Zvonerul si raspandacul

Zvonerul si raspandacul | Autor: elyda

Link direct la acest mesaj

Am vazut ca in sfarsit a fost inchis subiectul despre rapiri...rinichi....etc.Intr-o problema de genul asta cu" am auzit...am citit...o prietena mi-a spus"... sunt implicate mai multe persoane, dar la baza este un "zvoner" si mai multi "raspandaci".
Zvonerul si Raspândacul nu sunt termeni de gasit în dictionar. Ei au fost inventati cu ceva timp în urma, cu sens peiorativ, dar sunt de actualitate si azi, când se practica intens lansarea de zvonuri, si o multime de naivi le raspândesc pe gratis, doar fiindca se lasa pacaliti de ele.
Raspândacul e acel om naiv care crede ca zvonul aflat e adevarat si ajuta la raspândirea lui, vorbind tuturor despre el ca si cum ar fi adevarat, trimitându-l la toti prietenii.
Cine nu cerceteaza si nu verifica o stire aflata, si o da mai departe crezând-o cu naivitate, devine un raspândac, bucuria zvonerilor.

Acum am niste intrebari pentru cei care bantuie ca si mine pe acest forum:

Cine poarta partea mai mare de vina, zvonerul care a aparut cu "stirea"si o da ca fiind adevarata, sau raspandacii care o duc mai departe si o imprastie ca fiind primita de la o prietena, de la un vecin sau vecina...dar care "sigur este adevarata"?

Dana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

te rog sa-ti editezi mesajul,intrucat apar o gramada de cifre si nu poate fi citit decat cu efort.Multumesc pt. intelegere.
Si ca sa-ti raspund la intrebare,ambii sunt vinovati,ca si cei care contribuie la un eventual subiect-fluviu,in loc sa-l ignore(daca tot nu le place,nu-i asa?),ca sa dispara repejor pe pagina a doua,a treia,etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

-Eu cred ca zvonerul e cel destept,care are libertatea la exprimare,atata timp cat nu devine si raspandac...

iar raspandacii sunt de doua categorii:
-de buna-credinta(iau fapta ca fiind reala pentru ca persoana care le-a transmis-o e credibila,chiar daca e naiva)
-de rea-credinta(care stiu ca fapta nu e reala,dar le place sa "testeze" lumea,fie sunt zvoneri-raspandaci,fie in legatura cu zvonerul)..


e un fel de lobby bazat pe naivitatea romanului si pe "gura lui sparta"



*Blackmoon Lady 9+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu cred ca nu exista zvoner si raspandaci, ci doar zvoneri. Daca esti zvoner, esti si raspandac, caci si tu raspandesti la greu. In plus, fiecare mai pune cate o "contributie" proprie la zvon...deci este un zvoner autentic.
Ori cum ar fi, tot de prostie e vorba.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lia

te rog sa-ti editezi mesajul,intrucat apar o gramada de cifre si nu poate fi citit decat cu efort.Multumesc pt. intelegere.
Si ca sa-ti raspund la intrebare,ambii sunt vinovati,ca si cei care contribuie la un eventual subiect-fluviu,in loc sa-l ignore(daca tot nu le place,nu-i asa?),ca sa dispara repejor pe pagina a doua,a treia,etc.

Pentru ca eu consider ca raspunsul este "cu bataie" am sa raspund:Consider ca acel gen de subiecte era normal sa fie inchise inca de la inceput, pentru ca sunt total nepotrivite. Am postat la acel subiect dupa ce am vazut ca se transformase intr-un "subiect fluviu" asa cum spui, dar niciun administrator nu a considerat ca ar fi bine sa-l inchida. Daca nu erau postarile unor membrii care au avut excelenta idee sa faca glume pe seama "informatiilor pretioase", ma apucau pandaliile mai devreme si as fi intervenit atunci.Dupa cate am observat , pana la urma s-a intamplat minunea si a fost inchis.Si atat despre acel subiect.
Eu chiar sunt interesata ce credeti cu privire la ceea ce am intrebat.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyda

Citat:
citat din mesajul lui Lia

te rog sa-ti editezi mesajul,intrucat apar o gramada de cifre si nu poate fi citit decat cu efort.Multumesc pt. intelegere.
Si ca sa-ti raspund la intrebare,ambii sunt vinovati,ca si cei care contribuie la un eventual subiect-fluviu,in loc sa-l ignore(daca tot nu le place,nu-i asa?),ca sa dispara repejor pe pagina a doua,a treia,etc.

Pentru ca eu consider ca raspunsul este "cu bataie" am sa raspund:Consider ca acel gen de subiecte era normal sa fie inchise inca de la inceput, pentru ca sunt total nepotrivite. Am postat la acel subiect dupa ce am vazut ca se transformase intr-un "subiect fluviu" asa cum spui, dar niciun administrator nu a considerat ca ar fi bine sa-l inchida. Daca nu erau postarile unor membrii care au avut excelenta idee sa faca glume pe seama "informatiilor pretioase", ma apucau pandaliile mai devreme si as fi intervenit atunci.Dupa cate am observat , pana la urma s-a intamplat minunea si a fost inchis.Si atat despre acel subiect.
Eu chiar sunt interesata ce credeti cu privire la ceea ce am intrebat.

Dana

Noi avem aici un REGULAMENT,dupa care "functionam".Atata vreme cat regulamentul nu e "sifonat",chiar daca in tema thread-ului se bat campii ,in principiu lasam thread-ul sa curga...N-are importanta ce-mi place mie sa citesc,daca altii citesc postarile respective,posteaza si acele postari se conformeaza regulamentului,nu inchid thread-ul,chiar daca mi-ar placea sa fac asta...Am verificat daca discutia e in limite civilizate,am asteptat rabdatoare pana initiatoarea acelui thread a cerut inchiderea lui si l-am inchis...O zi placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pai nu stiu de ce te miri, asta face mass media de nu stiu cand. Din nou pomenesc de subiectele despre medici, ca acolo ma pricep.
Am vazut stiri date la TV in care reporteul spunea cum medicul a omorat pacientul dand niste explicatii de te durea mintea. Evident ca nu era nimic adevarat, adica nici macar minimum de profesionalism ca sa te interesezi ce spui. De la mass media preluau oamenii care nu erau din domeniu si voila!

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Pai nu stiu de ce te miri, asta face mass media de nu stiu cand. Din nou pomenesc de subiectele despre medici, ca acolo ma pricep.
Am vazut stiri date la TV in care reporteul spunea cum medicul a omorat pacientul dand niste explicatii de te durea mintea. Evident ca nu era nimic adevarat, adica nici macar minimum de profesionalism ca sa te interesezi ce spui. De la mass media preluau oamenii care nu erau din domeniu si voila!

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

off-topic,scuze...
Xio,dar probabil ai vazut si explicatii corecte si cazuri absolut sfasietoare...ex. mama era decedata la nastere din cauza nesimtirii unor medici,copilul e ramas in grija unui tata cu sufletul ravasit si probabil deja si partial cu mintile ravasite,care s-a lasat de job doar ca sa apuce sa vada in existenta asta ca "s-a facut dreptate"...Tatal din exemplul meu-reporter la nush' ce ziar inainte de cumplitul eveniment:(...inutil sa spun ca respectivii medici profeseaza bine-merci,existentele lor sunt neschimbate...justitia "presteaza" asa cum stie ea,de cele mai multe ori in favoare cui liciteaza mai consistent,se pare,pentru ca alta explicatie rationala nu exista.
Xio,daca tu ai devenit medic si probabil esti o persoana onesta in momentul de fata-(nu stim cum vei evolua in timp,asta doar timpul va decide),asta nu face ca un intreg sistem bolnav sa devina brusc un sistem civilizat,din pacate.Nu inteleg insistenta cu care "combati" unde cu siguranta,daca privesti lucrurile rational,poti constata singura ca lucrurile nu sunt in regula deloc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Lia, eu vorbesc strict despre cazurile tampite care sunt tampit prezentate de reporteri, nu discut despre altceva.
Sunt sigura ca in fiecare domeniu exista, dar eu le pot semnala doar pe cele din domeniul medical.
Nu am luat apararea sistemului, a medicilor sau a popilor, am spus ca am vazut reportaje absolut idioate, pline de greseli, adica lipsa de profesionalism, subiectul despre care discutam acum.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

De vina sunt credulii (raspandacii)
Acum cativa ani am facut un mic experimet; eram prin generala, printr-a 8-a si am raspandit in scoala ca a murit solistul de la Modern Talking. Am vrut sa vad in cat timp ajunge la mine zvonul si sub ce forma. Credeti-ma, in mai putin de 2 saptamani, mi-a zis o colega ca o verisoara de-a ei a vazut la bulgari (era in '89) inmormantarea lui.

Asa ca nu e de mirare amploarea pe care o iau unele zvonuri, mai ales acum, cand canalele de comunicare sunt mult mai variate decat acum 20 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Lia, eu vorbesc strict despre cazurile tampite care sunt tampit prezentate de reporteri, nu discut despre altceva.
Sunt sigura ca in fiecare domeniu exista, dar eu le pot semnala doar pe cele din domeniul medical.
Nu am luat apararea sistemului, a medicilor sau a popilor, am spus ca am vazut reportaje absolut idioate, pline de greseli, adica lipsa de profesionalism, subiectul despre care discutam acum.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

off-topc iar...
Combati cu mult prea multa convingere pentru cat de mizerabila e realitatea sistemului medical din tara asta..Sistemul sanitar e praf,nu din cauza unor medici incepatori,plini de bunavointa si ganduri frumoase,care presteaza pe cateva milioane si traiesc pe spinarea parintilor,ci din cauza unor persoane mai in varsta,ajunse bine in posturi importante,care fac ca un sistem medical civilizat sa fie o himera pentru romani!Pe aia i-as baga la puscarie,ca sa aiba timp sa contempleze ce-au facut altora!

Mergi la inceput