Iul-Aug2011-Bv Mariaruxi! Hai Ramyy&Dya!(70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maribell spune:

BINE AI VENIT ACASA ANAMARIA.....REFACERE USOARA !!!

RAMONA MULTA SANATATE MAMICA EROINA.....SA DEA DD SA TREACA TOATE RELELE CA UN VIS URAT...
hai sa-ti povestesc cum prietna mea a nascut la 27 de saptamani.iar acum baietelul ei este un strengar si jumatate.sunt sigura ca si bble tau o sa fie ffff bine.

mie mi s-a mai lasat burtoiul si mai mult.de abia merg.ma doare intr-o parte ingrozitor.bine ca nu prea am contractii....beau si 4 nospa pe zi plus paracetamol si utrogestan.incerc din rasputeri sa mai tin printesa inca 2 sapt.

MARIA SUPER FERICITA cu ANDREEA ANTONIA 06.06.2010

si......BOMBA in 37 s+ cu ISABELLA CHRISTIANA
GALERIA ZAMBETELOR

FLORICELE DE LILIAC CRACIUNOASE


PUPICI TUTUROR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Salutam toate fetele!

Felicitari Anaemi, bine ai revenit acasa! Bebe Petru, sa fii sanatos si iubit, dragul nostru!

Felicitari Mamutz! Bine-ai venit bebe Nectarie! sa fii pazit de rele mereu!

Felicitari Laura! Bravo bebica! Sa fiti amandoi sanatosi si voiosi mereu! Pofta buna la laptic!

Cristina G.
34+

http://lmtm.lilypie.com/PrElp2.png

http://www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/08/05/2011.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Am vesti de la Roxybarbu, primite aseara, dar nu le-am putut posta prompt, sorry.

Se simte mult mai bine, iar ieri a avut-o pe Alexia toata ziua langa ea . Astazi se externeaza si merg printesele acasa.


Ups, tocmai am realizat ca am uitat sa-mi schimb semnatura azi...yeahh - incheiem azi saptamana saptamana 35

Cristina G.
34+

http://lmtm.lilypie.com/PrElp2.png

http://www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/08/05/2011.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cereline spune:

Felicitari Mamutz si Laura!Sa va traiasca bebei si recuperare rapida! 38+ Maya-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Felicitari Laura!! Sa fiti sanatosi si fericiti!!
Felicia, n-am ce sa va arat, ca am fost doar la epilat inghinal

Felicitari si de la mine pt fetita. Asa, balanta devine tot mai echilibrata..nu ne-o mai iau baieteii asa mult inainte, nu?

De analize...nu mai stiu pe cine intrebam ...intrebam pe cine zicea ca unele nu mai sunt acoperite de CAS...

Va

37+ cu Miruna-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Buna fetelor,

Nu am apucat sa citesc din urma, am vazut ceva urari, astept sa citesc ca sa raspund si eu pe masura.
Am vorbit cu Ramona aproape 40 de min la telefon... si m-a rugat sa va transmit ceva. Sa va intreb ceva: ce ati face voi in locul ei.
Situatia ei este urmatoarea: NU mai raspunde la tratamente de genul No-spa, gynipral, amestec litic si alte chestii. Deja sunt apa de ploaie pentru ea. Si datorita faptului ca este in continua iminenta de nastere, pentru a nu naste ii dau un medicament care se numeste MIALGIN din cate am inteles, care, din pacate, trece prin placenta.... riscul este ca sa aiba copilul retard psiho-motor si alte alea. Deci e NASHPA!
Repet: medicamentul asta nociv e singurul motiv pentru care ea nu naste inca. E singurul care ii tine contractiile sub control.
De asemenea, are dureri de ficat datorita medicamentelor, nu mananca mai nimic (nu poate, vomita orice), bebe nu ia in greutate (doar 100 de grame intr-o saptamana). Ea (+copilul) sta sedata cam 18 ore pe zi.
La ecografii copilul iese un pic disproportionat, dar mie nu mi se pare ceva grav. Adica capul cu 3-4 zile in fata, femurul cu 3-4 in urma, etc. Din cate stiu eu, si i-am si spus, sunt erorile normale date de ecograf, nu ar trebui sa isi faca probleme.
Asa... acum dilema ei, si ne roaga pe toate sa mai cerem o parere, de la un medic ceva, de la prietene care au trecut prin asta, pentru ca efectiv nu stie ce sa faca...
1. Sa il scoata acum, desi e prematur? (azi implineste 33 sapt). Oricat am zice noi ca lasa ca e mare, ca e bine,ea stie mai bine (medic fiind) care sunt riscurile. Si mi-a zis destul de clar: SUNT riscuri. Sunt riscuri sa nu respire, sunt riscuri sa moara, si mai ales sunt riscuri avand in vedere prin ce a trecut copilul asta in ultima luna. Plus problemele "normale", obisnuite, ale prematurilor. Cu totii cunoastem cazuri de copii prematuri care o duc bine merci, dar sigur sunt si cazuri in care lucrurile nu sunt roz...
2. Sa mai stea inca (minim) o saptamana, doua, pe amestecul asta de Mialgin, cu toate riscurile de rigoare? doctorita ei a zis ca vrea sa o aduca macar la 34-35 de sapt. sa se matureze plamanii, sa mai ia in greutate (oare mai poate, de vreme ce ea nu poate manca?). Riscurile insa... v-am spus, medicamentul trece prin placenta, si D-zeu cu mila. Problema e ca NIMENI nu ii poate garanta ca luand o decizie in favoarea alteia copilul va fi bine. Acest retard psiho-motor nu se vede la nastere, se vede in timp. Deci e o decizie care compromite copilul pe termen lung. La nastere el poate sa fie bine merci, sa planga, suga, sa respire, dar in timp... intelegeti ce vreau sa zic.

Si e efectiv disperata. Nu mai stie ce sa faca, nu stie ce sa aleaga, care decizie e mai putin nociva pentru copil. Nu mai zic ca plange zilnic... de dureri, de situatie, de nervi...

Deci din tot sufletul va roaga, daca aveti posibilitatea sa vorbiti cu un medic ginecolog, cu prietene care au trec prin asta, sa le explicati prin ce trece... are nevoie de o parere, dar o parere mai avizata, nu eu sau mai stiu-eu-cine care dau sfaturi dupa instinct, nu dupa logica.

Va multumeste tuturor pentru mesaje si telefoane, mi-a zis ca nu mai are credit sa raspunda. Si in general e sedata, n-apuca sa vorbeasca prea mult.

Citesc din urma si revin.


34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Doamne, Ramona!Nu pot acum decat sa ma rog pentru voi, dragii nostri!

Ma intreb oare nu poate apela si la un alt medic gineco de acolo,pentru o a doua opinie?Eventual pentru mai multe detalii despre starea bebelui din momentul acesta (adica daca se pot face analize mai amanuntite, nu stiu...)
Din ceea ce am inteles eu pana acum, e aproape imposibil sa iei o decizie. Oricare dintre directii iti lasa o singura solutie: credinta si rabdarea...

Doamne-ajuta-i si ii pazeste!

Cristina G.
35+ Andrei

http://lmtm.lilypie.com/PrElp2.png

http://www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/08/05/2011.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Asa, acum am revenit din citit.
Felicitari proaspetelor mamici LAURA, MAMUTZ, si bine ai venit acasa ANAEMI! nu mai retin numele bebeilor, dar oricum le urez viata fericita alaturi de parinti!

Am fost sa imi iau si eu analizele de la doctorul de familie si de la streptococ. La medicul de familie lucururile par bune, cateva analize usor sub limita (dar foarte usor, gen limita 37, eu 36.7), in rest toxoplasmoza bine . Am dus azi si urocultura, sa vedem ce iese.
La streptococ in schimb... asa cum am eu norocul.. cei de la Medlife n-au terminat analiza... abia pe marti. Si eu ma vad cu doctorita luni. Cam aiurea.

Gata, nu stiu ce sa mai zic... a, Alexia, referitor la analize: depine cat de mari sunt diferentele. Oricum la gravide din start sunt alte valori, iar daca diferentele nu sunt cu mult in afara limitelor, nu ar trebui sa iti faci probleme. Oricum vorbeste cu doctorul.




34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Gogosika, din cate am inteles medicul vrea sa mai astepte pana la 34 sapt. DAR, asa cum am vorbit si cu babylicious pe mess, doctorita nu se duce acasa la un copil (posibil) handicapat, adica ea doarme linistita. Nu e decizia ei, nu ea sufera dupa.


34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Felicitari Mamutz si Laura si recuperare rapida!!!!

Madybulancea azi mi-au bagat si mie pe card banii pe prima luna de prenatal....85% din 1790.00 minus nu stiu ce impozit = 1390.00 ron..........un kk de bani sa ajunga o luna intreaga.

Sunt zombi, fiimea a avut febra toata noaptea si a durut-o burtica, acum e bine, am trecut-o pe regim.....


33+ Mihnea Nicholas

Mergi la inceput