drepturile gravidelor fara nici un venit

drepturile gravidelor fara nici un venit | Autor: mirelutza_7

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor,am o intrebare stie cineva care sunt drepturile gravidelor care nu au nici un venit si de ce anume poate beneficia in timpul sarcinii si dupa nastere?
14 saptamani.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca te referi la bani - de nimic. Fara asigurare - nu este nimic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelutza_7 spune:

si da si nu,dar nu numai la asta m-am referit,daca poate cineva sa imi spuna astept mesaje,va multumesc tutror.
15 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Din ceea ce stiu eu, nasterea este considerata urgenta, deci o gravida fara nici un fel de asigurare poate sa nasca intr-o maternitate de stat si poate beneficia de spitalizare minim 3 zile.
Copilul beneficiaza de servicii medicale de stat gratuite pana la 18 ani si de asemenea are alocatie (nu mai stiu cum e cu trusoul de nastere).
Daca pe parcursul sarcinii ai probleme te poti prezenta la camera de garda si poti eventual sa fii internata ca si urgenta daca e cazul.
Daca sotul e asigurat, beneficiaza de servicii medicale pe asigurarea sotului.
Daca e minora, de asemenea e implicit asigurata.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

O gravida neasigurata (individual sau co-asigurata prin sotul salariat sau cotizant la CAS) are dreptul la asistenta medicala gratuita prin medicul de familie(controale periodice,cantariri,masuratori,eventual ceva vitamine sau acid folic primite prin cabinet... si cam atat,pentru ca vizitele la ginecolog,chiar daca sunt cu trimitere de la medicul de familie,se platesc toate,inclusiv ecografiile) si la internare 72 ore la spital/maternitate pentru nastere,la fel,gratuita.

Mergi la inceput