Notar - Oradea, am nevoie urgent de o declaratie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Putin probabil - dar perfect posibil cu mentiunea ca ar fi fost citata in acest caz ca parte.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Adina,eu aveam "definitiva" pe hotarirea de divortz veche de 11 ani!Ce rol mai juca sa pun si "definitiva si irevocabila"!

daca n-a revocat-o nimeni timp de 40 de zile...cine s-o revoce dupa 11 ani!?

Si eu stiu la fel ,atita timp cit ai hotarire de divortz definitva si irevocabila(copilul fiindu-tzi incredintzat )nu ai nevoie de acordul celuilalt parinte sa calatoresti!Da...daca te stabilesti in alta tzara insa calatoria nu implica acordul celuilalt parinte!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E vorba de actul de care dispui si care act asa cum este el are o anumita calitate. Atata vreme cat nu dispui de un act care sa contina in mod explicit si complet "definitiva si irevocabila" se va putea folosi doar si numai doar in conformitate cu continutul lui. Neavand calitatea inscrisa de irevocabil se poate prespune de drept ca poate exista un act ulterior acetuia care sa fie chiar contrar lui iar actul prezentat sa fie chiar nul. Tocmai aceast continut inscris efectiv de definitiva si irevocabila ii confera calitatea in sine. Nimeni nu merge pe principiul "eu asa cred" "eu asa presupun". Lucrurile sunt foarte clare si nu sufera ambiguitati.

Pe modelul tau - demonstreaza-mi ca actul prezentat de tine nu a fost in realitate anulat de o alta sentinta emisa in recurs, bineinteles ulterioara emiterii actului tau. Poti? Prin simpla prezentare al acestui act asa cum este el este foarte posibil, legal si probabil sa existe un recurs o sentinta ulterioara care sa anuleze actul tau si sa vina cu alte decizii poate total contrare. Cine poate demonstra ca nu este asa? Doar cel care prezinta acel act care prin continutul sau spune calr ce s-a decis de catre instanta si ca acesta decizie este definitiva si irevocabila.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Marius ,ratzionamentul tau e corect,te intreb insa de ce notziunea de "irevocabil"a fost introdusa mai recent?

Ce fac cei sau ma rog hotaririel de divortz definitive de acum 15 ani sa zicem ...sunt nule doar pentru ca nu au si "irevocabil"pe ele?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

andacos, nu sunt nule acele hotarari de div, ci doar nu sunt investite cu formula irevocabila.Pentru a avea val.juridica va trebui sa fie investita si cu f.irevocabila.
A Iulia, asa e, ma gandeam la situatia cand nu a fost incredintata mamei.
mamagiuliei, nu depui exemplarul tau, depune o copie. oricum ce ai tu nu are nici o valoare juridica daca nu sunt puse stampilele de def.si irev.+timbru.



Cristina, mamica de Alessia Stefana

Mergi la inceput