Sunt trista

Sunt trista | Autor: aschiutza

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu nu a vrut sa fie alaptat asta seara. Deja in ultimele zile a baut maxim citeva minute, asa, din politete probabil. Se face baietel mare, care va sa zica, in curind face un an.

Dar eu sunt acu asa de nostalgica si de trista si nu am avut cui sa spui, asa ca vin sa pling aici .

Gata, deja il vad la scoala, plecat de acasa, insurat si cu familia lui. Mi-i se pare ca s-a rupt o legatura intre noi.

Cum ati trecut voi peste intarcare?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

stai asa, ca asta nu inseamna ca se intarca. Peste o luna poate sa suga bine merci,. Exact la varsta asta Ghe a supt odata pe zi putin de tot, dupa cetave zile era iar pe baricade.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Inteleg despre ce vorbesti.
Dar crede-ma, mai ai vreun an si un pic de bebelus, la un an e foarte mic.
Pe deasupra e aproape imposibil sa se intarce acum, oricat ai avea impresia asta. Din politete nu cred, poate era ganduriu pe baza de alte motive si n-a avut vreme sa stea la piept.

Cand incep sa vada pamantul, sa isi dea seama ca in curand vor merge, au pentru o vreme alte interese. Isi revin foarte repede, cand isi dau seama ce pierd.

Ca tu esti trista ca a trecut asa repede un an inteleg. dar pe de alta parte, gandeste-te ca si el incepe sa-si dea seama ca de acuma creste, asa ca urmatorul an de bebelus va fi mult mai constient din partea amandurora!

Ai sa vezi ca e o pas atrecatoare, daca nu si depasita deja de cadn ai scris mesajul!

paula

asa a fost

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza
Mi se pare ca s-a rupt o legatura intre noi.


Poate ti se pare ca s-a rupt o legatura, dar stai linistita, se vor crea altele, mai frumoase si mai placute, pt ca vor fi constiente (nu stiu daca e cuvantul cel mai potrivit). Eu nu cred in vorba "niciodata nu esti mai aproape de copilul tau decat atunci cand l-ai alaptat", mi se pare o abordare un pic primitiva a relatiei speciale care se creeaza intre o mama si copilul ei ...

De exemplu momentul in care fata mea s-a ridicat in picioare singura pt prima data a fost ceva magic pt mine, felul in care m-a privit plina de mandrie ca a putut face ceva SINGURA m-a topit de tot !

La fel momentele in care a inceput sa vorbeasca, foarte plina de importanta, si sa ne "sfatuim" cum ar fi mai bine sa facem ... etc. etc.

Sunt atatea momente frumoase care vor veni ... Bucura-te ca ai un copil sanatos si creeaza-ti legaturi mai profunde cu el !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Burtocika, orice etapa vine la pachet cu nostalgiile dupa precedenta, de ex, l;a primul dinte ti-e dor de bebele complet stirb, n-are legatura neaparat cu alaptatul.


Aschiutza, f bine ti-a zis paulush, in orice caz, nu renunta sa-i oferi sanul, e prea mic pt intarcare.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Multzumesc de sfaturi, voi vedea ce mai merge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Si la mine fetita a avut perioade cand nu vroia sa suga sau sugea mai putin.

Mergi la inceput