Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(63)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Ca suge fi-miu degetul e vina mea. In ultimele 2 saptamani inainte de botez am taiat din ratia de mamileala ca eram ocupata sa brodez costumul de botez S-a simtit neglijat, a bagat o data degetul in gura si s-a prins ca asa primeste atentie. E inutil sa mai spun ca nici o jucarie nu poate inlocui degetul, ca nu si-ar mai atinge scopul.

Si cum ne-am impartit rolurile in familie, taica-su il dojeneste daca sta cu mana in gura (deci are atentie!) iar mami ii zice sa scoata degetul din gura si cand o face, il lauda (deci are atentie)Rade la mine cand ma rog de el, si intr-un final il scoate. Si cum nu-l mai bag in seama, iar e cu el in gura.

Singura grija care mi-o fac e sa nu-si deformeze degetul. Sau dintii, cand i-o avea. Sper insa ca in curand va trece la alte activitati si va uita de deget.


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

LOUTZY, ce mai poveste cu degetele!

DOLORESS, ce-mi place, sa iesi cu parul la placa sa plivesti gradina! Ce mai combinatie!
Dar ce de energie ai tu!
Kevinush zice ma-ma! Dragutul... Cred ca te topesti...A avut si Ilinca vreo 2 luni de ma-ma, dar nu era ff clar si zicea mai mult cind o dadea in plins, un mmmmma-mmmmmma, asa. Acum, nu e cu adresa, dar se aude, se joaca asa cu silabele, se chinuie sa le zica. Am impresia ca si dintisorul a contribuit, ca a tot dat cu limba in el.

A doua zi de dive: morcovul acela e scirbos!

G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

gabiv ce chinui tu fata cu "morcovul acela scarbos"
fa i fetei o friptura si gata.....am glumit
las ca o sa i placa ei legumele


mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Ce mici si cata personalitate!
Al meu mananca morcovul fara probleme. Si ssupa de morcov, si mar ras. Preferata e banana. Stiti cum fac carnivorele cand se reped la prada? Musca si scutura din cap... Asa face al meu... la lingura cu banana. Ar manca si lingura. Dar... de doua luni ne diversificam si tot cu atat am ramas. Cand am pus si dovlecel in supa n-a mai avut acelasi farmec. Cu patrunjelul la fel. Cartof dulce a mancat 2 bucatele si gata.
Ieri, cum v-am spus (am spus?) i-am dat sa guste carnita si s-a strambat parca era ulei de ricin (dovada pe FB). Azi i-am stors jumatate de portocala. 20 de ml sunt pe body, restul o sa-i bea mami...
Dar pana acum carnea a fost cea mai "bleah". Cred ca mi-au dat astia alt copil la maternitate. Cum sa fie fi-miu si sa nu-i placa carnea???


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Da mai si la noi legumele sunt scarboase. Patrick n-a avut si nici nu are treaba cu ele, dar el nu mananca fructe. Ce sa facem, nu le putem avea pe toate Combinat asa, am niste baieti super, unul legume, unul fructe. Luati separat insa...
Azi dimineata iar a papat para intreaga, dupa ce aseara a refuzat cu indarjire pana si cartoful dulce. Sigileaza buzele si face Iiiiiiiii la mine. L-am lasat sa se joace cu mancarea, cu greu, abia m-am abtinut sa nu intervin, si-a pus-o in cap, si-a bagat-o in chiloti, in urechi, dar in gura nici vorba. Si am combinat si cu cereale. Am sa combin legume-fructe si gata, sa vedem daca avem mai mult succes.

CATALINA- nu stiu ce sa zic de bubite, pot fi si de la caldura totusi, daca nu ai bagat nimic nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Doloress, , multumesc! Vedem cum evolueaza. In ultimul timp am spalat-o si cu Johnsons baby adus din State. Pediatra mi-a spus la un moment dat ca JB poate provoca alergii, dar m-am gandit ca daca este adus din State n-o fi asa de agresiv.

Mi-au placut mult povestile tale din copilarie si mi-a parut rau sa aud ca ai probleme cu colesterolul. De la operatie incoace, in afara de transaminaze, si colesterolul meu a luat-o razna, desi am mancat regim strict, cu foarte putine grasimi. La nuci de ce ar trebui sa renunti? Nu au grasimi bune, care micsoreaza colesterolul?

Gabiv, ce ti-a mai luat sotul de la Biogood? Eu am fost saptamana trecuta la cel din Baneasa si mi s-a parut tare saracut. Am luat doar mere si morcovi. Arata mai bine cel din Dorobanti. Iar preturile la iaurturile bio sunt exagerate. Iei acelasi iaurt mai ieftin din Carrefour. In alta ordine de idei, esti profa de romana? Cum a fost prima intrunire a "prietenilor lui Eliade"?

Noi cu mancarea suntem capricioase. Mancam trei lingurite, dupa care ne punem pe urlat pana primim lapte (i-o fi sete?), bem ceva lapte, pe urma, daca e si cartof dulce in papara, mancam, daca nu, nu mai vrem. Mai nou nu-i mai plac nici fructele cu cereale, care erau preferatele ei.

Mandra mamica de printesa filigran Sara Maria - 21.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

repede repede...am intrat fulger!

La multi ani draga Magnetism

sa fi iubita!sanatoasa!banoasa!sexoasa!mumoasa!...-hei!iti ajunge?!


Doloress;ma regasesc in povestirile tale..Eu am fost crescuta de bunicii de la tara..fara siropel

Magnetism;nu avem farmacie Help Net in oras

Fragrant;da mami!beau de 3 zile..e floare la urecehe..am o ciupercuta mica mica..da creste ea mare..beau deocamdata 10 ml pe zi..nu am diaree..nik..sper sa fie de folos la bubele mele din interior
Deci;Eu nu cumpar iaurtiera..am sa fac iaurt cu ciperca si lui Sonic..cica n-are nici un efect secundar..fara nici o restrictie

Am cumparat fulgi de orez de la milupa..
Se prepara cu lp..si cum nu vreau sa-i dau lp..am bagat frumi in mar razalit cu banana..a iesit super!asa ca nu pateste nik daca nu e facut cu lapte..ci ii dau in loc de biscuiti.?

Am fugit la treburi..
vb deseara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

De ce fel de ciuperca vorbiti voi acolo? Si care e treaba cu kefirul asta din apa ca nu stiu mai nimic despre asta?

CATALINA- asa si eu stiu despre alune si nuci, numai doctorul asta al meu a zis invers. Eu cred ca nu stie el prea bine. Eu mor fara alune. Trebuie sa rontai mereu ceva. De ieri pana azi am mancat o jumate de kilogram de merisoare uscate. Sunt bune ele, dar au mult zahar. Alunele mi le numaram - gustarici de cate 12 si-mi taiau foamea rapid.

GABIV- mi-am desfacut o bere. Tocmai am alaptat copilul. Ca la noi sunt 38 de grade (ieri au fost 45) si eu m-am apucat de vreo 10 mancaruri, am vreo 3 la cuptor si toate ochiurile pline. Deci mor de cald, cu tot cu aerul conditionat deschis. Deci daca se imbata Keivnul, numai tu esti de vina!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Doloress ;daca la voi sunt 38 sa stii ca la mine la Gheorgheni sunt 10..e jale,acum 2 zile erau 30
Azi numai cu masina ne-am deplasat

despre kefir poti citi aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

Ce fac fetele???

Lori sa traiesti, sa fii sanatoasa, bucuroasa, la punga groasa si sa te bucuri de minunile tale

Magnetism la multi ani si tie si tot ce iti doresti

Mirela bine ai revenit aksa. te credk vroiai sa stai mai mult,eu tanjesc dupa 2-3 zile, nu zic o vara intreaga. am admirat motaneii. sunt superbi

Irina, Angi va pup dulce dulce. am vazut poze frumoase de la mare, de la soare

Fragrant ma bucur k mica Sophie e bn. chiar am stat cu gandu la voi si asteptam vesti bune

scuze ca nu am retinut sa rasp la fiecare, dar sunt cu creierii zdrente.
acu 5 zile ne-a iesit primu dintisor, nu stiu cand, ca nu a zis nici pas, doar am simtitk m-a capsat si a durut, dar de atunci, e maraita, maraita, nu papa, nu vrea joaca singura, vrea numai in brate, numai in picioare, avem si tine de muci care o supara si nu o lasa sa doarma cum trebuie
offf..ce sa mai zic..

vreau si eu retete noi, combinatii noi de papa pt mandra..nu stiu ce sa=i mai dau sa pape.

intrebare: pana cand tre sa le dam cereale, biscuiti fara gluten?
avem voie sa le dam orez? si dc da, de care? exista specialpt bb?sua din ala normal ?
gris putem sa facem cu lapte?


hai k intru o data la un secol si atunci scriu ditai pomelnicul.
va pe toate si tare as vrea sa stam mai mult, dar mandra e titirez si nu are stare 2 sec. acu am noroc k e socrela in co pana p 1, si mai apuc sa respir cat de cat, dar dupa 1, nu stiu ce fac

chiar admir fetelecu 2 bebei, p mirela cu motaneii, nu stiu mama de unde atata rabdare, timp si nervi de otel aveti, k eu nu mai pot.

eu care abia astetptam sa o vad cu dintisori, acu, la cat de maraita e si nu ii convine nimic, mi s-a luat de ei pana peste cap.

app, in cat timp creste pana la marimea finala?

gata k am scris o groaza si v-am facut capu tandari




Dumnezeu ne-a binecuvantat cu minunea Natalia Maria (30. 12. 2010)


www.aliapop.ro/index.html" target="_blank">Sa o ajutam pe ALIA sa traiasca

Mergi la inceput