Perioada de proba! Urgent

Perioada de proba! Urgent | Autor: liliana83

Link direct la acest mesaj

Sunt intr-o situatie foarte delicata. pE data de 01.06.2011 am inceptut activitatea in cadrul unei societati. Din anumite motive n-am mai putut rezista la acest job si pe data de 5 iulie mi-am depus cererea de demisie cu preaviz. Acum , uitandu-ma din nou pe contract am vazut ca periaoa de proba era de 20 zile , deci eu in ziua in care mi-am depus cererea eram in ultima zi de proba. Intrebarea mea este : daca de maine nu m-as mai duce la munca s-ar putea intampla ceva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

N-am mai avut contact atat de direct cu zona asta si s-au si schimbat niste lucruri prin codul muncii, dar, intreb si eu: ti-ai inregistrat demisia? cu nr de inregistrare si data la secretariat/registratura si ai depus-o apoi la HR?
Stiu ca in mod normal, perioada de proba tocmai pe asta se bazeaza: pe lipsa obligatiei (de ambele parti) de a continua relatia de munca.
Dar daca ai apucat sa inregistrezi cererea (apropo, daca da, ce ai scris?) ma gandesc sa nu trebuiasca urmati pasii clasici.
Pe de alta parte, o minima conduita profesionala ar obliga la mai mult. E chiar atat de rau? Chiar nu merge sa discuti, pur si simplu?
Oricum, succes si sa rezolvi problema curand si fara probleme!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:


nush cum e cu Codu' Muncii, da' logic e ca daca nu ti se reinnoieste contractu' inaintea expirarii perioadei de proba, contractu' inceteaza.
aici perioada de proba e mai lunga de la min trei luni la shase luni, iar angajatoru' e obligat sa te instiintzeze cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei de proba, de-o fi una de-o fi alta.
daca angajatoru' nu te instiintzeaza iar tu continui sa mergi la munca fara ca el sa riposteze :) esti angajat automat inca 30 de zile.
la tine situatia e inversa, tu nu vrei sa continui.
tu ti-ai dat demisia si ai un preaviz, preaviz care io cred ca e suspendat, dat fiind ca ti-ai dat demisia in aceeasi zi in care perioada de proba s-a incheiat. daca nu-ti dadeai demisia, oricum faceai o notificatie scrisa fara preaviz la incheierea peioadei de proba.

io cred ca daca nu te mai duci la munca, nu ti se intampla nimic, da' vorba violetei mai e si conduita profesionala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexalorena spune:

Daca activitatea ai inceput-o pe 01.06 si perioada de proba este de 20 zile, mie nu-mi iese 05.07 ultima zi din perioada de proba.

Codul muncii spune:
Art.31
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
Daca tu spui ca 05 iulie ar fi ultima zi a perioadei de proba atunci in mod normal nu ar trebui sa te mai duci la munca, cu conditia sa ai dovada ca ti-ai inregistrat demisia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Multumesc de raspunsuri.Intre timp s-a rezolvat problema, oricum am gresit eu considerand cele 20 de zile de proba lucratoare, ele de fapt fiind calendaristice.

Mergi la inceput