carte de munca pierduta

carte de munca pierduta | Autor: petit_ange

Link direct la acest mesaj

Am si eu o problema si va rog daca stie cineva sa ma ajute.
eu sunt in concediu de maternitate si am primit un mail de la contabila firmei care ma anunta ca a fost la itm sa retreaga cartile de munca si ca pe a mea nu a gasit-o. apare ca a fost retrasa acum cativa ani. intr-adevar imi amintesc ca acum vreo 5-6 ani am scos-o ca sa fac o copie dar apoi am predat-o inapoi. nu mai am insa nici un act doveditor de predare. In situatia asta inseamna ca eu nu figurez niciunde in evidenta ITM ca am lucrat in ultimii ani? ce e de facut in situatia in care de acum nu mai exista carti de munca si deci nu se poate face alta... O sa merg la itm sa intreb dar pana saptamana viitoare ma macin intr-una si sunt tare disperata. pe siteul ITM am gasit asta:
Conform OUG 148/2008:

"Art. 296. - (1) Vechimea în munc#259; stabilit#259; pân#259; la data de 31 decembrie 2010 se probeaz#259; cu carnetul de munc#259;.

(2) Dup#259; data abrog#259;rii Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munc#259;, cu modific#259;rile ulterioare, vechimea în munc#259; stabilit#259; pân#259; la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu posed#259; carnet de munc#259;, de c#259;tre instan#355;a judec#259;toreasc#259; competent#259; s#259; solu#355;ioneze conflictele de munc#259;, pe baza înscrisurilor sau a altor probe din care s#259; rezulte existen#355;a raporturilor de munc#259;. Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrog#259;rii Decretului nr. 92/1976, cu modific#259;rile ulterioare, se vor solu#355;iona potrivit dispozi#355;iilor acestui act normativ.

ce inseamna "instan#355;a judec#259;toreasc#259; competent#259; s#259; solu#355;ioneze conflictele de munc#259;"??? pe unde trebuie sa mai umblu?

please daca ma poate ajuta cineva...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

nimeni nu stie? please

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

dupa ce vei merge la ITM si te vei convinge ca nu mai exista carnetul de munca, poti sa mergi la angajatorii pe care i-ai avut ca sa soliciti adeverinte cu veniturile si perioadele de angajare.
altfel nu se poate reconstitui vechimea in munca... decat daca au apucat ei sa scaneze carnetul de munca inainte de disparitie. si nici asa nu vor avea toata baza de date, decat pana la o anumita perioada...

ai de umblat...

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput