3 medici de la Polisano - alaturi de noi - Q&A

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Puteti folosi steriletul Mirena sau contarceptive orale Cerazette pe perioada cat alaptati.

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Buna ziua,

Incep prin a felicita initiativa de a aduce printre noi medicii din Polisano,este un lucru extraordinar sa putem gasi raspunsuri la intrebarile care ne macina atat!

Am 28 de ani si endometrioza operata in 2009,focalizata pe ovare (ovar drept chist de 5,5 cm indepartat prin operatie si ovar stang chist 14mm).Dupa operatie am facut Zoladex 6 luni.Dupa primul CM am ramas insarcinata si multumesc lui Dumnezeu am dus sarcina la termen si acum am un copilas.
Alaptez exclusiv dar menstra a venit (bebe are 4 luni).Deja incep sa imi fac griji pt endometrioza..Va rog sa-mi spuneti ce metode ar fi sa pot tine aceasta boala in frau...Stiu ca anticonceptionalele nu sunt indicate,iar medicul meu ginecolog mi-a sugerat atat pt endo cat ci ca metoda de contraceptie steriletul MIrena.Ce parere aveti???

Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi sa pot tine oarecum boala in frau???Vreau sa evit o noua interventie chirurgicala..

Va multumesc anticipat!

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Sper ca luna aceasta sa se fi produs ovulatia. Cu drillingul ovarian sunt sanse extrem de mici sa rezolvati problema dar asta decideti cu medicul dumneavoastra!

Citat:
citat din mesajul lui missy40

Va multumesc foarte mult, dna.doctor pentru raspunsuri!
Am 41 de ani si incerc sa mai fac un copilas.
Sunt tare necajita, asta este a 3 a luna de stimulare, cu Ova-mit, organismul meu a raspuns la stimulare, am avut productie buna si sotul este bine, am facut Pregnyl 5000, Ovitrelle 250 si acum 10000 Pregnyl.
Problema mea este ca foliculii mei nu se sparg la timp si se transforma in chisturi luteice. Ma framanta foarte mult problema asta, stiu ca sunt bine in rest, tubele sunt permeabile, analizele bune, in limite, mai putin AMH-ul, care indica fertilitate scazuta, dar totusi mai este.
Merg maine la monitorizarea de control (a 20 a zi a CM) si parca vad ca nu s-au spart nici acum, dupa 10000 UI Pregnyl.
I-am propus medicului meu, dr. Ion Ionut sa-mi faca o laparoscopie (drilling ovarian) luna viitoare.
Ar fii cam ultimul tren pentru mine, din cauza varstei. FIV nu pot face din motive financiare.

Va rog,spuneti-mi clar, de ce am aceasta problema. Credeti ca prin operatie pot rezolva ceva? Ar putea fii vreun soi de endometrioza localizata pe ovare?


Va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Puteti folosi steriletul Mirena sau contarceptive orale Cerazette pe perioada cat alaptati.
Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Buna ziua,

Incep prin a felicita initiativa de a aduce printre noi medicii din Polisano,este un lucru extraordinar sa putem gasi raspunsuri la intrebarile care ne macina atat!

Am 28 de ani si endometrioza operata in 2009,focalizata pe ovare (ovar drept chist de 5,5 cm indepartat prin operatie si ovar stang chist 14mm).Dupa operatie am facut Zoladex 6 luni.Dupa primul CM am ramas insarcinata si multumesc lui Dumnezeu am dus sarcina la termen si acum am un copilas.
Alaptez exclusiv dar menstra a venit (bebe are 4 luni).Deja incep sa imi fac griji pt endometrioza..Va rog sa-mi spuneti ce metode ar fi sa pot tine aceasta boala in frau...Stiu ca anticonceptionalele nu sunt indicate,iar medicul meu ginecolog mi-a sugerat atat pt endo cat ci ca metoda de contraceptie steriletul MIrena.Ce parere aveti???

Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi sa pot tine oarecum boala in frau???Vreau sa evit o noua interventie chirurgicala..

Va multumesc anticipat!

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!





Va multumesc pt raspuns!Stiam ca pot folosi steriletul in alaptat!
Ceea ce ma intereseaza pe mine insa este cum sa tin endometrioza sub control.Ce imi recomandati??
Montarea steriletului ma poate ajuta si sa nu se refaca endometrioza???


Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa-m spune:

Buna ziua!
Dupa mai multe IUI nereusite am hotarat sa fac FIV, la sfatul medicilor. Vazand ca sunt foarte multe fete care au pierdut sarcini datorita trombofiliei, ma gandesc ca poate ar fi bine sa fac aceste analize, preventiv.
Ce credeti, e necesar acest lucru?
Exista anumite simtome care sa-mi dea de banuit ca as putea avea aceasta boala? Se manifesta intr-un anumit fel?
Daca da, care anume din analize (pt ca stiu ca sunt multe) ar trebui facute? Toate?

Va intreb acest lucru pentru ca stiu ca aceste analize sunt destul de costisitoare, iar legatura cu dr Ispasoiu (medicul cu care urmeaza sa fac FIV) o sa o iau abia in septembrie-octombrie.

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns io2010 spune:

Buna seara. Daca a-ti putea sa ma ajutati cu raspuns la nelamurirea pe care o am, cu privire la dublu test. L-am efectuat la 12 saptamani, sarcina gemelara, la masuratori au iesit ok, iar rezultatul este PAPP-A = 2,4mUI/mL si Free BetaHcG = 49,1 ng/mL.
Atept raspuns si va multumesc anticipat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Din pacate tratament curativ pentru endometrioza nu exista inca. Chirurgia indeparteza leziunile in masura in care este posibil tehnic. Tratamentele de "manipulare" hormonala nu previn recaderile ci sunt mai mult paleative,diminuind simptomele.

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Puteti folosi steriletul Mirena sau contarceptive orale Cerazette pe perioada cat alaptati.
Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Buna ziua,

Incep prin a felicita initiativa de a aduce printre noi medicii din Polisano,este un lucru extraordinar sa putem gasi raspunsuri la intrebarile care ne macina atat!

Am 28 de ani si endometrioza operata in 2009,focalizata pe ovare (ovar drept chist de 5,5 cm indepartat prin operatie si ovar stang chist 14mm).Dupa operatie am facut Zoladex 6 luni.Dupa primul CM am ramas insarcinata si multumesc lui Dumnezeu am dus sarcina la termen si acum am un copilas.
Alaptez exclusiv dar menstra a venit (bebe are 4 luni).Deja incep sa imi fac griji pt endometrioza..Va rog sa-mi spuneti ce metode ar fi sa pot tine aceasta boala in frau...Stiu ca anticonceptionalele nu sunt indicate,iar medicul meu ginecolog mi-a sugerat atat pt endo cat ci ca metoda de contraceptie steriletul MIrena.Ce parere aveti???

Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi sa pot tine oarecum boala in frau???Vreau sa evit o noua interventie chirurgicala..

Va multumesc anticipat!

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!





Va multumesc pt raspuns!Stiam ca pot folosi steriletul in alaptat!
Ceea ce ma intereseaza pe mine insa este cum sa tin endometrioza sub control.Ce imi recomandati??
Montarea steriletului ma poate ajuta si sa nu se refaca endometrioza???


Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Indicatia pentru aceste teste este data de pierderi repetate de sarcini(avort habitual)! Daca nu ati avut pana acum nici o sarcina nu aveti de ce sa incepeti cu aceste investigatii.

Citat:
citat din mesajul lui roxa-m

Buna ziua!
Dupa mai multe IUI nereusite am hotarat sa fac FIV, la sfatul medicilor. Vazand ca sunt foarte multe fete care au pierdut sarcini datorita trombofiliei, ma gandesc ca poate ar fi bine sa fac aceste analize, preventiv.
Ce credeti, e necesar acest lucru?
Exista anumite simtome care sa-mi dea de banuit ca as putea avea aceasta boala? Se manifesta intr-un anumit fel?
Daca da, care anume din analize (pt ca stiu ca sunt multe) ar trebui facute? Toate?

Va intreb acest lucru pentru ca stiu ca aceste analize sunt destul de costisitoare, iar legatura cu dr Ispasoiu (medicul cu care urmeaza sa fac FIV) o sa o iau abia in septembrie-octombrie.

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Interpretarea acestor rezultate se face impreuna cu niste parametri masurati ecografic iar datele sunt analizate de un soft (deci un computer) care va da un rezultat statistic de risc! Cu siguranta cine v-a indicat sa faceti aceste analize va fi in masura sa va explice si rezultatul pentru ca el nu poate fi facut decat avand si masuratorile ecografice ale fatului.

Citat:
citat din mesajul lui io2010

Buna seara. Daca a-ti putea sa ma ajutati cu raspuns la nelamurirea pe care o am, cu privire la dublu test. L-am efectuat la 12 saptamani, sarcina gemelara, la masuratori au iesit ok, iar rezultatul este PAPP-A = 2,4mUI/mL si Free BetaHcG = 49,1 ng/mL.
Atept raspuns si va multumesc anticipat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiruta spune:

Buna ziua! As dori si eu un sfat , va rog. Cu aceste analize, la 39 ani, am vreO SANSA IN A CONCEPE UN BEBE? aS VREA SA APELEZ LA INSEMINARE ARTIFICIALA, SAU DACA EXISTA UNDEVA POSILITETEA UNUI FIV IN RATE.

Hematologie
Grup sanguin (ABO)
A II
Factor RH pozitiv
VSH 9 mm/1h
Biochimie
CRP cantitativ
0.30
TGP 9.10
TGO 12.90

Coagulare
Timp de tromboplastina partial activat (APTT)

29,8
Fibrinogen 237.73mg/dl
PT Timp(s)
10.60 %
116.76 INR
0.91
Imunologie

ASLO

208
Factor reumatoid (FR) (cantitativ) 8
Anticorpi Chlamydia tracomatis IgG Pozitiv
(1/64)
Anticorpi Chlamydia tracomatis IgA

9.9
(Echivoc)
Anticorpi Rubeola IgG (cantitativ)
99,1
Anticorpi Rubeola IgM
0,342 Non reactive
Anticorpi Toxoplasma gondii IgG (cantitativ)
< 5.00
Anticorpi Toxoplasma gondii Ig(microcaptura) 0.048
Non reactive
Anticorpi HSV I/ II IgG 0.798 (Pozitiv)
Anticorpi HSV I/ II IgM 0.203 (Negativ)
Markeri virali

Ag HBe
0.412
Non reactive
Ag HBs 0.552
Non reactive
Anti HCV 0.436
Non reactive
CMV - IgG 6.60
CMV- IgM 0.135
Non reactive
Markeri infectiosi

Ac Anti-Lysteria

Negativ
HIV
HIV 1/2
Non reactive
Serologie
Diagnostic serologic sifilis (VDRL)
Negativ
Hormoni

ZIUA 3 CM (FAZA FOLICULARA)

Hormon anti- Mullerian (AMH)1.10

Inhibina B 95

TSH 1.92


T3 1.33
T4 90.31
Estradiol II 39.52
Progesteron 0.269
Prolactina II 433.6
FSH 10.75
LH 9.71
ZIUA 21 CM (FAZA LUTEALA)


Estradiol II- 203.6

Progesteron 13.65

cU MULTUMIRI, aMIRA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Daca trompele sunt permeabile si spermograma cu peste 10milioane spermatozoizi/ml puteti face inseminare. Cea mai mare sansa insa ar fi prin FIV pentru a obtine o sarcina.

Citat:
citat din mesajul lui amiruta

Buna ziua! As dori si eu un sfat , va rog. Cu aceste analize, la 39 ani, am vreO SANSA IN A CONCEPE UN BEBE? aS VREA SA APELEZ LA INSEMINARE ARTIFICIALA, SAU DACA EXISTA UNDEVA POSILITETEA UNUI FIV IN RATE.

Hematologie
Grup sanguin (ABO)
A II
Factor RH pozitiv
VSH 9 mm/1h
Biochimie
CRP cantitativ
0.30
TGP 9.10
TGO 12.90

Coagulare
Timp de tromboplastina partial activat (APTT)

29,8
Fibrinogen 237.73mg/dl
PT Timp(s)
10.60 %
116.76 INR
0.91
Imunologie

ASLO

208
Factor reumatoid (FR) (cantitativ) 8
Anticorpi Chlamydia tracomatis IgG Pozitiv
(1/64)
Anticorpi Chlamydia tracomatis IgA

9.9
(Echivoc)
Anticorpi Rubeola IgG (cantitativ)
99,1
Anticorpi Rubeola IgM
0,342 Non reactive
Anticorpi Toxoplasma gondii IgG (cantitativ)
< 5.00
Anticorpi Toxoplasma gondii Ig(microcaptura) 0.048
Non reactive
Anticorpi HSV I/ II IgG 0.798 (Pozitiv)
Anticorpi HSV I/ II IgM 0.203 (Negativ)
Markeri virali

Ag HBe
0.412
Non reactive
Ag HBs 0.552
Non reactive
Anti HCV 0.436
Non reactive
CMV - IgG 6.60
CMV- IgM 0.135
Non reactive
Markeri infectiosi

Ac Anti-Lysteria

Negativ
HIV
HIV 1/2
Non reactive
Serologie
Diagnostic serologic sifilis (VDRL)
Negativ
Hormoni

ZIUA 3 CM (FAZA FOLICULARA)

Hormon anti- Mullerian (AMH)1.10

Inhibina B 95

TSH 1.92


T3 1.33
T4 90.31
Estradiol II 39.52
Progesteron 0.269
Prolactina II 433.6
FSH 10.75
LH 9.71
ZIUA 21 CM (FAZA LUTEALA)


Estradiol II- 203.6

Progesteron 13.65

cU MULTUMIRI, aMIRA

Mergi la inceput