Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(63)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

SAL, pe fuga...

FRAGRANT, CIT MA BUCUR!!!! STIAM EU, STIAM!
E inca rau, cred ca te-ai speriat crunt cind a vomitat... dar greul urit a trecut. Intolerantele astea uneori dispar de uiti si ca au fost! Of, hai ca usor-usor descurcati itzele. Doamne ajuta sa fie din ce in ce mai bine! PUP!!!

G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Ce bine ca Sophia e bine, nu se putea altfel!
Dar ce emotii ati mai avut cu vomitatul, nu stiam ca se poate de la atingeri sa-i fie asa rau, nu ma gandeam ca e posibil.

Mi-am amintit ceva, legat de decalotare la baietei. I-am spus ieri pediatrului sa se uite la putzica lui Alex, prea v-am auzit de operatii pentru fimoza. El foarte linistit zice ca la varsta asta nu se pune problema de fimoza, ca mai tarziu daca are ceva probleme o sa vedem pentru ca daca mergem acum la chirurg imediat pune pensa pe el. Brrrr ! Si ca o sa-i rezolve o fata problema cand creste, daca o sa fie ceva de rezolvat. Deci medicul nostru e in extrema cealalta, chiar nu i-ar face nimic poate si daca e cazul. S-a mai uitat o data la fundicul lui si a zis ca nu crede ca e fistula, cum zice dermatologul, era si de neasteptat sa creada el ca are ceva....dupa el toti copii sunt santosi tun!


Copilul meu este atat de frumos...Cum strange-n pumni radacini lungi si coapte de-asteptare.
Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Am uitat sa va spun. Un lucru bun am facut si eu azi: am fost dimineata la biserica si am impartasit copilul.

Multumesc mult pentru toate urarile pt puiu mic.

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

missmj - intoleranta asta trece pana in 5 ani, in multe cazuri pana-ntr-un an. noua ni s-a spus ca la 1 an o vom interna din nou 24-48 de ore, ca sa testeze daca s-a desensibilizat la proteina bovina;

Mimo- chiar am numarat in dimineata asta si am 16 biberoane, marci diferite, tetine diferite; le-am incercat pe toate: nuk, avent, playtex, tommy tippee, dr brown...nimic.
o mai las 1-2 sapt sa mai recupereze din greutate si apoi o incerc iar cu bibe.
la iesirea din spital avea 6.915 si 68 cm. dar era f constipata si cand am ajuns acasa a facut de-a cacuti, ca s-au dus cred alea 150 g care ziceam noi ca le-a pus

mada- impacare rapida! sunt bune uneori si certuriel astea, daca-s urmate de impacari pe masura
cum se mai simte razvanel?

roxx - sa stii ca ma gandeam si eu cat eram in spital ca ce bine ca nu a trebuit sa ma internez cu sophic in romania... am fost impresionata de conditii; am avut camera cu baie, pat pt mine, fotoliu pt marius si patutul lui sophic. pt bebelusi asigura de toate gratis (lapte, borcanele cu piureuri, orice medicament). am fost impresionata de asistente - f amabile, trebuiau sa vina din 4 in 4 ore sa ia semnele vitale (puls, tensiune, concentratia de O2, temperatura), dar daca sophic dormea sau o hraneam, ne lasau in pace nu ne deranjau, chiar daca asta insemna ca ele sa vina pe la noi de 3-4 ori pana in sf reuseau sa ii ia semnele vitale.

toti, de la infirmiere, la dr, de fiecare data cand intrau in camera vorbeau si se maimutareau intai la sophia si abia apoi ni se adresau noua. adica ea era pacientul lor si beneficia de atentie...mi-a placut mult sa vad cat de frumos reactioneaza sophia la atatea fete noi; zambea tuturor si statea f cuminte cand o examinau pe toate partile...


si dr - f amabili; e spital universitar si in fiecare dimineata venea un rezident, statea cam 30-60 min cu tine, raspundea la intrebari, si ce mi-a placut, la vreo 2 intrebari nu a stiut ce sa-mi zica, mi-a zis ca se documenteaza si apoi mi-a venit cu niste carti si cu medicul supervizor si m-au lamurit...

pe la pranz venea si medicul cu un grup de studenti si stateau cam 30 min, supervizorul le punea intrebari, studentii ma mai intrebau pe mine de simptome, apoi dadeau cu parerea despre diagnostic, tratamente posibile...in final dr ramanea cateva minute numai cu noi si mai raspundea la intrebari daca era cazul...

mi-a mai placut ca erau multi benevoli - pensionari; si isi ofereau serviciile, veneau de ex in camera si intrebau daca vrei sa stea ei cu bebe pana te duci tu la baie, la cafeteria sa mananci, sau efectiv sa iesi la o plimbare; mi-a fost de folos mai ales cand marius era la munci si apucam si eu sa urc la dus (dusurile erau cu un etaj mai sus) si sa ma duc sa-mi iau de mancare. iarasi mi-au placut preturile la mancare de la cafeteria lor; preturi de cantina, f rezonabile.
m-a impresionat treaba asta cu benevolatul; acum 4 ani eu am facut benevolat la o casa de batrani - mergeam vineri seara si le citeam ( ei alegeau ce), faceam puzzle cu ei sau jucam canasta. si acum niste pensionari au facut benevolat cu mine...mi se pare impresionanta treaba asta cu ajutorul intergenerational...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

inca o data mii de multumiri fetelor, ca ati fost alaturi de noi in perioada asta cenusie; a insemnat si inseamna f mult

si cum nu exista criza din care sa nu iasa ceva bun: am slabit - am acum un pic mai putin decat inainte de sarcina;

si alt castig - zilele astea mi-am reevaluat relatia cu socrul; existau niste tensiuni latente intre noi, frustrari refulate, toate de culise, ca nu au fost rabufniri sau "puneri la punct" intre noi.

ei, pe 11 iulie, cand pediatra mi-a sugerat sa fac testul de sudoare, socrul meu a sunat-o pe mama sa ii spuna ca m-a visat si sa o intrebe daca suntem ok, daca s-a intamplat ceva.
mama ii povesteste ce si cum, si de atunci in fiecare zi el mergea l abiserici, se ruga pt sophia si dadea pomelnice si o suna de 3-4 ori pe mama sa intrebe de noi; a zis ca nu vrea sa ne deranjeze cu telefoanele, ca intelege ca poate nu avem chef de discutii...

m-a impresionat pt ca intr-un mod discret, ne-ostentativ, a fost alaturi de nepoata lui...
poate ca pt mine nu a fost socrul ideal (asa cum cu siguranta nici eu nu i-am fost nora visata), dar acum, pt sophia, el a fost bunicul perfect...

asa ca am hotarat sa fac tabula rasa peste toate evenimentele trecute, mi-am impus o amnezie fortata fata de tot ce-a fost, vreau doar sa retin ca o iubeste pe sophia...

si nu vreau razboi rece cu cei ce imi iubesc neconditionat copilul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Buna fetele!

Multumim ptr aprecieri. Intr-adevar Ioana e un pic roscatica...acum s-a mai pierdut din culoare dar cand am nascut-o mi s-a parut asa rosie ca ma intrebam cu cine seamana:))

La multi ani Lori! Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de familia ta!
La multe lunite si sarbatoritilor zilei! Sa creasca mari si frumosi!

Ma bucur alaturi de mamica de Sophic pentru vestile grozave. Bine ca acum aveti un diagnostic si stiti cu ce va luptati! Sa dea DD sa treaca repede si sa va faceti mari si frumoase! Cat despre conditiile din spital de acolo jos palaria...m-am crucit un pic...uite de asta iti vine sa fugi in lume!

Am admirat poze de Patrick si Tudor jucausi...ce cuculet am vazut io acolo..hi hi hi...ultima cel putin e haioasa rau:))

Noi suntem bine, la racoare in casa sinu cred ca servim afara azi. Am papat deja supica cu putin orez si carnita...miam miam. Azi noapte in sfarsit am dormit si noi bine...de la 11 pan la 6 si apoi pan la 9 si trezirea finala la 10. Nu-mi venea sa cred...a fost de vis. BIneinteles ca io invatata cu ritualul ei din ultimul timp am adormit greu si m-am trezit de n ori.

Va pup si va doresc o zi frumoasa!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

fragrant bine ca intr-un final sophiotul nu o sa mai fie asa sensibila. foarte buna decizia luata in legatura cu socrul. sa stii ca si eu am trecut printr-o faza asemanatoare...doar ca la mine era sotul care nu vorbea cu tatal lui. nu a vorbit vreo 4 ani cu el, automat nici eu nu am vb. am tot insistat sa se impace cu el, intr-un final, a venit la mine la spital cand am nascut.apoi l-am invitat acasa la noi sa sarbatorim venirea pe lume a lui andrei. sotul s-a cam strambat, dar pana la urma s-au impacat cand a venit la noi acasa prima oara dupa atatia ani. vroiam ca andrei sa ii aiba alaturi pe bunici.eu nu am avut parte de bunici.mergeam rar la ei...si chiar le-am simtit lipsa.alti copiii plecau vara la tara, eu ramaneam mereu in bucuresti cu 2-3 copii la fel ca mine, fara bunici.oricum important e ca acum se inteleg bine si in sfarsit e cat de cat armonie in familie...ati vazut ce minuni face un sufletel mic?
E de vis ce povestesti tu acolo cu spitalele ... te duci fara vreo frica sa nu te intorci acasa cu alta boala . civilizatie dom'le !


Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

irinukaa...ma omoara Bogdannu?
n-am facut inca iaurt dar e asa de frumoasaiaurtiera...sa-mi spui tu cum e

poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

fragrant8 totul e bine cand se termina cu bine!!!!
imi place atitudinea vis-a-vis de socrul tau,mereu m-am gandit ca la o varsta trebuie sa fii mai cumpatat,si aici ma gandesc la oamenii mai in varsta,dar se pare ca noi suntem cei care toleram mai mult si ii intelegem
pup printesa Sophie cu tot dragul din lume..Tudor ii transmite bezele

poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

FRAGRANT, pai 7 kile la 6 luni e fff bine! Eu credeam ca are 5 la ce grozavii povesteai tu acolo...
Ma bucur ca experienta cu spitalul a fost una frumoasa... si ca exista oameni Oameni. Cind esti tinar, voluntariatul e deseori tot o chestie urmarita, ca da bine la orice CV. Dar cind esti pensionar...

Ce sa-ti zic? Rabdare si curaj si forta si incredere in Dumnezeu! Va fi bine! E DEJA BINE! Imi imaginez ce-o fi fost in sufletul vostru, parinti parintoasi. De-acum, o sa tot vine Grija. Asa-i cind esti parinte. Va pup!

G

Mergi la inceput