Iul-Aug 2011-Bv Dya, Alymih & Ramyy!15 bebei! (71)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Floare de colt, sanatate fetitei! si ai grija si de tine!
Miha, imi pare rau ca te-ai suparat cu sora ta! Incearca sa te gandesti la tine si la Imi, si lasa-i pe ceilalti ca multi oameni sunt egoisti! Sigur va veti descurca intr-un fel sau altul, pentru ca esti o femeie foarte puternica!

Oana 37+ cu Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3xutza_81 spune:

de Ireth stie cineva ceva?!?!!

Cu drag,

Alexandra, cea mai fericita cu Anastasia (DPN 28 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Alexandra, stai cuminte ca e timp pentru toate! Ne respectam toate randul, ca altfel iese nebunie
Ireth de obicei nu prea ne calca in we, asa ca nu imi fac griji!

Oana 37+ cu Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Carmen/mariaruxi, La Leche League, o organizatie internationala de suport si educatie pt alaptat, are resurse minunate pe tema asta, uite www.llli.org/faq/positioning.html" target="_blank">aici despre pozitionarea corecta & tehnici sau www.llli.org/nb/nblatch.html" target="_blank">aici mai multe raspunsuri despre ragade si alaptare in general. Mult succes!

Oana, stai si tu cuminte daca nu te simti prea bine, si Eliza ta mai poate sta un pic la cuptoras!

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 33+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

si eu sunt curioasa! oricum, eu merg la lac dupa-masa...fac o plimbare mai lunga, poate poate... ajung la vorbele lui Krissy si nascc pe 4 iulie.
de bucurie, o sa arunce astia artificii in centru



Hai Betty!
Eu mor de curiozitate sa vad daca e baby-boy sau baby-girl!



35+ voi avea un cavaler!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Buna seara, dragi burtici si mamici!
Am intrat sa semnez condica si sa va spun ca tot pe baricade sunt, tot 2 in 1!
Felicitari din nou tuturor mamicilor si bebeilor proaspat veniti, sa fiti sanatosi si mancaciosi si neplangaciosi!
Astept cu nerabdare ziua de maine, sa vedem: ma incadrez in procentul de 90% sau fac parte din cele 10% care nasc inainte, respectiv dupa termen?
Sincera sa fiu, imi cam pierd rabdarea... ca vad ca dopul nu-l pierd, cum povestiti voi...
Zilele astea m-am plimbat, am cautat materiale de constructii, pentru ca am intrat in renovari, ca orice graviduta care se respecta si-si face cuib... si ma gandesc sa-mi setez telefonul pe "Nu, inca n-am nascut", ca Lissa, daca nu ma insel...
Va pup si va doresc nopti linistite sau nasteri usoare, dupa caz, si va multumesc mult pentru sustinere!

P.S. De-abia astept sa mai treaca o luna-doua si sa intram toate in clubul mamicilor de iulie-august 2011, ca sa povestim cum povestesc pufi, roxybarbu si celelalte mamici!... Sa fiti sanatoase!


DPN 4 iulie 2011 - baby boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Scuze ca n-am retinut care mamica se plangea ca bb se trezeste din ora-n ora (s-ar putea sa confund cu fetele care nasc la Medlife, ca mai dau si pe-acolo cu nasul):

Nu sunt colicii, cel mai probabil ii e foame ! Solutiile sunt 2, una pt stimulat alaptatul (pus cat de des + suplimente de lactatie + dat la pompa pt desfundat canale si stimulat laptele) si una (mai simpla) de introdus completarea cu lapte praf (de preferat cu lingurita sau seringa, nu cu biberonul, si in acelasi timp stimulata lactatia prin priam metoda).

Din grupul fetelor care au nascut la Medlife am vazut ca majoritatea au probleme cu alaptatul, ceea ce ma pune pe ganduri, cred ca ori nu au fost suficient informate in maternitate, ori sunt descurajate sa alapteze, ori ... nu stiu, ceva nu mi se pare in regula ... Am emotii, pt ca stiu ca mi-a fost foarte greu cu bb1 si as vrea sa pot alapta mai cu succes acum ...

Noi suntem ok, tati a venit in week-end din delegatie, dar luni pleaca iar, sper sa nu ma apuce nascarea prea devreme, ca mai am treburi de rezolvat

Am innebunit de tot, mi-am culcat copilul si sotul si acum stau pe TVR1 sa pandesc "Anatomia lui Grey" si sa-i injur pe astia de la TVR ca schimba orele de difuzare a serialelor dupa bunul lor plac, si in plus nici nu le respecta !
Asa ca bantui pe net, ca sa-mi omor timpul, dar cred ca o sa clachez in curand si ma duc la

I-am cumparat lui bb2 o paturica grosuta, din catifea, galbena, ca b1 nu a vrut sa i-o dea pe a ei (a fost singurul lucru la care nu a vrut sa cedeze) si ... cand a vazut-o pe asta noua a rechizitionat-o imediat ! A zis ca poate bb s-o ia pe cea veche, a ei, si cea noua trece la ea La fel mi-a facut si cu niste asternuturi, noroc ca pe alea i-am promis ca le impart intre ea si bb, ei ii dau pernuta si plapumioara, lui bb cearsaful (dar n-a fost chiar foarte incantata).

Fetele care mai aveti un bb, cum a reactionat cand v-a vazut cumparand lucrusoare noi pt bb2 ?


*****************************
Irina (2006) si 34+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Neata fetele!!

Tot ou kinder suntem...Aseara am adormit asteptand, dar tot nu mi-a venit Azi avem programare la doctor sa vedem ce ne mai zice..
Asa ca nu mai zic nimic, decat cand ma vad in spital..
Va pup pe toate aveti grija!!!

39+ cu Vlad Rafael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

pai m-am plimbat de numa' si...nimik...nu mai zic nici eu nimic, gata...sa nu speriu copilul.

Mama de Ana si 39+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liv1300 spune:

Salutare frumoase (viitoare) mamici,

Eu sunt Livia din Minneapolis, proaspata mamica de Sophia Adrianne. Cum a zis si Krissy , va urmaresc de multe luni dar dintr-un motiv sau altul n-am "indraznit" sa ma alatur si, recunosc, rau am facut
Azi am intrat sa vad ce bebelusi frumosi au mai aparut in Odisee si - surpriza - ne-ati facut onoarea sa ne adaugati pe prima pagina si sa ne primiti cu urari atat de frumoase Va multumim din suflet si promitem sa fim alaturi de voi cat mai activ de acum inainte.
Pe scurt, despre noi: sarcina care s-a lasat asteptata vreo 2 ani, dar a venit cand nu se putea mai bine, atunci cand aniversam 13 ani de cand eu si sotul meu suntem impreuna. Un prim trimestru f greu, cu greturi insuportabile, sunat la 911, excursii la urgenta, hidratare intravenoasa, etc. La 20 saptamani, niste vesti dulci-amarui: aflam ca vom avea o fetita care are insa cordon ombilical bivascular (ii lipseste o artera). Am facut monitorizari saptamanale de la 32 de saptamani si de fiecare data totul iesea bine, cel mai mare risc fiind cel de retard de crestere. La 30 se saptamani m-am pricopsit si cu un mic virus Zoster, o saptamana de antiviral, etc. Iar, spre final, surpriza, bebe tot in pozitie transversala asa ca cezariana era singura optiune. Mare ne-a fost mirarea cand minunea noastra, programata sa se nasca cu o saptamana mai devreme (s-a nimerit sa fie a doua zi dupa ce am aniversat 10 ani de casnicie ), a avut de fapt 3,740 kg, adica mult peste asteptari. La fel, mi s-a confirmat ca cezariana era singura optiune, din cauza uterului cumva in forma de inima...nu stiu mai multe implicatii.
In fine, acum suntem toti 3 inca in spital si urmeaza ca maine sa plecam acasa. Bebelina e o scumpa, e destul de cuminte si plange doar cand ii e foame. Si aici mare problema (pe care vad ca o au mai multe mamici, asa ca sunt un pic consolata ): laptele intarzie sa vina, colostrum eu una nu vad, iar ea are o prindere defectuoasa, asa incat azi mare lucru n-am putut face printre lacrimi de durere. Am reusit sa pompez cateva picaturi, i-am dat cateva pipete de formula si asteptam sa vedem daca va aparea laptele in zilele urmatoare...
Felicitari tuturor si multa bafta celor care urmeaza. Sunt un pic ametita de la calmante si ora intarziata sa ma aventurez sa nominalizez, dar va cunosc pe fiecare mai bine decat credeti :) Si sper sa ne cunoastem si mai bine de acum inainte Krissy, esti o scumpa, multumesc mult pentru tot si sper ca te simti mai bine

Poze ale Sophiei am pus aici https://picasaweb.google.com/livpics08/WelcomeSophia#
https://picasaweb.google.com/livpics08/SophiaSRoom

Cum ajungem acasa si ne intram in ritm, dam de veste.

Pe curand! Va pup!

Livia

Mergi la inceput