si noua c apoate apoi nu a mai repetat performanta mult timp. ca si cum ar zice "nah, ca am bifat-o si pe asta. next stept" :)

elfica mi-am cam pierdut speranta cu concursul asta. se pare ca nu am noroc. fetele voteaza zilnic....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

ELfica am luat olitele din dragonu/30lei buc.Felicitari pt iaurt! Nu amestec dupa ce se face-il las asa. Data trecuta am facut cu Activia k nu aveam altu in casa:)
Felicitari pt dinte!

moshulik felicitari pt achizitie, sa iti fie de folos! e de avut in casa, mai ales ca facem pt bebe..

ral_eli votam pana in decembrie inclusiv, pana iese, ce naiba tre sa mearga odata!

Azi Mara s-a ridicat si ea prima oara la patut in picere!!

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Bravo MARA!!!

Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Sugubina: Felicitari pentru progresul Marutzei! Un sfat, daca imi permiti, ca paza buna trece primejdia rea... nu ii lasa jucarii in pat, nici din cele tari, nici din cele moi. De ce? Dupa ce va stapani bine statul in picioare, va face turul patutului, va exersa schimbatul directiei atat cu burta, cat si cu spatele spre marginea patului, atunci va incepe joaca la verticala, adica bagatul jucariilor in gura. Si atunci uita ca trebuie sa se mai tina. Iulia mea e tare haioasa cum se intinde dupa ele, da din picior in jucarie pana ajunge aceasta intr-o pozitie buna pentru a o lua cu mana, apoi se apleaca, tinandu-se cu o mana de marginea patului si ia jucaria. O duce la gura fericita si urmatoarea miscare e sa ia mana de pe marginea patului. A cazut de cateva ori pe moale, dar de doua ori a dat cu capul de marginea patului si chiar daca nu e cu stinghii de lemn, ci cu plasa, in partea de sus tot are o margine dura, iar la mijlocul lungimii are si o proeminenta. De ambele ori s-a lovit la cap, o data pe lateral, spate, nu am vazut exact, ca a fost prea repede si a doua oara, azi, acum vreo 2 ore, cu fata. Bine ca nu a cazut de la distanta mare, dar tot a plans micuta... Noroc ca am luat-o in brate, am dus-o in alta parte a camerei si i-am dat ceva nou pt ea (un rimel! ) care i-a captivat atentia si a uitat instantaneu de durere si de plans. Pe fata nu am vazut urme, nu stiu cu ce a nimerit exact, dar mi-era mila de ea si frica sa nu fi patit ceva la dinti, sa si-i rupa. Legat de dinti, se vad clar amandoi, dar sigur doar unul a spart gingia, celalalt nu stiu, ca nu ma lasa sa verific. Dar e tare ca a inceput sa se joace cu ei si ce credeti.... scrasneste din dinti!!! Am prins-o ieri de dimineata de doua ori, i-am distras atentia si apoi nu am mai surprins-o. Joi am simtit doar un colt, vineri se vedea toata latimea dintelui, asa ca s-a bucurat de noutate, cercetand ce poate face... Si in continuare ii place sa muste din fructe, nu o mai conving nicicum sa ia din lingurita.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Adipapazi: Ce faci, soro, nu ne trimiti nicio vorbulita, nimic? Ca e week-end si a venit sotul cu laptop-ul, nu? Eh, mai ai timp, acum probabil ca va bucurati si voi unul de altul :). Asteptam vesti despre voi: mamica plina de vointa, miresul si papacioasa :)

Ral eli: Nu iti face griji, sigur vom reusi, chiar daca nu luna asta. Insa noi ne straduim! Eu incerc sa votez cat mai aproape de ora din ziua precedenta, sa nu ajung sa pierd o zi de vot din cauza sosirii noptii. Ca luna trecuta aveam ora de vot pe la 10, 11, care in timp s-a dus tot mai tarziu. Acum am inceput luna cu votat devreme, sa am timp sa ma decalez. :) Vorba Sugubinei, pana in decembrie, ne-o iesi noua pasenta! Fii optimista, da?





Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Inacat: Ce mai faceti, ati fost plecati la casa cu baia cu apa de ploaie? Te-ai specializat in menajul in conditii dificile si nu mai vreti acasa? Ce mai face Raducu, ce mai faci tu?

Fetelor, voi le cititi povesti copiilor? Daca nu, de cand intentionati sa le cititi? Eu am o gramada de carti de povesti, dar simt ca nu e receptiva, incerc sa ii mai citesc din ce citesc eu, cand vreau sa o fac sa mai aiba rabdare sa termin si eu capitolul, spre ex., dar nici nu ma baga in seama. Iar daca e langa mine cand citesc, vrea sa rupa, sa mototoleasca... Iar de adormit o adorm la san. Eu cand sa ii citesc si, mai ales, de cand o fi bine sa incep? Ca sa si inteleaga mai multe... Ii arat si eu pe afara cainele, pisica, pasarelele, ii reproduc cum fac animalele, facem exercitii zilnice cu unde e gura, nasul etc...

Hai, va pup, ca iar am prins netul si am chef de vorba! Va pup si va urez un week-end placut! Gaza noastra doarme de ceva timp si nu se mai trezeste. Sotul tocmai a venit adineauri la mine sa ma intrebe cat doarme, ca nu se mai trezeste... L-am lasat paznic, ca nu am mai mutat-o in patutul ei imediat dupa ce a adormit, cand e somnul profund , ca citeam si nu vroiam sa ma intrerup, iar apoi mi-era teama sa nu se trezeasca daca o mut. Gata, am pus lacat la gura, pa!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

hellllllooooooou,

nu am disparut, doar ca abia acum am timp nitzel.da, elfico, a venit sotzul care are laptop, dar n-are si incarcator, deci, sa ma grabesc.
mirela si sugu, asa e budinca, exact cum a zis mirela. in loc de conpida pui dovleceii, in loc de dovlecei alte legume etc.incercati si cu zuchini, e mai dulce.
noi suntem in etapa fanclub banana. daca le dau legume cu carne simple, e dezastru, asa ca le fac 120g de legume cu carne, intr-o parte a farfuriei am banana pasata, in alta parte cereale cu apa, si amestec un varf de linguritza de legume cu banana sau cu cerealele. si asa mancam. asta e, copiii mei nu vor manca aceste legume altfel si bine ca le mananca si asa. la fructe e in regula, papam minim 180, cocteil de caisa, pruna, para, mar, pepene galben, branza si cateodata banana.
la 6 mancam cate 150g iaurt cu o masura de cereale, ioakim si cu jumatate de banana. pe scurt, nicio masa fara fructe. asa ca papa cred ca minim 300g fructe/zi, 150 g iaurt, 100 g legume, plus carnea aferenta. cand le dau pastrav, de 2 ori pe sapt, mananca amandoi 1 pastrav de 10cm, fara cap si coada are atata.
sunt multumita.
sunt grasi si rosii la fatza.
rad, merg de-a busile si in picioare tinuti, se ridica la marginea patului, ana cu greu finalizeaza ridicatul in fund. le mai da cate un dinte jos.

nu ii pun pe oala pana la 2 ani.
citesc carti de psihologia copilului, acuma am una cu educa-ti pozitiv copilul, bazata pe ideea ca tre sa incurajezi faptele pozitive, nu pe cele negative. adica sa nu il certi cand face rele,ci sa dai vina pe lingurita daca da mancarea pe jos etc, dar cand se joaca frumos sau papa sau face altceva bine, sa ii acorzi atentie, dar nu incurajand fapta, ci atitudinea: esti tare cuminte/esti generos, ai impartit jucaria etc. in felul asta, cand va vrea sa iti atraga atentia, nu va face tipete, dat cu curu de pamant etc, ci va face un gest pozitiv.

fr dolto m-a dezamagit in cartea pe care o am aici, e cu niste interviuri si emisiuni radiofonice care sunt prea generale si fara punctul pe i. in skimb, acasa am o carte (ce le spunem copiilor)tot de ea, care e mult mai buna.
am citit si saptamana asta identitate de milan kundera, superba, plus 2 carti de eseuri. acuma bag un roman arghezian.
mananc fel si fel de bunatati si lumea a zis ca am mai slabit, nu stiu cum, ca in afara de exercitiile alea cu abdomene, nu fac altceva.

mai stam pana pe 15.nu ne ducem la mare, in skimb plecam noi 2 la praga, can't wait.

si acum, sa va cert: adica in 7 zile doar 2 pagini scrise in barlog? ce ursoaice puturoase ne-am fct, sau ursuletii sunt prea activi si nu ne mai lasa deloc timp de vbit.
hai ca va pupacesc ca ma duc sa scot iaurtul.a venit si sorela cu girls, s-a fct o gradinitza aici, asa ca daca are ea net, va tin in touch si next week.
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Bravo, Adipapazi, bine te distrezi, bine papa bebeii, bine citesti, totul la superlativ, ha? Ne vrei pofticioase la traiul boieresc???
Bine ca nu mergeti la mare si ca mergeti la Praga. Aveti tot timpul sa mergeti la mare cu bebeii, atunci vor gusta mai bine balaceala, joaca in nisip etc.

Noi plecam maine la Sinaia, e ziua cumnatei si am hotarat sa o sarbatorim acolo. Maine la 7, cel tarziu, trebuie sa ies pe usa, asa ca voi incheia rapid, ca mai am sa imi usuc parul dupa baie si mici treburi.


Update: sus avem doi dinti, nu mai maraie ca inainte, deci e clar ca a fost de la dinti. Dar nu am mai incercat cu mancare pastoasa, ca a prins gustul fructelor muscate. I-am dat si cartof si morcov bucatele mici, rupte cu mana si somon, azi pentru prima data, deci doar un strop. B-urile i le fac doar cu cereale si cantitatea cea mai mica posibil, incat sa nu o chinui prea tare. Si ies niste bilute pe care i le var in gura cand nu se asteapta, cand deschide gura sa ia sanul de obicei. Sper sa nu protesteze si sa nu mai vrea san, ca sa vezi ce palme imi dau! Am mai pacalit-o cu B-urile amestecate cu branza de vaci si pusa in varful bananei si cand vroia sa muste, ramanea branza in gura. Dar asa de tare se supara cand simtea in gura, ca a sfarsit prin a nu mai vrea sa ia banana! Asa ca nu am mai pacalit-o astfel :) I-am pus insa pe pruna, ca e mai zemoasa si nu simte asa usor B-urile. Of, o gramada de tertipuri, doar doar oi vedea rezultate. Doctorita mi-a prescris de acum doua luni, asta fiind a treia si abia de luna asta am acceptat sa ii dau, ca am vazut ca nu ia in greutate si m-am gandit ca poate o fi si asta un motiv, ca nu are pofta de mancare suficienta etc. La 8 luni avea 6.900, la 9 luni 7 kg, pana la un an nici 8 nu cred ca va avea... Ritmul de crestere actual e mai redus, vreo 250 -300 g, parca, dar orisicum, tot putin ia in greutate, desi are copanele, arata bine si noua nu ne pare asa, parca tot mai grea pare, ne gandeam ca are doctorita cantarul stricat :) Hai ca va pupic pe ziua de azi! Noapte buna tuturor, oriunde va aflati!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput