Brumarei nov.dec.2011 (45) - Ne rugam pt Lia73 !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Citat:
citat din mesajul lui carola

alinuk, mi-a masurat si IR-urile care surprinzator , nu au iesit asa de mari. Mi-a spus ca doar IR-ul de pe stanga este mai mare. Pe dreapta e ok. Oricum, valorile sunt mai mici decat la eco de joi. Eu pe cine sa cred ? Sa mai fac inca o eco ?

22+

www.flickr.com/photos/carola456

"Pentru orice femeie exista un barbat care s-a saturat sa se culce cu ea" Alfie



Las-o asa, nu te mai gandi la asta, ca oricum n-ai ce-i face. Probabil la fiecare alta ecografie facuta ti se va da o valoare nitel diferita de celelalte, ca difera si aparatul si medicul.

Iei tratamentul prescris si verifici din cand in cand tensiunea arteriala. Presiunea crescuta pe arterele uterine poate avea doua efecte/semnificatii: retard de crestere intrauterina (la tine CLAR nu e cazul, deci din punctul asta de vedere nicio problema) si o oarecare predispozitie pentru preeclampsie (hipertensiune arteriala + alte complicatii). Inteleg ca nici de asta nu se pune problema la tine, deci ia-ti gandul de la IR-uri.

Culmea e ca anxietatea gravidei poate creste presiunea pe arterele uterine, deci relaxeaza-te ! Sa vezi dupa ce nasti ce o sa mai regreti ca nu te-ai relaxat acuma...

B. 16+ si Dorian (2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Buna dimi,
DIANA,MIRE sanatate multa la copilasi,sper sa se faca bine repede.
MADA,super e baiat,stiam eu ca tu in adancul sufletului asta iti doreai.Sa fie sanatos si frumos ca mami lui.

CAROLA,deci am avut dreptate cu treaba cu pipi,sa nu faci inainte de eco.Eu vroiam sa verific,sa mai intrebe si altcineva alt medic sa vad daca e reala treaba,si se pare ca e.Cat ti-a iesit masuratoarea de acum la col,fara pipi facut?
eu sunt in dilema ca celalalt medic la care merg ma pune mereu sa fac pipi inainte de eco,asa ca de asta nu mai intelegeam nimic.

gravi 21+ cu Sara Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

carola - da si tensiunea trebuie urmarita la suspect de diabet gestational. Eu sapt. viitoare o sa merg sa fac curba glicemica (ce nasoala e, am mai povestit).

ralu - asta are si recipientul ei in care te mulgi direct. E completa. In fine, eu o ofer cu mare drag (gratis) ca am deja una si e pacat sa stea degeaba la mine acasa. Da, aia electrica e faina, rapida si eficienta. Nu am incercat alte marci, dar cu Meleda m-am gasit tare bine.

corina kelly - pai fa o lista cu preferintele in materie de nume si te ajutam noi sa alegi . Si apropo de nume, andreea, imi place mai mult Sara decat Anastasia.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 21s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Am fost si noi ieri la eco si control,si bebelina e ok are 433g,casca si dormea pe manuta,mai dadea din picioruse,si tati cand a vazut-o s-a minunat tare,nu mai putea dupa ea,nu ii mai venea sa plece de la eco.Se vaita cand ii arata medicul ce face bebita noastra,adica scotea niste sunete de mirare.I-a placut mult ce mai!
Singura chestie e ca in momentul in care sa-mi faca eco, am avut o contractie nedureroasa,s-a facut burta pietroi,si saracu medic era asa de ingrijorat ca imi era si mila de el.A zis ca colul a ramas scurt,dar culmea e ca in momentul in care il masoara la eco nu e asa de scurt,la control,la palpare e scurt intradevar.Asa ca nu stiu ce sa mai zic,cred ca eco astea nu spun intotdeauna purul adevar.Si nu doar ieri am fost la 4 ecografe diferite care imi dadeau o valoare desul de buna pt col,dar la contolul gineco,colul e scurt.
I-am zis ca nu imi trec contractiile cu nos-pa si scobutil si ca eu cred ca la mine nu functioneaza,si medicul nu a zis nimic doar mi-a dat sa iau Gynipral(o jumatate dimi si o jum seara)am inceput sa iau de aseara.A zis ca daca vad ca am palpitatii sa nu mai iau,sper sa nu am si sa fie ok.In rest repaos,sa dorm doar pe parti si sa evit sa stau mult in fund,chiar putinel daca se poate.Eco morfo o fac peste 3 sapt si sper sa fie bine.

gravi 21+ cu Sara Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

Bedro, sunt relaxata nu ma agit. Fac ce trebuie sa fac si incerc sa nu imi induc stari. Stiu ca o stare psihica buna ajuta.

Eu trebuie sa merg la medicul de familie care e in Dr. Taberei, eu stau in Doamna Ghica si nu prea am curaj sa plec pe vremea asta. Sper sa gasesc un taxi cu aer conditionat.

Arleza, colul meu este 3.48 la masuratoarea de ieri.

22+

www.flickr.com/photos/carola456

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

georgia - la repaos atunci, daca astea-s indicatiile. Sanatate multa!

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 21s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

De vreo 2 zile am si eu contractii, nedureroase. Se face ca un ghem burta, se strange. Nu am luat inca nimic, sapt. viitoare merg la ginecolog. Vad ca trec cu repaos, deci speram sa fie bine. Sa vad ce zice si dr. E iarasi cam ceva nou pt. mine ... nu am mai avut sarcinile trecute.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 21s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Da fetele am retiunut,ramas la SARA,ca oricum tati o striga SARA si vb cu ea seara cand incepe sa se agite ea mai mult,ma pupa pe burtica de numa numa,e un scump si tati asta.

M-am hotarat nu ma mai duc deloc la nunta la Oradea in august si nici la un mot pe care il al in Buc in sept,ca nu vreau sa ma risc,mai ales ca ambii mei medici ma avertizeaza de fiecare data sa stau cumintica in pat,muuuult repaos si odihna(zic sa profit acum ca apoi dupa nastere nu cred ca o sa mai pot sa ma odihnesc asa mult si bine).Stau si palavragesc cu voi decat sa ma duc haihui in alte orase indepartate,e mai safe asa.
Va pup pe toate,si ne mai citim.

gravi 21+ cu Sara Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Si cum au reactionat viitorii fini? Si-au gasit alti nasi?

Oricum, e bine sa faci ce simti, cum iti spune tie instinctul.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 21s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Carola, din cate stiu eu prin lege toate taxiurile trebuie sa fie dotate cu aer conditionat, dar oricum poti sa ceri in mod expres asta cand faci comanda, ca sa fii sigura. Unii soferi prefera sa nu dea drumul la AC, ca sa nu mareasca consumul de combustibil.
Cat despre sfatul meu cu relaxarea, stiu cat de greu este, eu personal fiind o persoana destul de anxioasa. Dar mie mi-e usor sa te sfatuiesc pe tine, nu ?

Despre ecografie si urinat inainte/dupa: nu sunt foarte sigura, dar am impresia ca la ecografia abdominala e bine sa NU urinezi inainte, iar la cea transvaginala e obligatoriu sa urinezi INAINTE. Cam asa ceva.

B.

Mergi la inceput