Brumarei si Craciunite de nov-dec 2011 (47)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Anna dar tu de ce nu faci cerere pentru program redus? E dreptul tau in fond si la urma urmei. Nivelul salariului ramane acelasi, ai doar avantaje.

Iar aia cu lupta lui bebe pentru viata... sa ma ierte Dumnezeu dar si-asa ne luptam o viata intreaga, de ce sa nu se nasca macar mai usor. Si mie mi se pare un argument foarte tras de par, mai ales ca vine din partea unui medic...

Brambu hai ca poate decide bebelusul pentru tine , si ramane intors cu fundul. Atunci nu mai ai alternativa. Oricu, cred ca orice metoda ai alege, cel mai mult conteaza sa fii tu impacata cu tine insati. Ce zice unul si altul sunt doar vorbe. Conteaza instinctul si ce e in sufletul tau.


Mamica de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Brambu, da' nu poti sa faci gimnastica? Eu de exemplu, am fost la Sofica prin recomandarea dr. la kinetoterapie, sa invat sa respir/imping etc. Si mi'a prins extraordinar de bine, plus meditatia cred ca ajuta. Sincera sa fiu, judecind dupa mine ca dupa altu nu prea poci, n'as face cezariana, din motivele: am vazut pe pielea mea ce inseamna riscurile unei nasteri normale, nu vreau sa vaz ce inseamna si riscurile unei cezariene, stau cica prost cu colagenu din tesut, de unde inseamna ca tesutu se cam destrama, asa ca daca am o taietura mai mica si mai bine plasata, mai bine, plus valoarea adaugata, ca e bine la bebe, vine laptele cica mai repde, te refaci mai repede, scapi de efecte in timp (aderente pe uter, etc).

Acu' tu stii cit te'a traumatizat, ce'o fi insemnat pentru tine, daca nu te simti in stare sa treci prin asta nu stiu daca fara ajutor (o moasa, un terapetut ceva) ar fi bine sa te supui din nou la treaba asta insa o cezariana nu e chiar asa o simpla taietura pentru toata lumea si cine n'a facut'o afla in ce parte se afla dupa ce o face.

Io am patit'o grav de tot si totusi tot imi e mai frica de cezariana decit de nastere normala, daca ar baga dr mana in foc ca nu patesc nimic daca nasc normal ( adica tot ce'am mai patit) as naste normal fara sa stau pe ginduri, indiferent de cit de mare e bebe.

ma rog, in alta ordine de idei, ai facut gimnastica prenatala, de nascut adica ( cu impingeri, respiratii) la vreuna din nasterile anterioare?

mami de Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_s spune:

salutare
eu din pacate nu cred ca mai pot intra in timpul serviciului pe forum, asa ca o sa citesc dupa masa
sa vedem acum si ce am retinut
nicole bine ai venit sarcina usoara si bebe sanatos
andreea imi place patutul, insa cu dimensiunile nu stiu sa aproximez prea bine daca e ok
noi avem camera bebelinei goala..dormitorul mic din ap..si ma gandesc ca e ok, singura intrebare pe care mi-o pun e ce fac la inceput
ca daca vreau patutul in camera la noi..nu are cum sa intre..deci trebuie ceva mai mic, sa ma mut eu cu bebe sau sa fac drumri intre dormitoare..o sa vedem mai incolo

vorbeati de carcei, vad ca au aparut si la mine...nu foarte des, insa nu am ajuns la medic sa il intreb..calciu si magneziu nu am laut separat dar am vazut ca sunt inclus in elevit

Kya am uitat sa iti multumesc pt recomandarea cartii..cel mai simpatic ghid de sarcina..asa ca o fac acum

cu programul de 6 ore pana la urma e dreptul nostru, eu de ex plec la 15.30 de la munca, asta dupa ce am insistat..ca se dorea sa plec la 16 - considerand o ora pauza de masa..pauza pe care eu nu mi-o iau ca nu ies afara pe caldurile astea si merg doar la masa

aveam si eu intrebarea de pus cu nr de zile pe care trebuie sa lasi dupa nastere..cele 42..
daca luam in calcu DPN dupa data UM..la mine cele 40 de sapt se inplinesc pe 10 dec si imi las 42 de zile tinand cont de data asta..dar bebe mai vrea sa stea n burtica..si nasc mai tarzu de 10 dec..nu mai primesc indemnizatie?
eu ma gandeam sa imi las inca vreo 10 zile in plus, deci vreo 52 de zile concediu post natal
oricum o sa mai intreb si legislativ..nu mai stiu cine a recomandat ..ca poate ma lamuresc si eu
oare daca concediul prenatal se plateste cu 85% din brut..deci bani ceva mai multi, si se iau in calcul pt calcularea indemnizatiei..oare nu e mai bine sa intram cat de repede putem in concediu prenatal?

hai ca m-am luangit rau..

brambu sunt sigura ca o iei decizia cea mai buna

va pup pe toate

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Kia, stiu f bine ca e legal sa stau la program de 6 ore, numai ca eu lucrez de f mult timp cu sefa mea si neavand nicio problema medicala sa necesite un program scurt imi este jena sa fac astfel de solicitari. In plus, sunt intoarsa la munca doar din ianuarie (dupa un CIC), ma astepta ca pe painea calda si SURPRIZA, o sa plec din nou intr-un CIC

Legat de Ca, nu stiu ce sa zic, eu nu iau supliment de vitamine, doctora mea nu a considerat necesar, in schimb mi-a recomandat cele doua variante pe perioada asta calda: calciu plus magneziu sau sarurile cu electroliti, eu am ales sarurile pt ca deja le aveam in casa. Dar nu stiam ca ar da contractii suplimentul de calciul, eu nici nu stiu bine ce sunt alea, nu prea am avut nici la prima sarcina pana nu am nascut...


de steluta norocoasa Luca-Vlad (09.02.2009) si 18+ cu


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Corina, eu stiam ca trebuie neaparat sa ai 42 de zile dupa, si asta pt ca se recomanda ca acest concediu sa fie luat jumatate inainte si jumatate dupa, neexistand in modul asta posibilitatea,oricand ai naste, sa nu ramana un minim de 42 de zile dupa. Dar nu este nicio regula fata de cum sa-l imparti, mai putin cea cu cele 42 de zile.


de steluta norocoasa Luca-Vlad (09.02.2009) si 18+ cu


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_s spune:

anna eu am zis ca cea mai buna varianta e sa las si o marja ..vreo 10 zile in plus fata de cele 42 obligatorii..sau daca vrem sa ne mai ducem la munca sa lasam 63 zile pre si 63 post natal..
oricum am avut si colege care au venit pana in ultimul timp, au stat decat vreo 2 sapt in concediu pre natal

mai vroiam sa va intreb ceva
eu mai am vreo 26 de zile de concediu de odihna: 5 de anul trecut si 21 zile pe anul asta
daca eu trebuie sa nasc in dec, beneficiez de toate cele 21 de ziel pe anul asta? sau se scad zilele corespunzatoare pentu ultimele luni in care sunt in concediu prenatal?
ca sa stiu de cand pot sa leg concediul de odihna cu prenatalul

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Citat:
citat din mesajul lui corina_s

anna eu am zis ca cea mai buna varianta e sa las si o marja ..vreo 10 zile in plus fata de cele 42 obligatorii..sau daca vrem sa ne mai ducem la munca sa lasam 63 zile pre si 63 post natal..
oricum am avut si colege care au venit pana in ultimul timp, au stat decat vreo 2 sapt in concediu pre natal

mai vroiam sa va intreb ceva
eu mai am vreo 26 de zile de concediu de odihna: 5 de anul trecut si 21 zile pe anul asta
daca eu trebuie sa nasc in dec, beneficiez de toate cele 21 de ziel pe anul asta? sau se scad zilele corespunzatoare pentu ultimele luni in care sunt in concediu prenatal?
ca sa stiu de cand pot sa leg concediul de odihna cu prenatalul

19+


Ti se calculeaza zilele de concediu raportat la perioada lucrata, adica, beneficiezi de 1,75 zile de concediu pe luna, in functie de cand nasti ti se scade 1 sau 2 zile din cele 21 din an si la ce-ti ramane ti se adauga cele 5 de anul trecut

Edit: Acum am citit toata intrebarea, ti se calculeaza zilele de concediu doar la perioada lucrata, adica pana intri in prenatal


de steluta norocoasa Luca-Vlad (09.02.2009) si 18+ cu


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_s spune:

anna multu
tu cand vrei sa intri in prenatal?..e diferenta doar de 1 sapt intre noi

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Citat:
citat din mesajul lui corina_s

anna multu
tu cand vrei sa intri in prenatal?..e diferenta doar de 1 sapt intre noi

19+


Daca ar fi dupa lenea pe care o am as intra si maine, dar altfel, daca ma simt bine, o sa merg cat mai mult la munca si fac asta si pt bani, ca ma ajuta mai mult sa iau salariul intreg plus ca in functie de venitul realizat se calculeaza si indemnizatia. Numai sa ma simt bine si sa nu am alte recomandari din partea medicilor.
La Vlad am intrat in prenatal cu o luna inainte sa nasc si a fost tare bine, ce am mai lenevit luna aia


de steluta norocoasa Luca-Vlad (09.02.2009) si 18+ cu


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_78 spune:

Corina_s eu lucrez in resurse umane. Ce a zis anna este ok. Daca nu ai mai avut medicale si/sau fara plata in timpul anului, teoretic daca intri in prenatal de ex de la 1 octombrie, din cele 21 de zile de co pe anul asta ai avea dreptul la 16 zile.
In legatura cu depasirea celor 42 de zile inca nu am habar, dar o sa incerc sa ma documentez. Nu prea am avut multe gravidute la mine in firma si nu m-am lovit inca de problema asta.

Mergi la inceput