3 medici de la Polisano - alaturi de noi - Q&A

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Daca testul urinar a fost negativ puteti sa repetati unul din prima urina de dimineata sau o dozare de beta-HCG (din sange)dar sansele de a fi insarcinata sunt foarte mici.

Citat:
citat din mesajul lui getutza86

Buna,sunt noua pe forum si as avea nevoie de parerea unuia dintre doctori,daca se poate.
Am 25 ani si incercam sa facem un copil de mai bine de 4 ani.am fost diagnosticata cu ovare polichistice.anul trecut in ianuarie am inceput tratament cu clomid 50mg de 2 ori pe zi incepand din a 2-a zi de la CM pana in a 7-a zi.dupa 2 luni tratamentul a functionat si am ramas insarcinata.din pacate am pierdut la 8 saptamani.am fost reintegrata in sistem si am reanvceput tratamentul.pt inceput am continuat la fel ca si prima data.insa nu a mai avut efect.mi s-a marit dupa doua luni doza de clomid la 3/zi.nici asta nu a avut efect.mi s-a adaugat si metfomin la tratament.o luna jumate am luat cate 3 tablete pe zi iar CM mi-a fost provocat cu PROVERA,deoarece nu imi venea.In sfarsit, cand am fost chemata la ecograf eram la ovulatie,si mi s-a dat injectie cu HCG.dupa 17 zile urma sa imi fac un test.a iesit negativ.urmatoarea zi mi-a venit CM,insa numai pt 2 zile.si foarte putin.exista oare posibilitatea sa fiu insarcinata si inca sa ne se observe in teste?precizez ca sunt in strainatate si ca am un ciclu menstrual foarte neregulaat.multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Dozarea serica de LH se face concomitent cu alte dozari hormonale pentru ca ele se interpreteaza intr-un context( ziua 3, 14 sau 21 a ciclului menstrual).
Doza de gonadotrofina corionica este corecta asa cum vi s-a recomandat.
Cel mai bine sfatuiti-va cu medicul dumneavoastra ce puteti schimba in schema dse tratament pe care ati avut-o.

Citat:
citat din mesajul lui missy40

Buna dimineata !
Am facut 2 stimulari cu Ova-mit, apoi Pregnyl 5000UI si CSD, iar la inseminarea din iulie am facut Ovitrelle 250. Ambele au raspuns negativ, in sensul ca foliculul luteinizat nu s-a rupt ( control ecografic dupa administrarea de hGC).

Este posibil sa am sindr. foliculului luteinizat nerupt?
Nu am simptome specifice de endometrioza, am facut o operatie laparoscopica in 2007 (chist seros stang) si nu s-au semnalat focare de endometrioza. De asemenea, am facut HSG in iunie (permeabilitatea tubara bilaterala, uter normal).
Se formeaza foliculi dominanti -21 si 22 mm, dar nu se sparg.
Precizez ca am 41 ani si jumatate si de 10 ani n-am mai obtinut nici o sarcina ( avort spontan sapt. 10 de gestatie).

Exista tratament pentru acest sindrom, daca-l am ?
Daca maresc doza de hGC (Pregnyl 10000 UI) se pot sparge?
In ce zile ale ciclului de recolteaza LH ?



Va multumesc foarte mult pentru colaborare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

In Romania nu se face FIV cu PGD dar exista clinici in Europa unde puteti face.
Punctie de vilozitati coriale se face si in Romania(puteti intreba pentru detalii la Spitalul Clinic Filantropia la Centrul de Medicina Materno-Fetala).
Intreruperea de sarcina in primul trimestru se face legal la cerea mamei. Reductia unui embrion uneri nu se poate realiza tehnic in functie de tipul de placentatie si daca cei doi feti sunt separati sau nu(de corionicitate si amnionicitae).

Citat:
citat din mesajul lui anamariam79

Buna ziua, la noi situatia este mai complicata, am discutat cu mai multi medici, as dori si parerea cuiva din echipa dvs.

Am 31 de ani, am obtinut prima sarcina pe cale naturala in august 2009, fara prea multe incercari, si in mai 2010 s-a nascut Miruna, care la 6 luni a fost diagnosticata cu Atrofie Musculara Spinala (deletie pe gena SMN1 localizata pe cromozomul 5, cariotipul a iesit normal). S-a dus la ingerasi la 1 an si 2 luni (in iulie 2011). Orice viitoare sarcina are 25% sanse sa fie cu probleme la fel ca Miruna, 50% sa fie purtator fara semne de boala si 25% sa fie perfect sanatos. Am fost sfatuiti sa facem FIV cu PGD (Diagnostic Genetic Preimplantare) – adica fecundare in eprubeta, iar in ziua 3 de la fecundare, o celula este extrasa din fiecare embrion si analizata strict pt. boala Mirunei. Embrionii care nu prezinta deletia sunt implantati in uter pana in ziua 5 si se dezvolta viitorul copil/copii. Daca as obtine mai multi embrioni fara deletia Mirunei, ma gandeam sa implantez 2, adica gemeni. Chiar si in cazul unei sarcini singulare, sau gemelare, se face ulterior, pentru mai multa siguranta (sa nu ajung sa dau nastere unui copil bolnav) Biopsia de Vilozitati Coriale in primul trimestru de sarcina (se ia o bucatica din placenta si se analizeaza pt. boala Mirunei si altele) si ulterior Amniocenteza (se ia din fiecare sac lichid). In cazul unei sarcini cu probleme genetice/cromozomiale, se intrerupe sarcina: in primul trimestru la cerere, dupa amniocenteza cu acordul unei comisii. Mai complicat este la sarcina gemelara: nu stiu daca se face in tara Biopsia de vilozitati Coriale pe sarcina gemelara. Amniocenteza sigur se face si pe sarcina gemelara. In cazul in care exista o problema cu unul din bebei si celalalt e sanatos, cum se procedeaza: se intrerupe sarcina selectiv (adica doar unul din copii ramane in burtica si se dezvolta in continuare) sau cu totul? Am inteles ca dupa amniocenteza, fiind sarcina mare, este oricum necesar acordul comisiei, dar la sarcina gemelara nu isi dau acordul daca doar unul din copii e bolnav in Romania dar ca se face in afara. Nu stiu daca si dupa Biopsia de vilozitati coriale ae aplica la fel, avand in vedere ca e primul trimestru de sarcina. Polisano face FIV cu PGD? Va multumesc.

Ana cu bebe Miruna-Andreea
pozici cu Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Daca durerile sunt suparatoare cel mai bine ar fi sa mergi la un consult chiar la Camera de Garda a unui spital sa te vada cineva! In urma consultului poti obtine mai multe detalii despre natura durerii- altfel e greu de spus de ce origine este.
Citat:
citat din mesajul lui xdidi

buna ziua,
am 26 ani si am facut prima stimulare,(am endometrioza gr4 operata de 2 ori, 2008 si 2010,fsh mare:2008: 13.36; 2010:25.7; 07.2011: 10.61, mi s-a recomandat fiv, insa am vrut sa incerc altceva pana acolo).
stimularea a cosnatat in z3-z7 ova-mit un comprimat pe zi, z10 folicul od 19 mm, z11 injectia cu bravactid 5000ui si din z14 utrogestan 1 comprimat seara de 100mg....inainte de injectie am avut dureri de sold in zona unde se uneste cu femurul, de la injectie incoace am avut durerile tipice de burta localizate in partea dreapta , insa de atunci durerile au ramas si acum ma doare si zona lombara tot in partea dreapta...vreau sa va intreb daca durerile sunt normale, nu sunt acute dar sunt continue si sacaitoare, mai inteapa din cand in cand????
o alata intrebare daca as face o ecografie acum s-ar putea vedea cauza durerilor? sunt in z17.
va multumesc pt raspuns.
ps: dr meu este in concediu.




va multumesc mult d-na doctor, durerile s-au diminuat si acum nu prea mai am decat din cand in cand cate o intepatura, trebuie sa ajung la ecografie ,dar dr meu este in concediu toata luna august si voi cauta sa fac o ecografie altundeva, mai ales ca luna aceasta vreau sa fac iarasi stimulare...insa mai am de asteptat mestruatia la sfarsitul saptamanii acesteia.
si mai am o intrebare, se pot face chsituri in urma stimularii supa injectarea dozei de beta? ca inainte de injectie nu aveam nici un chist, iar durerile au inceput dupa injectare, deci este posibil sa fi dezvoltat un chist dupa injectare?
va multumesc inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Buna ziua,
Doamna doctor am si eu cateva intrebari fara raspuns. In urma cu 3 ani am hotarat ca este timpul pentru bebe. In primul an nu mi-am facut mari probleme, insa cu cat trecea timpul si proiectul bebe nu se realiza am inceput sa-mi pun semne de intrebare. Astfel ca am inceput investigatiile. Ecografii, hsg, analize hormonale, spermograme etc. Analizele mele au iesit neasteptat de bine insa, in ceea ce il priveste pe sotul meu, spermograma a fost un adevarat dezastru. 4 milioane si mobilitate 0%. Am mers la urolog la recomandarea dr. Matei care ii facuse spermograma. Urologul(dr. voinea, sp fundeni, un dr minunat) a gasit cauza. VARICOCEL stang grad III. A urmat operatia care a avut loc in luna august a anului 2010(chiar de ziua mea de nastere). Dupa am refacut la 3 luni spermograma iar rezultatele au fost neasteptat de bune(70 milioane si o mobilitate de 40%). Insa cum de fiecare data apare ceva, sotul a dezvoltat anticorpii antispermatici. Am facut un test postcoital care a iesit negativ. Am hotarat impreuna cu dr Matei si dr. Mihalache ca singura varianta este inseminarea intrauterina. Pana acum am facut 2 inseminari. Ca si stimulent la prima am avut PUREGON in doza da 75um si am avut 3 foliculi dominanti de 16-18-19 mm.
La cea de a II a am facut stimulare cu menopur in aceeasi doza si am avut 5 foliculi tori peste 18 mm. Si ;a prima si la a IIa am avut endometru 12-13.
Inainte de a IIa procedura am facut si o laparoscopie unde mi s-a depistat un mic hidrosalpinx la trompa stanga. Nu stiu daca mai este cazul de o noua inseminare sau sa trec direct la FIV.
Tin sa mentionez faptul ca sunt in cautarea unui dr bun si o clinica la care sa fiu tratata asa cum merit.
Acum ca v-am spus povestea mea va rog sa ma primiti in frumosul d-voastra colectiv si sa imi dati cat mai multe sfaturi ce ma pot ajuta! Multumesc!


HIDROSALPINX STANG(descoperit dupa laparoscopie), FSH-9.
SOT: VARICOCEL STANG(operat august 2010), OLIGOSPERMIE MODERATA, ANTICORPI ANTISPERMATICI (dezvoltati in urma operatiei de varicocel).
2 INSEMINARI NEREUSITE(MIHALACHE-MATEI)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Buna ziua,
In general dupa 3-4 inseminari se decide trecerea la pasul urmator care este FIV dar asta intr-un context mai larg care tine cont de rezerva ovariana a femeii si de alte date particulare ale cuplului si nu in ultimul rand de dorinta celor doi parteneri.

Citat:
citat din mesajul lui dana_2408

Buna ziua,
Doamna doctor am si eu cateva intrebari fara raspuns. In urma cu 3 ani am hotarat ca este timpul pentru bebe. In primul an nu mi-am facut mari probleme, insa cu cat trecea timpul si proiectul bebe nu se realiza am inceput sa-mi pun semne de intrebare. Astfel ca am inceput investigatiile. Ecografii, hsg, analize hormonale, spermograme etc. Analizele mele au iesit neasteptat de bine insa, in ceea ce il priveste pe sotul meu, spermograma a fost un adevarat dezastru. 4 milioane si mobilitate 0%. Am mers la urolog la recomandarea dr. Matei care ii facuse spermograma. Urologul(dr. voinea, sp fundeni, un dr minunat) a gasit cauza. VARICOCEL stang grad III. A urmat operatia care a avut loc in luna august a anului 2010(chiar de ziua mea de nastere). Dupa am refacut la 3 luni spermograma iar rezultatele au fost neasteptat de bune(70 milioane si o mobilitate de 40%). Insa cum de fiecare data apare ceva, sotul a dezvoltat anticorpii antispermatici. Am facut un test postcoital care a iesit negativ. Am hotarat impreuna cu dr Matei si dr. Mihalache ca singura varianta este inseminarea intrauterina. Pana acum am facut 2 inseminari. Ca si stimulent la prima am avut PUREGON in doza da 75um si am avut 3 foliculi dominanti de 16-18-19 mm.
La cea de a II a am facut stimulare cu menopur in aceeasi doza si am avut 5 foliculi tori peste 18 mm. Si ;a prima si la a IIa am avut endometru 12-13.
Inainte de a IIa procedura am facut si o laparoscopie unde mi s-a depistat un mic hidrosalpinx la trompa stanga. Nu stiu daca mai este cazul de o noua inseminare sau sa trec direct la FIV.
Tin sa mentionez faptul ca sunt in cautarea unui dr bun si o clinica la care sa fiu tratata asa cum merit.
Acum ca v-am spus povestea mea va rog sa ma primiti in frumosul d-voastra colectiv si sa imi dati cat mai multe sfaturi ce ma pot ajuta! Multumesc!


HIDROSALPINX STANG(descoperit dupa laparoscopie), FSH-9.
SOT: VARICOCEL STANG(operat august 2010), OLIGOSPERMIE MODERATA, ANTICORPI ANTISPERMATICI (dezvoltati in urma operatiei de varicocel).
2 INSEMINARI NEREUSITE(MIHALACHE-MATEI)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Dupa injectia cu Brevactid s-a produs cel mai probabil ovulatia care poate da un disconfort abdominal!

Citat:
citat din mesajul lui xdidi

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Daca durerile sunt suparatoare cel mai bine ar fi sa mergi la un consult chiar la Camera de Garda a unui spital sa te vada cineva! In urma consultului poti obtine mai multe detalii despre natura durerii- altfel e greu de spus de ce origine este.
Citat:
citat din mesajul lui xdidi

buna ziua,
am 26 ani si am facut prima stimulare,(am endometrioza gr4 operata de 2 ori, 2008 si 2010,fsh mare:2008: 13.36; 2010:25.7; 07.2011: 10.61, mi s-a recomandat fiv, insa am vrut sa incerc altceva pana acolo).
stimularea a cosnatat in z3-z7 ova-mit un comprimat pe zi, z10 folicul od 19 mm, z11 injectia cu bravactid 5000ui si din z14 utrogestan 1 comprimat seara de 100mg....inainte de injectie am avut dureri de sold in zona unde se uneste cu femurul, de la injectie incoace am avut durerile tipice de burta localizate in partea dreapta , insa de atunci durerile au ramas si acum ma doare si zona lombara tot in partea dreapta...vreau sa va intreb daca durerile sunt normale, nu sunt acute dar sunt continue si sacaitoare, mai inteapa din cand in cand????
o alata intrebare daca as face o ecografie acum s-ar putea vedea cauza durerilor? sunt in z17.
va multumesc pt raspuns.
ps: dr meu este in concediu.

mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul


va multumesc mult d-na doctor, durerile s-au diminuat si acum nu prea mai am decat din cand in cand cate o intepatura, trebuie sa ajung la ecografie ,dar dr meu este in concediu toata luna august si voi cauta sa fac o ecografie altundeva, mai ales ca luna aceasta vreau sa fac iarasi stimulare...insa mai am de asteptat mestruatia la sfarsitul saptamanii acesteia.
si mai am o intrebare, se pot face chsituri in urma stimularii supa injectarea dozei de beta? ca inainte de injectie nu aveam nici un chist, iar durerile au inceput dupa injectare, deci este posibil sa fi dezvoltat un chist dupa injectare?
va multumesc inca o data.

mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lyette spune:

De la Sibiu mi-au spus ca, din punctul lor de vedere, pot intrerupe utrogestanul, medicul de la Cluj mi-a spus sa iau in continuare si am ales o cale de mijloc!

Sunt in saptamana 15 de sarcina, a 13 de la embriotransfer si am redus doza de utrogestan de la 600 la 400 pe zi! As vrea sa stiu daca ar fi bine sa fac o analiza de progesteron, daca aceasta reducere a dozei ar fi periculoasa pentru fat in conditiile in care nu am contractii, sangerari.....!

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndaLogan spune:

Buna ziua am si eu o intrebare legata de dozarile hormonale, ziua 3,14, si 21 ce analize contin exact? ( FSH,LH, Prolactina......) Multumesc. Mentionez ca am consultat ginecologul si pe bilet de trimitere era trecut doar dozare hormonala ziua 3, 14, 21 si nu stiam ce analize sa cer la clinica deoarece nici fetele nu stiau exact ce contin. Pt ziua 3 am cerut FSH, LH, Estradiol, Prolactina dar acum ziua 14 si 21 sunt aceleasi care trebuie sa le afc sau sunt altele? Stiu ca in ziua 21 trebuie facut Progesteronul, dar atat. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Ascultati sfatul medicului care va urmareste sarcina!

Citat:
citat din mesajul lui Lyette

De la Sibiu mi-au spus ca, din punctul lor de vedere, pot intrerupe utrogestanul, medicul de la Cluj mi-a spus sa iau in continuare si am ales o cale de mijloc!

Sunt in saptamana 15 de sarcina, a 13 de la embriotransfer si am redus doza de utrogestan de la 600 la 400 pe zi! As vrea sa stiu daca ar fi bine sa fac o analiza de progesteron, daca aceasta reducere a dozei ar fi periculoasa pentru fat in conditiile in care nu am contractii, sangerari.....!

Multumesc

Mergi la inceput