Strugurasi de Sept-Oct 2011 (80)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Seidana vreau si eu comoda si masa de infasat ca ale tale............si mai ales sa-mi fie rusine sa zic cat am dat pe ea (comoda).
Esti o norocoasa.

30+ cu Eva Maria si mami de Razvan Gabriel 7 anisori

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

vai fetele, am bagat ca o sparta...nu ma mai opream.

am mancat salata de vinete cu ardei copti...yamii...mor dupa combinatia asta si ce as mai fi mancat...

acum zac, simt ca tot imi vine inapoi...vai de mine, asa imi trebuie...aveti vreun leac?

29+ Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

am ajuns cu bine :)
si greturile m-au urmarit. n-am reusit sa scap de ele
noapte buna..

e bine, ca-i racoare

27+ cu Beatrice Ana

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

si eu sunt panicata fetelor, ca ma simt rau si pe deasupra am visat ca mi-a pus cineva pe BB pe jos, pe pavaj, dar l-am luat repede si l-am dus sa suga..Si mie mi-e somn, si parca am stari de greata, dar usoara..poate din cauza ca am stat in ultima vreme mai mult in casa..
Noi ne punem imediat sa ne uitam la un film, ca mi-a promis sotu de o gramada de vreme ca se uita la un film siropos cu mine.Ne uitam la "Apa pentru elefanti" sa vedeti ce il mai dragalesc dupa!

25+ si mamica fericita de 3+ anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

HAyat...
Salata de dovlecel e cam asa:
iei un dovlecel, il cureti sau nu de coaja si il ai pe razatoarea mare , presari sare si lasi sa lase apa, apoi scurgi bine de apa si pui intr-o tigaie incinsa cu ff putin ulei si lasi putin sa se fiarba/caleasca sub capac ( putin incepe pana mai scade din apa si e cam fiert - nu prajit oarecum fierbe in suc propriu).. poti si sa iei dovlecelul sa il tai cuburi si fierbi in apa cu sare, apoi sa il scurgi si pasezi insa mie mi-i se pare mai apos asa..
Faci putinaa maioneza amesteci cu smantana sau iaurt ai tare , adaugi usturoi pisat ( sau mujdei dar nu apos) , poti toca marunt o eceapa alba ( eu toc), pui sare piper dupa gust, daca iti place marar proaspat si mmmm... seamana cu salata de conopida dar toata lumea a zis ca e multtt mai buna, dovlecelul e mai dulce.. a sa lasi la frigider mie nu imi plac salatele de genul calde..

MAzarea alba... e ff simpla, mama o facea cu % : mazare, ceapa, boia, margarina, rantas, cred ca si smantana da nu sunt sigura si marar verde.. mancam cu ochiuri sau carnati prajit..
Eu sa scot margarina si rantasul prajit pun: ceapa , mazare, lapte, smantana, dizolv faina in lapte si fac un sos.. marar proaspat si papam cu ochiuri.. a si boia... si sare/piper
Eu o prefer in locul cei rosii ( adik cu bulion/rosii)...

HAyat prenatal o sa ai ? de cand nu mai lucrezi? sau ai venituri?

MAmicile deja.. ati folosit Bouncer la bebe? e util de cevA? am vrut sa iau unu azi second adik putin folosit de la cineva f ieftin da nu stiu daca se merita ca se foloseste numai pana la 9-10 kg ale bebelului...

31+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !


Yammmiii..Nah, tre sa incerc amandoua retetele. Mie imi place foarte mult si mazarea, numai sotului nu si abia azi am aflat si eu, dupa ce am dat cu nasul peste mazarea cu pui pe care am facut-o acum 2 zile in frigider, crezand ca a mancat-o deja. Ca azi, sa imi spuna ca lui nu-i "prea" place mazarea.....Uffff..

In legatura cu serviciul, povestisem cu cateva cap mai in urma, ce mi s-a intamplat. Mie mi s-a desfacut contractul de munca, cu art.55(b), cu acordul partilor, in timp ce eram plecata in concediul meu legat la sora in Germania. De la 1 decembrie 2010, nu am putut nici macar sa fiu somera sau ceva....pentru ca decizia fusese deja inregistrata la Camera de Munca. Asa ca nu pot bebeficia, din cate stiu eu, de nimic. Nu am nici asigurare medicala, nici medic de familie(decat in orasul natal).....Pana acum am platit totul din buzunar.

Pentru ca suntem musulmani, noi am facut deocamdata doar casatoria religioasa(asta este importanta la noi, pentru a putea locui impreuna si a fi o familie si dpv islamic, suntem casatoriti), iar casatoria civila era programata pentru anul acesta mai inspre toamna, dar bebitza ne-a dat planurile peste cap si ori vom amana pentru la anul , ori o vom face numai noi doi cu 2 martori cum se cere si gata..ca o formalitate necesara in sistemul statului roman. Acum ma uitam cu sotul la actele necesare pentru inregistrarea copilului la nastere si declararea domiciliului copilului, in cazul in care parintii au domicilii diferite..... Noi stam cu chirie in Bucuresti. Eu am adresa stabila pe Medias, sotul, pe alta adresa, unde era proprietar si acum nu mai este....si nush ce vom face, tre sa mearga sa se intereseze la primarie ce e de facut....E complicate dom'le.....:) Dar DD ne ajuta!

26+ cu minune de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui zubi

Fetele, pe mine de vreo 2 zile ma apuca toate, adik am o stare permanenta de ..frica..nu situ de ce, o stare da rau, ca sunt ametita, somnoroasa,slabita, obosesc intr-un minut...nu situ nici io ce mai am...poate pitici pe creier
Seidana, si io vreau reteta cu dovlecei, sunt moarta dupa ei

va poop fetele

Zubi, mami31+ cu
minunea mea






Draga de tine. Cred ca toate obosim acum mai repede si suntem mai panicoase, pentru ca ne apropiem de punctul terminus, cand ne vom avea BB-ii in brate. Las-o mai usurel si nu te mai gandi la toate minunile din lume, acorda-ti timp doar pentru tine si bucura-te de fiecare minut in parte pe care viata ti-l ofera....

De erai mai aproape, te scoteam eu cumva din starile astea... Pupici si relax...Totul va fi bine!

26+ cu minune de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Jade la iscaturi de insecte cica ar venii bine frecat cu coaja de banana(interiorul banuiesc)nu stiu sigur, am avut un mail ceva cu avantajele consumului de banane...

seidana bouncer d´ala e f util de la 2 luni in sus...eu il puneam e masa din bucatarie sa se uite la mine cand gateam

zubi eu cand am zile dalea fara aer, tahicardie, oboseala si sleita de uteri...bag o pastila de fier cu vit C. n-ai anemie oare¿

Eu sunt maaare de numa, am o burtoaca de parca as naste peste 3 saptamani, nu ma mir, de 2 ori am fost la kebab in 4 zile
iar ieri am intrecut masura la plaja, m-am cam inrosit, este tot cu excetia burtii, ca acolo am cremat cu factor 5o. La noi e teribil de cald...
24

Dbunny si Daniel (23.11.2006)
I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

am poposit si noi la ceas tarziu in noapte ... ca de obicei!

Lali … m-ai omorat cu arata piticul Ce haios era
Eu am poze cu fii-mea de la ceraziana din secunda in care au scos-o din burta. Cam horror cu atata sange in jur dar “esenta” e prima poza din prima secunda de viata extrauterina

May pai atunci il intrerup azi, ca azi intram in 28. si ma duc luni la ea oricum. Dar ea mi-a dat sa le iau in paralel deci, teoretic, pana acum a fost ok …
Si cum eu sunt intarziata zic deja “Bine ai venit!”
Sper sa nu te iei cu treaba si sa uiti cu totul de noi. Mai baga un ochi si o veste din “gand in gand”

Sei … la mine e trombofilie cu antecedente de preeclamsie la prima sarcina.
Moaaaama si eu am pofta de cozonac cald cu lapte de ceva vreme.
Mie mi se pare suficient prima pagina. Ce ar mai putea fi de adaugat?!?

Jade … nici eu n-am nici un chef, sa mor. Atatia doctori si atatea tratamente…. Vorba lui Sei … pare mai mult o moda decat un must.
Da’ tre’ sa ma duc si la dr meu si ma face albie de porci daca nu am trecut pe la ea inainte. Mai ales ca deja am intarziat o sapt la el si 3 la Usca

Eu am de cateva saptamani, intai o data la cateva zile si nu foarte dureros, acum aproape nonstop o durere cumplita care imi pleaca de jos de la osul pelvian, adica din chiloti pana un pic pe picior, de am momente cand nu il pot tine in pamant. Asta pe langa durerile de spate, inceputuri de lombosciatica pe care incerc sa le tin in frau.

Sei nici asta nu e regula “fata tatii si baiatul mamii …. “. Fii-mea aprope ca nu are ochi pentru ta-su. Normal ca au momentele lor de iubire, dar ma prefera de milioane de ori si sa-l fereasca sfantu’ sa faca ceva nepotrivit vis-à-vis de mine de fata cu ea. Il linseaza… se intampla se multe ori sa-I atrag atentia cum se poarte cu el. Aprope ca mi-e mila ca saracu’ a tot asteptat momentul cand tati devenea centrul universului. Uite ca in 6 ani nu a venit … si acum isi pune bazele in baiat

Jade fugi la farmacie (adica trimite sotul in miez de noapte ... e un nonstop de metalurgiei ) si vezi ca Autan are un spray de “dupa ciupituri”. Eu il folosesc cu succes pt toata familia inclusiv la fii-mea care isi face rani cand o ciupeste ceva. daca sunt multe si in linie vezi ca e purice. daca nu au autan sa intrebe de alte produse "dopo puntura"



mami de (30.06.2005) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

si schimbare de semnatura

am intrat in trim III !!! luna a 7-a!!!

3 months to go!


mami de (30.06.2005) si 27+

Mergi la inceput