Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(63)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna fetelor

multi ani lori draga, sa fi sanatoasa

ieri am urcat la pestera dambovicioara, proasta alegere, e un drum numai in curbe si agrafe, plus ca la intors mi s a facut rau
n am luat mancare pt motani, legumele adik, si la intorcere li s a facut foame si deja era 2 jumate si nenea Robert s a pus pe niste urlete de mama mama
a bagat el tacsu viteza dar degeaba

am ajuns si le am dat sa mance, proasta decizie, trebuia sa l mai las un pic sa lise linisteasca stomacelele de la atatea curbe, nu le a placut nik, au mancat in scarba si nenea Robert a varsat apoi
cu o zi inainte mancasera peastrav, parca cine stie de bunatate le dadusem si cum a fost destul de mult am pastrat sa le dau si ieri, ciuciu
parca era otrava nu le a mai placut

off, m a speriat cu un vomat, iar a vomat, ce sa i mai fac????
o sa caut sa i mai iau niste lapte AR de la milumil si sa i mai dau si din asta
manca mancare cat de cat solida, parca n ar mai trebui sa mai vomite atat

mada mai ai loc in butoi?
pupi fetelor

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

Nu e fibroza!!!


am avut 4 zile f agitate; va relatez telegrafic, ca abia ne-au externat si am munte de rufe de spalat si calcat;

- pe 16 seara, dupa ce toata ziua fusese bine, sophia are 4 reprize de voma in jet, se albastreste la fata, dupa care devie letargica; mergem la urgente la spitalul unde am nascut (si unde facuse si testul de transpiratie) si acolo ne-au zis pe loc ca ne interneaza;
au urmat analize de sange (din vena, degetel, calcai), radiografii abdominale (2), analiza urina si caca;

- toate analizele normale; tot asa am aflat si ca analiza de transpiratie a iesit normala diagnostic stabilit clinic - intoleranta f severa la proteina bovina; continuam pe Neocate (laptele special), suntem urmariti de o nutritionista pt diversificare;

ne-au tinut 4 zile in spital (de pe 16 pana azi) pt rehidratare si luare in greutate;
dr inca nu stiu sigur de la ce e voma; au speculat ca poate unul din noi (eu sau marius) am mancat lactate si am atins-o sau pupat-o; e drept ca o sarbatorisem de ziua ei cu cheesecake, dar stiu sigur ca imediat ne-am spalat amandoi si pe maini si pe dinti, ca vb cu marius de asta....

gabiv - ma intrebai de ce are inca reactie daca am facut dieta de eliminare; exact aceeasi intrebare am pus-o si eu dr; am rugat si nutritionista sa se uite pe jurnalul alimentar pe care-l tinusem, sa-mi zica daca i se parea suspect ceva acolo;

rasp dr: 80% din copii reactioneaza pozitiv la dieta mamei, 15% trebuie intarcati si trecuti pe lp hidrolizat, si 5% pe lp pe baza de aminoacizi; s-ar parea ca sophic e in cei 5%;
mi-a adus dr si o carte in care se descriau studii facute pe copiii alergici/intoleranti la proteina; multe din info se contraziceau, dar am retinut ca totusi, in ciuda unui regim fara lactate din partea mamei, unii bebelusi nu isi revin si trebuie trecuti pe lp AA (amino-acid based).

mi s-a mai sugerat ca de fapt ea armai putea reactiona la chestii gen aditivi sau coloranti din mancare, dar asta se descopera prin incercare-eroare, ca nu au teste pt astea;

bibe tot nu accepta; totul e la lingurita; si lp e musai sa fie amestecat cu piureuri de fructe, altfel nu-l ia....
da' ne facem noi mari...


LA MULTI ANI, LORICH!!! SANATATE, BELSUG SI ARMONIE SI SA AI NUMAI BUCURII DE LA PITICII TAI!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Doamne Lavinia ce veste buna! Uite, cu astfel de vesti mai scot si eu un pic capul afara! Pupici multi la Sophiot, mamica si tatic! Sunteti niste incercati, dar totul o sa fie bine!

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

La multi ani draga Lorich

Noi suntem la fel...am cautat prin toate farmaciile bifido-baby...e un prebiotic recomandat tot de stanciu...l-am gasit intr-un final...55 ron . nexium-ul 180 ron ...ne-am hotarat sa nu i-l dam deocamdata...nu din cauza banilor, cica oricum ar fi pe lista de gratuitati...dar am sunat dr lui de familie si a zis ca vrea sa il vada si ea , sa isi dea cu parerea, ca ea il stie de cand era mic...d'astea. eu i-am zis ca m-am dus la stanciu ca nu mai suportam, nu dormea noaptea...si s-a nimerit bine, ca ea fusese in concediu in perioada aia. m-am programat pe 27 la ea, sa vedem. ea zice ca nexiumul se da intr-adevar la reflux dar ea nu crede ca andrei sa aiba reflux, mai ales ca nu vomita niciodata. vedem...deocamdata ii dau doar prebioticul ala si am lasat-o mai moale cu mancarea.
fragrant ce veste buna !!! ai scapat de stresul enorm cu fibroza aia.ma bucur. si acum asa o sa fie mereu ? sensibila la lactate?o sa stea numai pe laptele ala special ?
simis multa sanatate piciului...calciu constipa, deci e altceva
madalina hai ... afara din butoi imediatamente !! Pai esti suparata de ziua piciului ???!!!1. Cu soata nu e de bine...alt domn B . cum sa nu vorbeasca cu tine de luni ? offf ce orgoliu ... ti-as da un sfat, dar nu stiu care a fost discutia si care e de vina de fapt...dar oricine ar fi de vina, unul din voi trebuie sa lase garda jos si sa inceapa vorba ... ce naiba, sunteti adulti, aveti un copil...nu mai sunteti pustani sa stati fara sa vorbiti . 2. i-ai introdus un aliment nou in ziua resp de vomita cu jet si face diaree? mai bine te-ai programa la dr ca sa stai tu linistita, sa nu te afunzi si mai rau in butoi. 3. ce card avantaj ai?adik la ce banka...eu mi-am facut acum un an la credit europe, mi l-au dat repede si am luat ceva produse in rate. Hai du-te la Razvanel si ia-l in brate si pupaceste-l, gadila-l si uita de dl B si de carduri
La multe lunite bebelusilor Tudor, Razvan si Maia

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Buna si de la noi!

Fragrant, ce bine ca ai vesti bune! Ai incercat sa-i dai lapticul cu mai multe tipuri de tetine? Sau cu o canuta? Bine, ca daca nu vrea decat cu fructe asta nu e o solutie. mamica & bebe!

La multi ani sarbatoritilor de azi!

Madalina, si al meu a avut 2 zile cu kk f.f. moale si o data apos. Am fost doua zile undeva la tara, i-am dat sa suga dintr-o rosie cruda, apoi seara din pepene galben si banauiesc de la astea ni s-a tras. Asa... ca sa rezolv i-am dat in prima zi, dimineata suc de morcovi, nu i-am mai dat fructe, la pranz i-am dat legumele obisnuite si seara lapte cu faina de orez; a doua zi i-am dat fructe cu orez ca mi s-a parut rezolvata problema, dar m-am inselat. Asa ca i-am dat si jumatate de plic de Smecta dizolvat in apa si apoi a mai facut kk de vreo 2 ori dar nu apos. Azi vad ca e bine.




Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Neata!


LA MULTE LUNITEE MAIA REBECCA SI TUDOR CRISTIAN!

LA MULTI ANI, DRAGA NOASTRA LORI!

GABI, ma bucur ca esti ok cu lapticul

DOLORESS, succes cu scutecele refolosibile. Eh, uite, cat sunt eu de pro-alaptat, pro-AP, pro-ecologie si reciclare, asta cu scutecele nu pot s-o fac. Nu pot si pace. Felicitari ca v-ati hotarat!

VASILANITA, se gaseste orez brun, cam peste tot.

MADA, te imbratisez cu drag! Te inteleg foarte bine, si eu sunt data peste cap cand ma cert cu sotul...Spune-ne si noua ce card destept ti-ai facut sa stim sa-l evitam! Pupam Razvanelul mic si cuminte! (si sanatos tun, stiu eu!!!)



_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Nu mai stiu cine zicea ca afacut analize lui bebe cu sange luat din degetel, la Synevo. La care Synevo? Pentru ca la Medivocer mi-a zis ca se i-a din vena si ei lucreaza cu Synevo.

Bebeii vostri mai sunt cateodata roz-vinetii in jurul ochisorilor? Mie asa mi se pare ca e al meu cateodata si ma intreb daca e normal. Am mai vazut bebei asa proin parc, dar la vremea aia al meu nu era si-mi ziceam ca probabil au vreo carenta...





Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

FRAGRANT, bravooooooooooooo! Felicitari Sophic mic, ne bucuram cu totii ca esti sanatoasa tun!!!
Ne-ai facut o mare bucurie, mi-au dat lacrimile...
Ma gandesc de cate ori povestesti - ce bine totusi ca ai parte de un sistem medical performant si centrat pe pacient, cu medici care nu sar aiurea sa dea diagnostice pripite!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

EDIT MAAAAARE: (RUSINE SA-MI FIE!!!)

LA MULTE LUNITE RAZVAN PETRU, hai, zambeste dulce pentru mami si scoate-o din butoi!!!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Carmen . E un card facut la Banc Post. O sa fac altul cand incep serviciul la Credit Europe ca pe astea le stie toata lumea si stiu si eu cum functioneaza. Am crezut ca si asta e la fel, dar se pare ca e doar o teapa.
Cu dl. B o sa o scot eu la capat. Deja m-a sunat.
La pitic i-am bagat ieri fasole verde adusa de o prietena de la tara. Dar azi ne intoarcem la dovlacel, cartof si morcov ca se pare ca nu vrem fasolica. Ii luasem ieri si pui fericit sa ai dau azi, de ziua lui, dar mai stau. Ar putea fi si de la'caldura.

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput