Cum procedez sa continui sa-l alaptez?

Cum procedez sa continui sa-l alaptez? | Autor: crissteo

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.

Povestea nostra pe scurt e asa- primul baietel, alaptat pana la 3 saptamani, am mai scos cate ceva pana pe la 4 luni, apoi gata- totul din cauza de medic de familie. Nu detaliez acum.

La al doilea bebe deja eram citita, informata, n-am mai facut epidurala numai sa-l pot alapta pe bebe, l-am alaptat exclusiv pana aproape de 6 luni, apoi l-am diversificat si pp parcurs i-am mai completat cu lapte praf.

La 10 luni si jumatate, internat 5 zile cu enterita cu rotavirus. In spital mi-au interzis sa-l alaptez primele 3 zile, a fost chinul de pe lume si pentru mine si pentru el, dar cum ne-am internat in week-end, nu am avut cu cine discuta, daca chiar se impune sa nu-l mai alaptez, raspunsul era, chiar vreti sa nu se faca bine?

Asa ca am vrut sa se faca bine, l-am alaptat dupa 4 zile de pauza, n-a prea mai vrut. A supt o singura data in 5 zile, oricat l-am tinut la piept si la noi la spital ca la noi, n-am putut sa-l tin cat as fi vrut eu.

Am ajuns acasa, nu prea mai am lapte, el nu prea mai vrea.

Ce stimulente sa iau? Au trecut deja 2 saptamani si nu vreau sa-l intarc, dar sunt in impas.

Am acasa urtica urens-cum se ia?
Ce stimulente sa mai cumpar?
Ce sa mai fac?
El inca e pe regim si pe lapte fara lactoza.

Sunt foarte trista si nu stiu cum sa continui alaptarea.

Multumesc mult pentru raspunsuri.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

off ce idioti...
daca iti permiti, ia-ti o pompa de la medela, cica fac minuni.
e naspa daca copilul nu mai vrea...incearca sa-i povestesti ce s-a intamplat in spital, ca medicii nu te-au lasat sa-l alaptezi desi tu vroiai, spune-i ca vrei in continuare sa alaptezi. vorbeste-i ca unui om mare. s-o fi traumatizat bietul copil...vorbele ajuta intotdeauna.

Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

Imi pare tare rau . In caz de enteroviroza, laptele de mama e cel mai bun pentru ca se digera cel mai repede, numai suprasolicita sist digestiv, plus ca e cel mai bine acceptat de copil.

Si eu zic sa ii vorbesti, sa ii explici cat mai mult ce s-a intamplat, sa iti ceri scuze, sa stati cat mai lipiti... Daca el suge se va produce lapte dinnou, cel mai important e ca el sa vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

N-avem succes, lapte mai e un picut, dar bebe nu se lasa induplecat.

Ce ma fac, nu-mi vine sa renunt, desi are 11 luni, ma gandesc ca-i prinde bine inca o vreme, mai ales daca mai e de unde.

Of, chiar nu stiu cum sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

poti sa incerci cat mai mult contact piele pe piele, sa iti iei o zi in care sa incerci sa stai cat mai mult cu el. redu la minim timpul pt orice nu arde (spalat rufe, curatat bucataria :D), si incearca sa fii cat mai disponibila. si sa gandesti pozitiv



[nu mai, nu numai, in mesajul anterior]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Doamne ce dobitoci! Mi se rupe inima pentru bietul bebe, nu era suficient ca era bolnavior, a trebuit sa mai ramana si fara tzatzi . Incearca sa stai dezbracata prin casa, tot timpul cu el in brate. Si incearca sa-l alaptezi cand e pe jumatate adormit.

LP il bea din biberon? Poate reusesti sa faci un dispozitiv de genul www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=128:inserting-a-lactation-aid&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">asta, dintr-un sac si tub de perfuzii, dar sincer la bb mari nu cred sa mearga.

Dupa cate stiu, la bb care refuza sanul, in general din cauza problemelor de sanatate, cea mai buna metoda e sa alaptezi in somn.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Ca sa nu pierzi laptele este cel mai bine sa te mulgi. Cat mai mult. Din experienta mea, desi am o pompa Medela electrica foarte performanta, care m-a costat o gramada de bani, cel mai bine a fost mulsul cu mana. Uite www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=40:squeezing-nipple-demonstrating-difference-between-poor-latch&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">aici un exemplu. Poti eventual sa scoti un pic de lapte in felul asta, cand e bebe moale, pe jumatate adormit, si sa ii dai la gurita, poate ii simte gustul si vrea sa faca o incercare sa suga.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

amtrecut si eu cu baietelul de 2 ori prin asta. la 11 luni era cald, eram la mare si nu vroia deloc sa suga, decat la 5 dimineata in somn. Pestecateva ziel afacyt ejterocolite si a supt f mult, asta l-a viondecat. Medicii aia sunt din alt secol ;((

a doua oara la 2 ani neimpliniti, o microstomatita aftoasa. Dupa 3 zile de incercari a supt un pic, apoi a mai vrut inca 3 zluni pana la intarcarea finala (brusca, ca am intrat eu in spital)

Eu zic sa nu renunti, sa ii incerci permanent,l laptele se reface cantitativ. Stai cu el, fii calma, da-i la somn, noaptea etc.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput