Cum protejezi imunitatea copilului in primul an ?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns p_dariapop spune:

Alimentatia sanatoasa a mamei, alaptarea la san, aer curat ozonat de la tara duc la o crestere a imunitatii copilului.Eu incerc sa mananc cat de cat zic eu ecologic, doar cu produse facute in gospodaria parintilor mei de la tara. Desi locuiesc la oras , incercam impreuna cu sotul meu sa stam cu cel mic la tara, undei liniste si pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eugda spune:

Pentru protejarea imunitatatii fetitei mele in primul an de viata am facut urmatorii pasi:

-am alaptat-o excusiv la san pana la 6 luni de zile,apoi am continuat alaptarea dupa varsta de 1 an,
-am respectat indicatiile doctorului/sfaturile din cartile de specialitate pentru mamici pentru diversificare si am evitat alimentele alergene
-am ales Aptamil,care mi se pare cel mai bun ca lapte praf pentru completarea alaptarii(dupa 6 luni)
-am iesit in fiecare zi afara,pe orice vreme,inclusiv cand era un ger de crapau pietrele..
am asigurat curatenia luna in camera bebelului
-vorbesc cat de mult pot cu fetita mea,ne jucam si ii ofer toata dragostea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetyana spune:

Eu protejez imunitatea fetitei prin alaptat, pe 5 septembrie face un anisor, si nu vrea decat tzitzi de la mami, eu zic sa ii dau pana la 2 ani, sau cel putin sa treaca si iarna aceasta. Mancare nu vrea decat 2-3 lingurite, apoi scoate afara din gurita daca continui. Zilnic iesim afara ,chiar si pt o jumatate de ora cand a fost ger, bai si masaje in fiecare seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol_mami spune:

desi nu am avut suficient lapte la san ca sa o pot alapta pe micuta mea am ales aptimil care ma ajutat ca imunitate ei sa fie rezistenta ,apoi pasu urmator a fost sa urmez sfaturile medicului pediatru dar si acelor care mau indrumat corect ptr o sanate de fier a micutei noastre .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rekaalina spune:

Pana la 6 luni mi-am alaptat fetita folosind si suplimentul nutritiv Aptamil FMS deoarece laptele meu nu a fost foarte consistent.Dupa cele 6 luni am ajuns la concluzia,impreuna cu pediatra, ca trebuie sa renunt la lapte si la recomandarea ei am trecut la formula de lapte Aptamil 2.In momentul de fata folosim Aptamil 2+ si suntem foarte multumite.Pe langa laptic in fiecare primavara si toamna facem o cura de imunitate de 3 luni folosind produse de crestere a imunitatii din comet sau din cele facute de bunica acasa cu catina,miere de albine etc.In plus am reusit sa o duc in fiecare vara la mare,iar de 2 ori pana acum la salina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna7a spune:

Calendarul meu arata 7 septembrie....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

dragilor, astazi se afiseaza castigatorii!!

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Avem lista castigatorilor!!!

Premiul 1: alina06st

Premiul 2:
Miruna7a
veyrona
Danuka29
oanap85
didiloo
isa87free
dedicut
alirin99
crialex06
gabivalceanu

Castigatorii sunt rugati sa trimita datele personale (nume intreg, adresa, nr de telefon) - pe PM - la utilizatorul anda07 in termen de 7 zile, incepand de azi. Cine nu trimite datele in 7 zile, pierde premiul din pacate.

Felicitari castigatorilor si va asteptam la alte concursuri frumoase care vor incepe curand.



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Felicitari castigatorilor!

Astept datele voastre pe PM - iar cei care nu pot trimite PM, adica membrii noi, astept datele la adresa de mail andraf@desprecopii.com



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alirin99 spune:

Multumim! Am trimis datele.

Mergi la inceput