Romanii din Marea Britanie (28)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

am trimis PM, sper sa fi functionat, multumesc de mesaj si de sfaturi



Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Rapid cas pe fuga, da pupam trupa.

Moldoveanca nu vei naste cu ea, nasti cu oricine e in tura.
Vroiam sa iti zic ca faza cu overseas advisor e obligata prin lege sa faca asta ca tu esti aici de asa putin timp, legea spune ca tre sa fii aici de cel putin 12 luni si sa poti dem ca esti stabilita aici legal si permanent. Nu conteaza de cat timp e sotul aici sau etc e vb de tine, va veni overseas advisor va vb cu tine iti cere acte si etc dovezi i le duci si daca le ai toate in regula nu ai nici o pb. Deci la faza asta chill out ca femeia isi facea job-ul cum trebuie, nu e nimic personal cu tine. Daca nu poti sa le dai toate dovezile vei primi factura saplatesti tratamentul care ti-a fost oferit. NHS-ul si asa sufera din lispa de fonduri si etc sunt destui/destule care vin aici ca e gratis si apoi isi pun palman stii tu unde si pleaca. De aia ei is obligati prin lege sa informeze overseas advisorul.
Orcine nu e multumit de moasa sau etc poate cere sa ii fie alocata alta moasa.
Cine nu e multumit de GP cauta cati GP mai sunt in zona si se muta la alta surgery si gata.
Sunt si medici f buni si surgeries f bune asa ca va rog nu mai generalizati ca toti medicii englezii si toate moasele si toate spitalele si etc, ca e pacat de cadrele medicale care isi fac munca cum trebuie.

Daca cu moasa din comunitate nu va intelegeti mergeti si vb la spital la antenatal si le explicati ce pb aveti, ca de fapt acolo veti naste si daca ei nu va ajuta mergeti la PALS orice spital are si va ajuta ei. Gasiti o multimea de inf pe site-ul de la NHS si pe direct.gov.uk, sunt si pe prima pagina si un search cu google care dureaza cateva secunde.

Multa lume cand vine aici si nu e obisnuita cu sistemul rapid arunca cu pietre, da nu e all bad si alternative exista aici nu esti stuck cu nimeni, daca nu iti convine schimbi GP-ul, moasa, spitalul acuma si la spital ti se ofera optiune de trei cand tre sa nasti sau sa primesti tratament. Deci solutii exista tre sa look for them.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Miss JJ dar nu am dat cu pietre in sistemul lor si nici in oamenii lor.Stiu ce inseamna munca asta pt ca studiez asa ceva.Faza cu 12 luni chiar nu stiam si nu este midwife de la gp este de la spital dar este comunity.Cred ca era datoria gp-ului sa-mi spuna ca nu am 12 luni si ca trebuie sa platesc.In fine,totul s-a rezolvat ideea e ca multi sunt obisnuiti sa primeasca toate toanele si mizeriile unora.Spun asta pt ca am o sora cu pareza din cauza unei nasteri nenorocite intr-un spital din Londra.Iar eu traiesc cu aceasta teama si nu vreau sa ajung pe mainile unor incompetenti.Daca nu-mi prezinta incredere voi cera sa ma vada altcineva.Asta am si facut si acum chiar sunt foarte multumita.
Sper sa decurga totul bine pana la sfarsit si stiu ca exista si doctori minunati si competenti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Da nici nu exista moasa la Gp. Moasa apartine de spital si lucreaza pe partea de community ea nu e cea care e la labour ward unde vei naste. Deci nu cu ea nasti, asta ziceam mai devreme. Nu am zis moasa e de la Gp eu nu a vazut vreun surgery care sa aiba moasa.
Nu Gp-ul face chestia cu 12 luni orice trust cand primesc un pacient nou fie ca vine cu recomandare de la Gp sau apare la usa lor daca respectivul este in tara de mai putin de 12 luni, trust-ul cheama the overseas advisor care lucreaza pt trust in spital si trebuie sa verifice actele si etc sa vada daca trebuie sa platesti sau nu. La Gp te inscrii cu un proof of adress si un cont in banca si etc, care le poti face chiar daca nu ai 12 luni de locuit aici, dar depinde de Gp unii sunt mai stricti unii mai putin, de aia spitalele trebuie sa verifice ca numai o zi de spitalizare costa f mult daca e sa platesti pt ea. Iar Gp-ul te poate taxa numai pt ce ofera ei de ex o consultatie £60 si tot asa. Din moment ce mergi la spital devinepb spitalului ce si cum taxeaza, well a trust-ului.
Imi pare rau pt sora ta, pacat ca a avut asa o experienta. Incompetenti sunt peste tot din pacate.
If u don't mind me asking ce studiezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna fetelor, sper ca nu e nimeni afectat de revoltele stradale direct. Noi suntem aproape de zonele cu probleme dar slava Domnului nu au ajuns si la noi. Deja azi-noapte au copiat actiunile prin alte cartiere ale Londrei si se asteapta sa continue caci nemernicii au prins gustul furatului din toiul nebuniei. Sa ne pazeasca Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Mada, eu la Iulia mi-am vazut moasa numai la gp practice. Sunt community midwives atasate la gp surgeries.

Cat despre treaba cu overseas adviser, mie nu mi s-a intamplat asa ceva. Nici eu nici prietenii mei nu a trebuit sa facem altceva decat sa completam fisele de inregistrare si sa venim cu proof of id and proof of address, dupa care am avut registration check cu asistenta (unde dai detalii despre past medical history, iti ia tensiunea, greutatea, inaltimea samd).
Am schimbat 4gp surgeries in 7 ani de Londra, nicaieri nu m-a intrebat nimeni nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Mota am vazut si eu ce-i in Londra, jale.
La Gp depinde de Gp ce iti cere eu vb de spitale, acolo au overseas advisor. Cumnata mea a nascut aici in 2009 si cum au internat-o din prima zi a venit overseas advisor-ul si i-a cerut actele si etc si a facut appointment separat si am mers la ea si a discutat ce si cum am dus actele a fost in regula si gata.
La Gp i-a cerut alea normale dovada de adresa, bank account, pasaport etc.
La noi aici moasele nu au treaba cu Gp-ul. Ele apartin de spital si lucreaza in community dar le vezi si cand ai appoinment la spital. Eu nu le-am vazut la gp surgery, ci organizau clinica la o clinica locala unde era mai mult spatiu si foloseau una din salile lor.
Si da pot fi atasate de mai multe surgeries din zona dar nu apartin de Gp, adik nu fiecare Gp are moasa lui. Ele lucreaza pe zone fiecare echipa are zona ei pe care o acopera.

GPs and dentists
It is up to the GP or dentist whether to accept you onto their list of NHS patients. They may accept you on their list if you are living in the UK, but they don't have to.

Visitors are not usually entitled to get non-hospital treatment. For example, if you used to live in the UK and then went to live abroad, you wouldn't normally get free treatment if you came back for a visit. There are some exceptions to these rules, for example, if you need emergency treatment.

A GP may, in practice, be flexible in deciding whether you are resident in the UK, in order to qualify for free treatment. You will usually have to show that your stay in the UK has some degree of permanence and stability.

If you are a visitor in the UK for less than three months, a GP may accept you as a temporary resident. Otherwise, a GP may offer to accept you as a private patient and you will have to pay for treatment.

How hospitals decide who should pay
Hospital staff will ask you whether you have lived legally in the UK for the past 12 months, when you arrive and whether you intend to stay permanently. The hospital will also ask for this information about your spouse or civil partner. If your dependant child is the patient you will be asked to provide these details about yourself. If you or one of these people have lived legally in the UK for the past 12 months or intend to stay permanently, you may be entitled to free hospital treatment.

You may be asked to provide documents, for example a passport, to show that you are in the UK legally.

If it is not clear whether you are entitled to free treatment, you will be interviewed more fully. Documentation and a medical opinion may be required.

Sursa: www.adviceguide.org.uk/index/your_family/health/nhs_charges_for_people_from_abroad.htm" target="_blank">CAB

Oricum again depinde si de trust fiecare trust e mai strict sau mai putin strict cu fazele astea.
Nici eu nu am avut de a face cu overseas advisors si etc inainte de 2009 la faza cu, cumnata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Moldoveanca cauta pe google despre giving birth at the royal free si ai sa gasesti mai multe informatii de la fete care au nascut acolo. Eu am o amica care a fost internata acolo, din pacate a facut avort si nu au tratat-o tare bine. Am vazut pe net ca sunt si destule horror stories. Vezi ce spitale mai ai in zona si ce feedback au si vezi daca te poti muta, normal ar trebui sa poti.
Asta cu nastere naturala dupa cezariana, VBAC, ei incurajeaza asta si de multe ori se poate, oricum ar trebui sa mai ai un appointment si cu consultant ca esti considerata high risk din cauza primei cezariene, ca na se poate rupe tesutul cicatrizat si etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Asta cu nastere naturala dupa cezariana, VBAC, ei incurajeaza asta si de multe ori se poate,

Domne, dar nu e riscant? In Romania nici nu se pune problema sa nasti natural dupa cezariana si nu era bine sa ai mai mult de 2 cezariene. Aici se pare ca nu e limita la cezariene, uite la Posh, e la a 4 cezariana. Astia incurajeaza nasterile normale dupa cezariana fiindca cezariana e scumpa si mai fac si ei o economie. Ce conteaza ca pun in pericol viata mamei si a copilului. Eu am impresia ca in uk astia iau cam prea in usor nasterea. Cica e ceva natural, nu e boala etc. Bun si atunci lasi mama in travaliu cite 72 de ore, ca deh, asa a vrut DUmnezeu? De multe ori iti refuza si epidurala cica anestezistul nu e available si iti da nenorocitul ala de gaz care nu e bun de nimic.
Eu nu ma pling de NHS, mi-au rezolvat foarte promt toate problemele care le-am avut, dar in materie de nasteri eu zic ca nu sint fantastici la modul cum pun problema. Sint bucuroasa ca nu a trebuit sa nasc aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Salutare wauu ce mult s-a discutat despre mine.Nu m-a mai contactat nimeni sa le arat nimic oricum suntem foarte in regula cu toate actele si chiar nu am nimic de ascuns.
Alta alternativa pt mine ar fi Barnet hospital dar acolo a nascut sora mea si imi este groaza.Sunt chiar foarte happy cu gp-ul si asistenta sa deocamdata
Sunt fericita ca am reusit sa-l inscriu pe Vlad la gradi chiar si asa privata si platim o carutza de bani
Bine ca sunt propusa pt VBAC ,sper sa reusesc totusi cezariana desi mi-au promis ca daca nu se declanseaza nasterea nu au voie sa ma induca si nici nu ma pot tine mai mult de 40 de saptamani.Imi este teama ,poate ma intelegeti dar nu vreau sa intervina Doamne fereste complicatii si sa nu aiba cine sa il ingrijeasca pe Vladut si pe bebeAm studiat 1 an la colegiu de aistente in Ro dar am renuntat cu sarcina acum in septembrie vreau sa ma inscriu aici pt la anul.Sa dea Domnul sa fim toti sanatosi.Pe 24 am alt eco sa vedem cum mai e bebe cu rinichii si pe 31 o sa ma vada cineva de la Birth Option

Mergi la inceput