LMA Nectarie si Matei-Delfinasi in sarbatoare(161)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Neata!

Am adormit in sfarsit copilu'. Era chioara de somn dar nu vroia sa doarma. De cateva zile iar nu mai vrea sa adoarma singura asa ca o iau in brate si o legan in fotoliul-balansoar de la ea din camera si cand adoarme o transfer in patut.

Ieri am primit niste vesti tare proaste legate de servici si am fost un car de nervi. Pe scurt, eu am avut contract pe perioada determinata cu firma, care se va termina pe 30 Noiembrie. Ieri mi-au zis clar ca daca din Septembrie nu ma intorc la servici nu imi vor mai prelungi contractul asa ca raman in aer. Oricum planul meu era sa ma intorc din septembrie dar problema e ca firma a mai facut niste restructurari iar acum ar trebui pe langa job-ul meu sa preiau si job-ul unei colege bineinteles pe aceiasi bani de dinainte. Adica sa am doua job-uri full time la pret de unul. Cand am incercat sa le zic ca nu-mi convine situatia mi-au dat iar de inteles ca daca nu accept nu-mi vor prelungi contractul. Si atunci stau sa ma intreb de ce sa ma mai intorc in septembrie?????
Ar insemna sa ma agit sa gasesc bona sau gradinita sa umblu cu o suta de hartii sa intrerup indemnizatia, fara nici o garantie ca imi vor reinnoi contractul din noiembrie. Caz in care iar ar trebui sa stau sa refac tot dosarul pentru indemnizatie si sa astept iar 4 luni pana sa-mi intre banii.

In fine m-am intins ca o placinta dar ieri am fost tare intoarsa din cauza asta si inca mai sunt. Nu ma asteptam la asa ceva din partea lor, mai ales ca am avut o relatie de colaborare f. buna pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilinca79

vad ca n-a dat nimeni cafea, dar e nevoie mare, ca la noi e o vreme numai buna de dormit. Asa ca va poftesc eu la o tare, aromata, capuccino, ceai, cine ce doreste!


ba da, mami! si RACUSOR, si eu, tare de dimineata. dar nu-i bai, mereu mai sunt doritoare


am implinit un anisor!! Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

am implinit 10 ani!!! Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

In alta ordine de idei, am stat aseara pana tarziu si am vazut toate pozele de delfinasi pe care le-am putut gasi! Vorba Paulei, avem copilasi acum, nu mai sunt bebelusi si sunt asa frumooooosi toti!

Ieri pe seara am fost si noi la pediatra. Avem 8.640kg si 76cm deci binisor mai ales ca de luna trecuta a pus 500g ori asta nu se mai intamplase demult. Nu avem nici o sansa sa ne triplam greutatea pana la un an, ca ea s-a nascut cu 3.550kg dar nu-i bai. E vesela, sanatoasa, de cateva zile face si 5-6 pasi singurica deci nu-mi fac probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Nici Raul nu-si tripleaza greutatea!!E vreo pb asta? Ar tb sa aiba 11,250 g, si el abia e la 10,500.
Saddie, si ce te-ai hotarat cu munca? Dar iti pot desface contractul de munca daca esti in CIC? Daca te intorci in septembrie, nu-ti pot oferi garantii ca iti vor reinnoi contractul in nov? Macar sa stii o treaba...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

ilinca, LMA pt ieri

Ma bucur ca Isa si Vic sunt mai bine

Noi am avut o noapte nebuna... de la 22 la 3 Elise a vomat, am pierdut sirul. Oricum, primele 3-4 ture de voma a evacuat toata mancarea ce o mancase de la pranz incolo (de ce nu era digerata???) apoi doar suc gastric si apa ce-o bause fara sa o vad eu (stergeam de pe jos). Intre 3 si 5 a dormit cu miorlaieli ca o doare burta apoi iar ture la baie pt imprastiat. Si mica mi-a dat desteptarea la 8, cu toate ca s-a trezit si ea toata noaptea, de fapt a trezit-o sor'sa. Elise a mancat ieri dincolo, la socri. E venita sora soacra-mii din Iordania cu fata cea mica, se intrec care termina prima... cine stie, poate o fi fost si mancarea un pic veche ca altfel nu-mi explic cufureala. Acum abia se poate tine pe picioare, e toata deshidratata si slabita. Deocamdata ii dau ceai de menta cu paine prajita, pana acum vad ca stomacelul ei se comporta bine si nu scoate afara. Of


Asa ca BTZZZZZZZZ, hai cu cafeaua ca sunt . Si musai am nevoie si de ceva dulce, ca sa pot rezista pana o culc pe mica.

Am vazut si eu blondinii Paulei (Victo). Aia cu painea e , ce grijuliu e Stef cu fratiorul lui. Si pozele de familie sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Si Raul e bine, tocmai raspundeam Paulei aseara la un mail trimis de vineri, dadeam sfaturi legate de febra si el e bine-merci

Bea si-a triplat de mult greutatea, dar la noi nu se pune. Nu cred ca are 8 kg, nu mai am baterii la cantar asa ca nu mai stiu cat are. Ultima data avea 7800 g, acum vreo 2-3 sapt in urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Victor e bine! Multumesc lui DD. Febra nu a mai facut de marti seara. Cu mancatul e ok, a papat laptic, proba de foc va fi la fructe.
Multumesc din suflet pt gandurile bune, mamici dragi!

Saddie, iti inteleg tentatia de a sta pana la 2 ani acasa. Mai ales daca ai sanse sa iti gasesti un job inainte de a face strumfa 2 ani, super.

Numai eu tot caut de munca si nu gasesc, bre, praf in Bacaul asta! Nu va imaginati ca vreau post de director, ca sunt constienta ca tb sa reincep de undeva, sa demonstrez ca-s deasteacta si frumoasa si vreau sa muncesc cu drag si spor, dar nici macar nu te cheama la interviu. Eu de aia vreau sa ma mut din Bacau. Dar sotul nuuuuu vrea si nu vrea.

Alina si Victor Andrei - 23.07.2010
La mare, la soare!


MAREA INTALNEALA
- MUNTE
pt 27 aug - 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Nici Raul nu-si tripleaza greutatea!!E vreo pb asta? Ar tb sa aiba 11,250 g, si el abia e la 10,500.
Saddie, si ce te-ai hotarat cu munca? Dar iti pot desface contractul de munca daca esti in CIC? Daca te intorci in septembrie, nu-ti pot oferi garantii ca iti vor reinnoi contractul in nov? Macar sa stii o treaba...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze mare


Asta cu greutatea reprezinta niste repere pentru dezvoltarea normala, armonioasa a copilului dar nu reprezinta o problema atata timp cat e in limite normale ci numai daca e corelata cu alte probleme de genul ca nu ia in greutate dar nu creste nici in inaltime sau nu are dezvoltarea motorie normala pentru varsta etc.

Cu munca inca nu am luat o decizie pentru ca a venit vestea ca un soc si imi trebuie timp sa pot procesa toate implicatiile, oricum pana saptamana viitoare nu le dau nici un raspuns.

Contractul de munca nu se desface, asta nu pot face, ci se termina de drept la data mentionata in contract. Iar ei au optiunea sa nu prelungeasca. De fapt asta mi-au si dat de inteles ca imi prelungesc DACA ma intorc in septembrie si accept si al 2-lea job.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Crissy, tare sper sa fie d la mancatul in graba. Tin pumnii sa nu fie altceva!

Alina si Victor Andrei - 23.07.2010
La mare, la soare!


MAREA INTALNEALA
- MUNTE
pt 27 aug - 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainotna spune:

Saddie, iti doresc sa ai putere si mintea clara pentru a lua cea mai buna decizie

Mergi la inceput