Cum va protejati micutii de razele soarelui

Cum va protejati micutii de razele soarelui | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

E anotimpul vacantelor cu mare, munte si soare...

O singura arsura in timpul copilariei dubleaza riscul de dezvoltare a melanomului malign, cea mai ucigatoare forma de cancer de piele la adulti. Cercetatorii sustin, de altfel, ca 90% dintre formele de cancer de piele sunt cauzate de expunerea prelungita la soare, putand fi prevenite. Cititi aici despre www.desprecopii.com/info.asp?id=3207" target="_blank">Arsurile solare la copiii mici

Voi cum va protejati copiii de razele soarelui?



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sinzianaaa spune:

Pai in primul rand trebuie sa le cumparam copiilor ochelari de soare cu protectie maxima.
in al doilea rand,daca scoatem copilul in timp ce soarele arde foarte tare (chiar daca nu suntem la mare si la munte) trebuie sa il dam cu crema cu protectie maxima (eu stiam ca 50)pe care putem sa le gasim de la Avene sau Vichy..Desigur ca exista si altele ,dar acestea mi s-au parut mie cele mai bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Nu e cazul. Sta numai in apa si pe plaja in halat cu palarie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaEne spune:

Iarna ce produse pentru bebelusi imi puteti recomanda? Am auzit ca e bine sa ii protejam de frig si vant daca ii scoatem afara. O prietena mi-a recomandat crema de fata cu galbenele de la Weleda. Stiti ceva de ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliabodea spune:

eu evit expunerea la soare la orele amiezii (10:30-17) #351;i folosim totdeauna palariuta de soare. Am inteles ca ar fi buna cremele cu oxid de zinc pentru protejarea pielii bebelusilor de arsuri si anul acesta vrem sa inlocuim cremele cumparate din farmacii care, fie ele pentru bebelusi, contin prea multe chimicale.
Pentru dupa plaja, ulei de susan si gel de aloe vera.
Si sa nu uitam de hidratare si alimentatia sanatoasa, in special fructe multe si cat mai colorate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mc9sp spune:

Noua ni s-a recomandat de la farmacie - Avene, cu factor de protectie 50.
Oricum, noi evitam sa stam afara intre 10.30 - 17, deja la mare, la 10.30 este fff cald. dar ma uitam anul trecut cu groaza, cum unii parinti stateau toata ziua pe plaja cu copii mici, si noi cand plecam de pe plaja ei veneau...Saracii copii...

http://noisicaminulnostru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

cremele cu factor 50 sunt foarte bune; noi am folosit si pielea piticilor nu s-a bronzat deloc, desi au fost zilnic in parc ( evident, cu palariute, tricouri de bumbac, incaltaminte usoara). sper ca sa nu afecteze pielea sau organismul lor mai tarziu, in functie de ingredientele pe care le contin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MayaSorina spune:

Urmeaza sa devin mamica in luna mai si ma gandesc ca in lunile iunie si iulie va fi foarte cald si soarele arzator pentru plimbari. normal ca vom iesi la plimbare. Cred ca cea mai buna varianta este protejarea copilului, acest lucru insemnand ca nu trebuie scos in timpul pranzului. Mama imi spunea ca plimbarile de dimineata si/ sau seara sunt binvenite.

Indiferent de crema de protectie solara pe care o folosim ca e avene, mustela, bioderma sau uriage etc este bine sa protejam copilul intre orele cu risc crescut de radiatii. Astfel il protejam si de insolatie.

Mergi la inceput