3 medici de la Polisano - alaturi de noi - Q&A

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Histerosalpingografia este o radiografie cu substanta de contrast a uterului si a trompelor; a 2a varianta este o ecografie cu sustanta de contrast sau ser fiziologic! Detaliile obtinute difera si sfatul meu este sa alegi un medic la care sa faci investigatiile intr-o ordine fireasca pentru ca altfel te vei supune la investigatii similare cu riscurile lor asociate!

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt


Buna seara, va deranjez iar cu o intrebare, miercuri am facut beta si a iesit 3,94 ecografic totul este bine, formatiunea din trompa a disparut fara chisturi, doctorita mi-a recomandat sa astept 6 luni si atunci sa fac o histerosalpingografie si in urma procedurii sa vedem daca am sanse la o noua sarcina, astazi am fost la un control la un doctor renumit si mi-a recomandat 2 luni protectie, 3 luni sa incerc sa raman insarcinata si daca nu raman sa ma duc la el sa imi faca o histerosonografie.Care este diferenta dintre ele si dvs ce parere aveti cat ar trebui sa astept pana a ramane din nou insarcinata? Am facut si transaminazele si au iesit valori foarte bune, mi-a venit si ciclul pe 16.07 la 27 de zile dupa chiuretaj, repet doza de metotrexat a fost 100mg.
Multumesc mult si ma scuzati ca tot insist cu intrebari.

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Multumesc inca o data pentru raspuns.

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Esti pe calea cea buna cu valorile beta-HCG daca si durerile sunt reduse atunci ai scapat de ce era mai rau! Sarcina oprita din evolutie in trompa e recunoscuta de organism ca si corp strain si se "resoarbe" cum spui tu!Multa bafta in continuare!
Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Multumesc mult, astazi am repetat beta si e 49,34 a mai scazut ca pe data de 02.07 era 137 durerile sunt suportabile si astept pana maine ca nu as vrea sa mai svhimb medicul.Ce spuneti valoarea betei a scazut destul sau se putea si mai mult, oare in cazul meu este recomandat sa mai fac o tura de injectabil metotrexat? Stiti cumva care este calea prin care scap de sarcina din trompa trebuie sa o elimin pe cale genitala sau se resoarbe incet din trompa?Va multumesc inca o data.



Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Daca durerile sunt din ce in ce mai mari fa o vizita la camera de garda a unui spital de obstetrica ginecologie unde se poate decide supravegherea ta in spital sau din contra te pot linisti. Bafta multa!
Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Buna seara.
Ma bucur ca v-ati alaturat noua si ca vreti sa ne raspundeti la intrebari.
Eu am avut o sarcina extrauterina in trompa dreapta pe care am depistat-o in sapatama 6 beta era de 537 cand am facut primele injectii cu metotrexat apoi la 2 zile a crescut iar dupa 4 zile de la primele injectii am repetat doza adica 50 mg de metotrexat, tot dupa 4 zile a inceput sangerarea si atunci am avut si ceva dureri de burta asta s-a intamplat duminica trecuta pe 26 iunie, sangerarile au continuat abundent cam 6 zile si de atunci doar patez maroniu inchis, dar foarte putin.Nu am vazut ca sa se elimine nimic si de asta sunt nelamurita alte persoane spuneau ca trebuie sa vad cand se elimina dar doctorii din spital mi-au zis ca trebuie sa se resoarba.Sambata pe 2 iulie am repetat beta si scazuse la 137, tensiunea buna.Acum sunt acasa si incerc sa nu fac nimic dar imi este frica ca daca tot as putea pati ceva, ca si vedere ecografica in trompa s-au pastrat aceleasi dimensiuni 1, 5cm.Dati-mi va rog niste sfaturi ce trebuie sa fac incontinuare sa pot ramane insarcinata din nou si sa nu se repete aceeasi poveste.
Va multumesc

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Inainte de a va gandi la o noua sarcina trebuie sa rezolvati problema de acum iar beta-HCG sa ajuga la valori nedetectabile.
In continuare sfatuiti-va cu medicul dumneavoastra cum va monitorizeaza evolutia si cand puteti face un test de permeabilitate tubara.Nimeni nu poate garanta ca nu veti face o noua sarcina ectopica in viitor!


Multumesc mult pentru raspuns.
Marti ma duc sa repet beta si sa fac un nou control ginecologic si ecografic, stiu ca e prea devreme sa ma gandesc la o noua sarcina dar vreau sa fac lucrurile corect ca sa nu am ce sa imi reprosez dupa.
Acum as vrea sa va intreb daca sunt normale durerile in partea stanga, probabil acolo unde este sarcina dupa ce stau putin in picioare sau in anumite pozitii? Pana acum nu am simtit aceste dureri si de 2 zile le simt binisor in special seara cand sunt mai obosita.Ar trebui sa fie un motiv de ingrijorare?Doctorul meu e plecat in concediu si nu as vrea sa il deranjez telefonic poate pana marti ce vine el ca atunci am stabilit sa ma vada nu e nici o problema.
Multumesc si o seara buna.

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.



Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.



Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

In general Utrogestanul se ia pana la 12 saptamani de sarcina dar sunt situatii cand el poate fi continuat si asta numai medicul tau iti poate spune!

Citat:
citat din mesajul lui Lyette

Revin cu o intrebare!
In luna mai am facut FIV la SIbiu, iar embriotransferul a fost in 16. Acum sunt in saptamana a 13/a si as vrea sa stiu pana cand trebuie sa iau utrogestan (momentan iau 3 de 200 pe zi)
Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Alegeti intai clinica unde doriti sa faceti FIV si acolo in urma unei consultatii vi se va da o lista de investigatii atat pentru dumneavoastra cat si pentru donatoare dupa care veti trece printr-o comisie de donare si abia apoi veti putea face procedura in sine!

Citat:
citat din mesajul lui apalina

scuze daca sunt prea insistenta ... dar as mai avea o intrebare .... daca am donatoarea ... cum se procedeaza? ce acte trebuie ca totul sa fie legal? ce pasi trebuie urmati? multumesc ,o saptamana buna va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lyette spune:

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Alegeti intai clinica unde doriti sa faceti FIV si acolo in urma unei consultatii vi se va da o lista de investigatii atat pentru dumneavoastra cat si pentru donatoare dupa care veti trece printr-o comisie de donare si abia apoi veti putea face procedura in sine!
Citat:
citat din mesajul lui apalina

scuze daca sunt prea insistenta ... dar as mai avea o intrebare .... daca am donatoarea ... cum se procedeaza? ce acte trebuie ca totul sa fie legal? ce pasi trebuie urmati? multumesc ,o saptamana buna va doresc

multumesc pentru raspuns nu e nevoie sa fac nici un act cu donatoarea? asa simplu? chiar nu stiu si va rog daca stiti si puteti sa ma ajutati,multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Buna ziua,

am 30 ani, si de 5 ani incercam sa avem un copil. am depistat pb mea in urma unei HSG: am 2 utere - neoperabil (uter didelf). am obtinut natural o singura sarcina acum 2 ani pe care am pierdut-o pana in 6 saptamani (de la sine, fara chiuretaj). am facut 5 IA fara nici un rezultat pozitiv.(cu stimulare ovariana, obtinut foliculi, endometru bun). mentionez ca sotul nu are pb si ca de-alungul acestor ani am facut si refacut multe analize recomandate pt infertilitate si toate au iesit bine (hormonale, de coagulare, histeroscopie, anticorpi).

intrebarea este daca aceasta malformatie uterina poate fi singurul motiv pentru care nu obtin sarcina ? si, de asemenea, ce recomandare aveti in cazul meu: sa mai incercam natural, IA?

Va multumesc,

Mara



Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Nu e nevoie sa faceti nici un act pentru ca legal la noi cine naste copilul are drepturi depline si donatoarea nu poate avea pretentii ulterioare!

Citat:
citat din mesajul lui apalina

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Alegeti intai clinica unde doriti sa faceti FIV si acolo in urma unei consultatii vi se va da o lista de investigatii atat pentru dumneavoastra cat si pentru donatoare dupa care veti trece printr-o comisie de donare si abia apoi veti putea face procedura in sine!
Citat:
citat din mesajul lui apalina

scuze daca sunt prea insistenta ... dar as mai avea o intrebare .... daca am donatoarea ... cum se procedeaza? ce acte trebuie ca totul sa fie legal? ce pasi trebuie urmati? multumesc ,o saptamana buna va doresc

multumesc pentru raspuns nu e nevoie sa fac nici un act cu donatoarea? asa simplu? chiar nu stiu si va rog daca stiti si puteti sa ma ajutati,multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

E greu sa faci o recomandare. Varsta va permite sa mai incercati natural dar infertilitatea de 5 ani si cele 5 IA nereusite ar fi indicatie de FIV. Nimic nu e matematic strict in medicina si puteti obtine o sarcina spontan acasa luna asta!

Citat:
citat din mesajul lui MaraAnisia

Buna ziua,

am 30 ani, si de 5 ani incercam sa avem un copil. am depistat pb mea in urma unei HSG: am 2 utere - neoperabil (uter didelf). am obtinut natural o singura sarcina acum 2 ani pe care am pierdut-o pana in 6 saptamani (de la sine, fara chiuretaj). am facut 5 IA fara nici un rezultat pozitiv.(cu stimulare ovariana, obtinut foliculi, endometru bun). mentionez ca sotul nu are pb si ca de-alungul acestor ani am facut si refacut multe analize recomandate pt infertilitate si toate au iesit bine (hormonale, de coagulare, histeroscopie, anticorpi).

intrebarea este daca aceasta malformatie uterina poate fi singurul motiv pentru care nu obtin sarcina ? si, de asemenea, ce recomandare aveti in cazul meu: sa mai incercam natural, IA?

Va multumesc,

Mara



Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Nu e nevoie sa faceti nici un act pentru ca legal la noi cine naste copilul are drepturi depline si donatoarea nu poate avea pretentii ulterioare!

Citat:
citat din mesajul lui apalina

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Alegeti intai clinica unde doriti sa faceti FIV si acolo in urma unei consultatii vi se va da o lista de investigatii atat pentru dumneavoastra cat si pentru donatoare dupa care veti trece printr-o comisie de donare si abia apoi veti putea face procedura in sine!
Citat:
citat din mesajul lui apalina

scuze daca sunt prea insistenta ... dar as mai avea o intrebare .... daca am donatoarea ... cum se procedeaza? ce acte trebuie ca totul sa fie legal? ce pasi trebuie urmati? multumesc ,o saptamana buna va doresc

multumesc pentru raspuns nu e nevoie sa fac nici un act cu donatoarea? asa simplu? chiar nu stiu si va rog daca stiti si puteti sa ma ajutati,multumesc mult

sunteti o dragutza ,multumesc din suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missy40 spune:

Buna dimineata!
Am mai scris aici si vreau sa va multumesc pentru raspuns.
Am 41 ani si jumatate si doresc sa mai fac un copil. Ultima sarcina am avut-o acum 10 ani, dar, din pacate, am pierdut-o. Am facut o serie de analize ( ian.-feb 2011):
ZIUA 2- FSH=5.25 Estradiol=55.8 Inhibina=57.72
ZIUA 14- Estradiol=132 FSH=8.04 LH=10.8
ZIUA 21- Estradiol=135 Progesteron=10.4 Prolactina= 5.16
Aprilie 2011- AMH= 9.55 pmol/l ( fertilitate scazuta). Cm regulat la 27-28-29 zile.
Am facut stimulare ovariana cu Ova-mit in luna iunie, am obtinut 2 foliculi buni pe OD si un endometru de 8.5mm. Am facut Pregnyl 5000UI, dar la eco din ziua 16 foliculii nu s-au spart.
In luna iulie am facut o a doua stimulare tot cu Ova-mit, am avut 2 foliculi de 22mm si 21 mm pe OS si E trilaminar de 9.3mm. Am facut Ovitrelle 250, am facut inseminare, dar , din pacate, nu am obtinut sarcina. Am pus si Utogestan 200 intravaginal dupa inseminare si ,desi nu sunt gravida, CM nu a venit inca. Am 31 de zile astazi de la ultimul ciclu. M-am dereglat de la Utrogestan?
Am citit ca daca LH e mic, foliculii ajunsi la maturitate, nu se sparg. Sa fi fost doza de Ovitrelle slaba pentru mine?
Sunt tare necajita din acest motiv, caci cred ca este singurul care ma impiedica sa obtin o sarcina. Am permeabilitate tubara bilaterala si sotul- spermograma buna.
Am sanse sa obtin sarcina prin inseminari? FIV nu-mi permit sa fac din motive financiare.
Am raspuns la stimularea cu Ova-mit.
Ar trebui sa fac stimulare cu altceva si sa maresc doza de HGC(eventual Gonal, Pregnyl, etc)? Faptul ca nu s-au spart foliculii sa fie motivul pentu care n-am ramas timp de 10 ani? Se pot face 10000, 15000 sau 20000 ui Pregnyl pentru spargerea lor?
Timp biologic nu prea mai am si imi doresc tare mult un copilas !

Va multumesc mult

Mergi la inceput