Romanii din Marea Britanie (28)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

O prietena de-a mea a nascut la Barnet si a fost Jale, dar asta se intimpla in 2003 si am inteles ca de atunci au mai inbunatatit situatia. Au fost foarte multe plingeri si stiu ca au luat masuri drastice in toate aspectele spitalului (inclusiv igiena care lasa foarte tare de dorit).

moldoveanca iti doresc o nastere reusita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Letitia de nascut dupa cezariana se poate, cumnata mea a nascut asa, VBAC, si nu a avut nici complicatie totul a mers f bine si of course dupa si-a revenit mult mai repede decat dupa cezariana si nu a avut deloc pb. Dar mama e considerata high risk si se iau mai multe precautii. Asta cu epidurala e relativa ca da nu prea au anestezisti sau daca au si ala e in operatie nu au ce sa faca, dar din pacate nici o nastere nu merge conform planului pe care il scriu mamele si multe incep fara si pana se decid la epidurala e deja prea late, sau unele vor epidurala prea devreme cand nus nici 2 cm dilatate si nu sepoateca ar slow down totul. Eu am nascut ambele dati natural si la prima am avut toate celea si petidine si epidurala si gaz si tot ce vrei si a durat mult travaliul fiind prima nastere si la a doua cand am zis ca na nu mai pot cu durerea deja eram 8 cm dilatata si nu mai erau many options left.
Acuma na un travaliu poate sa dureze si f mult ca daca ai contractii aiurea astia nu prea au ce face,adik na daca nu si nu baga perfuzia in vena si epidurala dar si asa poate sa nu mearga cum ar trebui. Eu la prima nastere au inceput contractiile samb seara si abia luni dim am nascut. Dar sincer eu prefer trei zile de contractii decat sa ma taie.
Moldoveanca aici nu se mai face colegiul de asistente, era optiunea de diploma dar aia se scoate de acuma, da si aia tot prin UCAS se face, tre sa te inscrii prin UCAS pt universitate si trebuie sa fii locuit aici pt cel putin 3 ani inainte sa te inscrii. Iar inscrierile pt anul urm au inceput deja online. Tre sa iti scrii personal statement si e bine sa te ajute cineva cu personal statement ca e nevoie de unpic de guidancem ca de asta depinde dacate invita la interviu sau nu. E un proces destul de lung, aproape 1 an dureaza faza cu UCAS, personal statements trebuie sa fie online pana de craciun, in feb-martie-aprilie is interviurile la universitati si prin mai afli rezultatele si daca te apuci e very full time toata chestia asta, ai trei ani cu 50 la suta teorie si 50 la suta practica si holiday 2 sapt de pasti,2 de craciun si 3 in august,comparativ cu alte subiecte de universitate care au vacante mai ales aia de vara mult mai lungi.
Dar tre sa mai astepti daca zici ca abia ai venit aici ca tre sa ai trei ani de uk ca sa te poti inscrie.
Moldoveanca da cate saptamani ai, de sarcina ma refer?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Letitia in Barnet ziceau astia ca au bagat o multimea de bani. O colega care face midwifery a fost acolo pt work experience anul asta si a zis ca e f faina partea de maternitate si neonatal si etc si a zis ca maj mamelor erau multumite, da na acuma cine stie. Ca si eu stiam ca nu e tare bun Barnet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Da Miss JJ ,m-am inscris la Middlesex University si pt ca am facut un an in Ro am mai multe sanse sa ma accepte.Stiu programul ca este infernal dar sper sa ma descurc.Pe 7 septembire au open day am primit informatiile de la ei.Regula cu 3 ani chiar nu o au am sunat si am intrebat sigur
Pe 24 august o sa am 28 de sapt si merg la eco.Stiu ca VBAC este posibila si mi-ar placea tare mult insa mi-e teama de complicatii avand in vedere talassemia de care sufar si la o pierdere mai mare de sange nici nu vreau sa ma gandesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Letitia in Barnet ziceau astia ca au bagat o multimea de bani. O colega care face midwifery a fost acolo pt work experience anul asta si a zis ca e f faina partea de maternitate si neonatal si etc si a zis ca maj mamelor erau multumite, da na acuma cine stie. Ca si eu stiam ca nu e tare bun Barnet.

Da, asa am auzit si eu, cica l-au facut modern tare, au bagat bani multi da era si cazul ca statea sa cada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Moldoveanca stai asa ca m-ai pierdut. Cum adik te-ai inscris la Mid Univ? Ai depus din ro prin UCAS sau cum? Da ce vrei sa studiezi Bsc Nursing?

Ca la nursing NHS-ul plateste taxele si dela ei ai bursa si ca sa fii sponzorizata de NHS tre sa indeplinesti niste reguli de rezidenta:

To be eligible for NHS Bursary support applicants must be able to satisfy the following requirements on the first day of the first academic year of the course (the prescribed date*). On this day all applicants must:

Have been ordinarily resident in the UK, Channel Islands or the Isle of Man throughout the three years preceding the prescribed date, apart from occasional or temporary absences;
Be ordinarily resident in any UK country on the prescribed date (medical and dental students must be ordinarily domiciled in England)
Have ‘settled status’ in the UK within the meaning of the Immigration Act 1971. This means there must be no restrictions on your length of stay in the UK.

De aia ziceam de aia 3 ani. Ca univ te poate accepta da daca nu indeplinesti conditiile NHS-ului nupoti face cursul, dar depinde si ce curs faci. Eu am crezut ca faci Bsc Nursing, ca ziceai de asistenta.

Da daca zici ca te-ai inscris direct la univ inseamna ca e ceva curs part time sau ceva post grad.

Pp ca mai appointment cu un consultant inainte de termen si veti stabili impreuna daca mergeti pe VBAC sau pe cezariana. Acuma na imp nu e cum nasti ci si tu si bb sa fiti sanatosi si sa treceti cu bine peste experienta.

Letitia pai cam trebuia investit la ei demult da na, bine ca au reusit sa investeasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexroco2010 spune:

Buna ziua tuturor ,

Sunt o mamica de baietel de 1 an si 7 luni si as dori sa ma alatur voua .Locuiesc in Londra si ma bucur ca v-am gasit prezente aici.Am mai fost avtiva la pufuleti de 2010 si am revenit .


Roxana mamica de nazdravan Alexandru Luciaan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexroco2010 spune:

MissJJ eu sunt studenta la Adult Nursing la London South Bank University abia am terminat anul 1.Daca doriti informatii despre admitere sau despre aplicatia prin UCAS sunt bucurasa sa le ofer cu placere .Ma puteti contacta si pe email roxanagr@lsbu.ac.uk
Aplicatia cat si admiterea nu au fost deloc usoare ,oricum va urez bafta !!!Eu am aplicat la 5 universitati anul trecut si am primit raspunsuri de la 2 doar .Toata chestia a durat cam 2 luni.Initial am aplicat pt midwife course dar mi-au recomandat sa fac antai adult nursing si dupa sa fac topup 18 luni pt midwife .Primesc bursa si 80%din costul bonei fiului meu si cateva sute aditional pt ca sunt student matur .Pe langa asta mai poti aplica si pt un maintinance loan de la student finance care este de 3260 pe an si o poti primi in 3 transe urmand sa o platesti cand te vei angaja .

Va pup si poate mai vorbim.

Roxana mamica de nazdravan Alexandru Lucian Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Roxana bine ai venit!
Ms de oferta, dar eu am terminat cu aplicatia incep Nursing Child Branch in sept. 5 e maximulla care ai voie sa aplici eu am primit 3 oferte.Ma gandisem sa aplic si la LSB mai ales ca au Great Ormond Street da ar fi durat prea mult cu drumul deci am ales si in fct de distanta.
Loan-ul de la SF nu mai e asa mare de anul asta ca au taiat astia macaroana, maximul e 2300 si ceva. Eu nu am aplicat pt SF, dar am voie sa aplic pana in ian daca ma razgandesc.
Cum a mers aplicatia cu NHS pt bursary + childcare? A mers totul smoothly? Eu astept sa imi trimita astia hartiile ca am trimis la univ formularele si etc. Ce faci diploma sau degree? Eu o sa fac degree.
Din cate au zis astia acuma nu se bucura tare mult daca faci top up. Ca multa lume vrea sa faca asa si ziceau ca nu prea mai vor sa incurajeze asta, am niste colege care vor incepe midwifery in sept si au zis ca de acuma daca vrei sa faci midwifery trebuie sa faci 3 ani nu mai vor sa faca lumea top up. Cum te-ai descurcat cu the amount of assignments? Eu tocmai am terminat Access si ziceau astia ca primul ano sa fie simplu ca deja sunt invatata cu teancul de assignments si esee si etc.

Na in rest noi suntem ok azi am facut mega curatenie ca maine vine tata, abia asteapta fetele sa il vada.
Va uram duminica placuta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexroco2010 spune:

Buna ,

S i eu acum am terminat curatenia ca am schimbat ceva mobila in dormitor .Pai sa stii pt student finance tot 3260 primesc si anul asta deja am confirmarea nu sa schimbat nimic .Este o suma fixa .Am primit deja scrisoarea .Anul trecut tot atat am primit insa pt ca am aplicat tarziu i-am primit toti intr-o transa .Anul asta in schimb vor fi 3 transe.Ce sa spun multe eseuri si 2 examene matematica si biology .examenele usoare pt mine .Eu am mai facut o facultate in tara.In schimb eseurile destul de grelute .Primul an ai applied biology , individual in society ,law and ethics , un portofoliu cu eseuri 5 la nr si un eseu care trebuie facut dupa un model de pacient din placement .cam asta destul de grelute dat fiind faptului ca eu nu am avut prea mult timp de citit.
In rest a fost ok.

Eu am aplicat la midwife si mi-au pus sa ma transfer la adult nursing pt ca nu am nici o experienta in domeniul medical si sa incep cu asta .La lsbu se prefera top up sau curs accelerat cum spun ei pt midwife .Se accepta numai studentii care au facut adult nursing in prealabil.

In rest astept sa incep noul an pe 5 septembrie si mamai pregatesc la biologie ca am avut o tema de vacanta de vreo 30 pagini.

Te pup si sper sa ne mai povestim .Id meu de mess e roco1617@yahoo.com

Roxana

Mergi la inceput