Notar - Oradea, am nevoie urgent de o declaratie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

voi intreba sa stiu exact ce si cum pe cand voi avea nevoie.
la primul asa stiu ca e necesara semnatura lui, la schimbare, nu.

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Ps.Mie mi-au aplicat-o pe loc stampila,dar e adevarat ca am fost cu o cunostintza,deci nu stiu exact cit ar dura!Precizez ca sentintza de divortz este de 11 ani!(mie personal mi se pare logic sa devina irevocabila daca a trecut perioada cind potzi face recurs!!!!)))
Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Pai Dana, de unde sa stie lucratorii de la politia de frontiera ca a fost sau nu intentat recurs, daca nu exista stampila asta pe ea?



pai recursul se face in termen de 40(???? nu stiu exact)de zile nu dupa 11 ani!

Mamagiuliei daca ai sentintza de divortz definitiva si irevocabilanu-tzi mai trebuie nicio declaratzie de la fostul pentru pasaport sau s aiesi tu cu fata din tzara!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

deci musai sa fac rost de stampila asta
ce bine ca ajunge doar asta

(ia luat 12 zile sa facem o hartie la notar ca el singur n a fost in stare sau poate nu vroia sa dea 24 de lei si d`aia a trebuit sa merg si io )

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Mamagiuliei, in hotarare ce scrie?e incredintata tie, are drept de vizita?
Daca e incredintata tie si nu s-a cerut drept de vizitare de catre el, atunci nu iti trebuie nicio semnatura de-a lui, doar o hotarare def.si irevocabila.
Daca apare drept de vizitare a tatalui, atunci ai nevoie de semnatura lui pentru a iesi din tara cu fetita+hotararea def.si irevocabila.
Daca cunosti vreun avocat la tine acolo in oras se poate rezolva si mai rapid, chiar in aceeasi zi. De regula avocatii au alte relatii si iti pot obtine mai usor si rapid, contra cost, bineinteles, acea stampila de def.si irev.In sens contrar, dureaza cam 20-25 zile, caci e program de vacanta judecatoareasca acum,plus ca programul lor e 2 zile pe sapt.si acela redus.
Sper ca ti-am fost de folos.Din pacate nu stiu niciun coleg tocmai la tine acolo..



Cristina, mamica de Alessia Stefana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Kriss, merci.
da, sigur ca are drept de vizita.
noroc ca nu am urgenta acum de pasaport.
intrebare: eu imi las sentinta in original acolo si o voi recupera peste 20-25 de zile ? daca mi o pierd astia pe acolo ? deh, paranoia. cat costa stampila asta, aveti idee ?
poate voi vorbi cu avocata, sau poate mai bine nu.

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

mamagiuliei,eu nu am platit acum nimic!Cind mi-au pus stampila cu definitv(acum 11 ani)am platit un timbru de 1500 de lei(banii de atunci)

Dar tu nu ai sentintza definitiva?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

am sentinta si atat, nu are stampila aia nenorocita ca acu 3 ani nu ne a interesat sa ni le stampilam si eu ma gandesc ca voi avea nevoie pana la urma si daca dureaza atat, sa ma urnesc macar acum

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

am sentinta si atat, nu are stampila aia nenorocita ca acu 3 ani nu ne a interesat sa ni le stampilam si eu ma gandesc ca voi avea nevoie pana la urma si daca dureaza atat, sa ma urnesc macar acum

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela




Am intzeles!

Pune stampila sa nu mai ai bataie de cap!

Pup si bafta la hirtzogareala si stampireala!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui kriss79
Daca apare drept de vizitare a tatalui, atunci ai nevoie de semnatura lui pentru a iesi din tara cu fetita+hotararea def.si irevocabila.


Nu trebuie nici o semnatura ca sa iesi din tara, de unde a mai aparut acum si ideea asta, sigur ca poti iesi fara nici o "semnatura", doar cu hotararea cu incredintare, definitiva si irevocabila, indiferent de dreptul de vizitare. Conditiile de calatorie sunt expuse si pe site-ul politiei de frontiera, pot fi consultate si sunt destul de clare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Ps.Mie mi-au aplicat-o pe loc stampila,dar e adevarat ca am fost cu o cunostintza,deci nu stiu exact cit ar dura!Precizez ca sentintza de divortz este de 11 ani!(mie personal mi se pare logic sa devina irevocabila daca a trecut perioada cind potzi face recurs!!!!)))
Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Pai Dana, de unde sa stie lucratorii de la politia de frontiera ca a fost sau nu intentat recurs, daca nu exista stampila asta pe ea?



pai recursul se face in termen de 40(???? nu stiu exact)de zile nu dupa 11 ani!

Mamagiuliei daca ai sentintza de divortz definitiva si irevocabilanu-tzi mai trebuie nicio declaratzie de la fostul pentru pasaport sau s aiesi tu cu fata din tzara!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Pai exista posibilitatea ca recursul sa fi fost intentat in termenul legal (adica 40 zile), tu sa fi pierdut pana la urma procesul si sentinta definitiva sa fie alta, dar sa te folosesti de documentul initial si sa circuli ani la rand doar pe baza acelei hartii, nu?

Mergi la inceput