Incepem alaptarea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Felicitari!!
Daca nu ai facut rani inseamna ca bebe suge bine de la san, asa ca pune-l la san cat de des poti, odihneste-te, relaxeaza-te :). Daca apar galme sau simti sanul tensionat muls un pic cu pompa sau manual, masaj cu apa calduta.
Ia in calcul si ca e vara, e cald si probabil bebe va suge mai des decat in mod normal.

Succes.

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

pana acuma am mers bine cu alaptarea

dar de ieri nu mi se mai fac sanii mari si intariti. sunt asa, mai moi (moi de tot). nu e problema cu cantitatea cred, ca bebe suge si pare multumit, face vreo 7 kk pe zi, pisu nu stiu exact dar face si din asta...

e normal sau sa ma ingrijorez ca o sa dispara laptele?

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

bebe suge cam la 2-3 ore, am incerat eu sa-l trezesc mai des dar nu se trezeste si gata, de ieri pare mai activ, mai sta si treaz

si de la iesirea din maternitate acum 10 zile am ajuns de la 3,460 kg la 3,900 kg

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Laptele tau este suficient, bebe doarme, uda scutecele. Felicitari! Senzatia de plin a sanului nu vine de la lapte - laptele nu sta in sani ca in niste bidonase, el se secreta pe tot parcursul suptului - ci este data de niste fibre musculare care se contracta avertizand-o pe mamica fara experienta ca a sosit timpul sa alapteze. La voi, secretia lactata s-a reglat deja cu cerintele copilului si ai scapat de senzatia de sani tari

blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Ai noroc, bebe suna foarte bine. Nu ai nevoie sa ai sanii plini si tari, eu i-am avut numai cand am facut mastita. Nici macar n-am facut furia laptelui, dar am avut tot timpul lapte din belsug, bebelina a crescut in prima luna jumate de la percentila 25 la 95, alaptata exclusiv. Sanii sunt grei si tari si cu galme, atunci cand bebe bea mai putin decat produci, daca asta nu se intampla este perfect, inseamna ca s-a reglat productia in functie de cerintele bebelusului. Iti dai seama ca bebe bea suficient dupa nr de scutece ude (>=6, indiferent dac pipi sau caca), ale tale sunt mai mult decat OK, daca numai kk face de 7 ori, fara sa contam cu pipi. Relaxeaza-te si alaptare placuta!

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

s-a reglat productie;
e f bine

cand o sa fie pusee de crestere o sa vrea maides la san
pana atunci lasa l cand vrea el, ca la 30 min sau ca e la 3 ore

Mergi la inceput