Romanii din Marea Britanie (28)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna Emilia,

Deci in curand iti vom spune Welcome to Scotland! Eu sunt in Glasgow, deci tot Scotia, dar mai la sud O sa incerc sa iti raspund la intrebari

In legatura cu scoala, aici copiii merg la scoala de la 4 ani si ceva-5 ani, deci baietelul de 6 ani NEAPARAT va trebui sa mearga la scoala - asa e legea aici, nu se poate altfel. Fetita va merge la scoala la anul, as recomanda sa incerci sa o inscrii la o gradinita (iar de la anul si pe cea mica). Aici primesti 15 ore/saptamana gratuite pentru gradi de la 3 ani, si sa stii ca celor mici chiar le foloseste mult, invata mult mai repede limba, se socializeaza, isi fac prieteni... tot cu plus peste tot. Al meu baietel merge la gradi 3 ore/zi, dimineata - dupa-masa la childminder. De la anul va merge la scoala, inscrierile se fac in ianuarie-februarie.

Nu-ti fa probleme ca cei mici nu stiu engleza, scolile si gradinitele sunt obisnuite sa primeasca non-English speakers si au programe ca sa ii ajute sa se acomodeze si sa invete repede. Iar astia micii invata foarte repede, o sa vezi ca nu va dura mai mult de cateva luni iar copiii vor fi fluenti in engleza.

In legatura cu inchirierea, nu stiu ce sa zic...stiu ca pretul chiriilor in Aberdeen e destul de mare dar sunt si case faine(voi veti sta in Aberdeen sau ... pe langa?). Ideal e sa fiti intr-o zona cu scoli bune, sau cu legaturi bune catre scoala/serviciu/magazine, sa nu fiti legati doar de masina. Depinde si ce va trebuie, ce buget aveti... oricum avand trei copii va trebuie ceva macar cu 2 (daca nu chiar 3) dormitoare (deci 3-4 camere). Eu in Aberdeen nu am fost, dar sotul meu are rude pe acolo si daca vrei, pot sa le intreb in legatura cu preturile, sau zonele (numai sa stiu mai multe detalii cam ce ati avea nevoie si unde).

Cu electrocasnicele... iar nu stiu ce sa zic. Aici se gasesc de toate, bani sa ai sa cumperi . Bucataria in casa inchiriata ar trebui sa fie utilata cu aragaz cu cuptor, masina de spalat, poate chiar masina de spalat vase, si poate si aspirator. Aici oricum "prizele" sunt altfel, au 3 picioruse, nu 2, deci va va trebui niste "adaptoare" ca sa puteti folosi aparatura de acasa (se gasesc de cumparat). Eu chiar nu tin minte sa imi fi lipsit multe din Romania, m-am descurcat bine cu ce e pe aici. Dar tot adevarat e ca eu m-am mutat aici singura, iar sotul avea in casa tot ce ii trebuia, asa ca in afara de haine, carti, CD-uri si obiecte de toaleta, nu a fost nevoie sa imi aduc nimic.

Daca vrei sa ma intrebi mai multe despre Scotia sau viata de aici, raspund cu placere






Dark Bendis
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:


Buna Bendis si multumesc mult pentru primire si raspuns!!!

Noi vom sta in orasul Inverurie din tinutul Aberdeen deci nu in Aberdeen. M-am uitat dupa o casa de inchiriat pe site-urile care apar la voi pe forum la inceput si am gasit doua case care ne-ar conveni si care sunt aproape de serviciul sotului si de Tesco dar nu sunt aproape de nici una din scolii dar sper ca orasul fiind mic sa nu fie distante mari.
Eu aici sunt foarte legata de masina ca sa pot sa ii strunesc pe cei mici fiind trei, ea fiind a doua casuta pentru noi cand sunt doar eu singura cu ei, asta fiind in majoritatea timpului. Imi va fi greu acolo sa ies cu toti odata si sa fuga in toate partile, asa in masina stateau cuminti pana la gradii sau parc etc. Daca nu vom putea sa luam masina acum fiind drum lung si probabil zapezi, o vom lua peste vreo 2 luni.
Cat priveste casele de inchiriat una din casele de care spuneam intruneste conditiile noastre vizavi de curte imprejmuita pentru copii,garaj dar desi are pretul celeilalte, 1200 lire nu are toate dormitoarele mobilate deci vreo 2 ar trebui sa le mobilam noi si nu stiu cum e pretul pe acolo la mobila sau daca merita sa facem asta sau cum se procedeaza pe acolo.
Oricum casa ar trebui sa o gasesc inainte sa plec ca ajunsi acolo sa avem unde sa tragem.
Daca ai putea sa ma ajuti cu niste sfaturi privitoare la inchiriat si cam ce am putea noi sa facem de aici din tara inainte sa plecam si sa nu ajungem acolo asa nepregatiti.
M-am uitat dupa scoli care sa aiba si gradii ca sa nu ma duc in zece locuri si dupa ce calificativ are scoala respectiva la inspectii si sper sa aleg bine. De aici din tara nu pot sa aplic pentru scoala nu?
Sunt un pic ingrijorata de cum se vor adapta copiii mai ales pentru cel mare care s-a obisnuit greu cu gradii si acum n-ar sta o zii fara sa mearga la gradii dar aici are pe doamna pe care o place si copii cunoscuti.S-ar putea ca acolo sa nu vrea sa mearga poti sa stii? Cea mijlocie e foarte sociabila si adaptabila iar cea mica lipita de mine ca ea si acum mai papa tatzi si tb sa o dezobisnuim.
De vreme cred ca e friguroasa si ploioasa nu?
Noi am mai stat un an in Suedia la o specializare a sotului acum 4 ani si am vazut ca Scotia e cam pe acelasi meridian cu Suedia deci cam frigulet bine.
Eu sunt invatata cu vremea nostra si cam friguroasa sper sa fac fata cu bine la frig.
Daca poti sa imi mai dai alte sfaturi visavi de plecare ar fi binevenite .

ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

...meridianul ala nu se intalneste in calea lui cu niste tropice cu un ecuador?! ... brrrrr da ce frig o fi si pe aoclo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

...meridianul ala nu se intalneste in calea lui cu niste tropice cu un ecuador?! ... brrrrr da ce frig o fi si pe aoclo

Nina,mami de,





Da am gresit eu dar nu tb sa fii rautacioasa cu mine am destule pe cap cu mutarea cu 3 copii mici in alta tara.Si ai mei sunt 3 duracell.Poate ar fi mai bine daca m-ai ajuta cu vrun sfat macar asa in spiritul craciunului macar, ce zici?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

...meridianul ala nu se intalneste in calea lui cu niste tropice cu un ecuador?! ... brrrrr da ce frig o fi si pe aoclo

Nina,mami de,





EcuaDor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Emilia, eu nu am auzit pe nimeni sa inchirieze din Romania ceva aici. Toti landlorzii sint suspiciosi, nu pot baga in casa pe oricine, iti trebuie contract de munca cu care demonstrezi ca poti plati, trebuie sa platesti un depozit etc. Evident eu as incerca sa le trimit un email sa vezi ce-ti zic. banuiesc ca sotul are deja un contract de munca semnat, poate il poti scana si trimite si poate vor fi de acord, dar sincer eu nu cred. Nu e simpla deloc treaba intr-adevar. mult succes si tine-ne la curent.

ps. poate e mai bine sa vina sotul intii, care sa stea la hotel pina gaseste casa si apoi sa veniti si voi? doar o sugestie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:


Buna,

Eu tocmai venirea lui singur vreau sa o evit fiindca acasa este greu din punct de vedere fizic sa raman eu singura cu copiii. Chiar daca ma ajuta numai seara cu ei la mancare si culcare tot e ceva.
Nici eu n-as inchiria casa mea asa unuia care nu il cunosc si care imi da mail-uri pe nevazute asta e drept.
Binenteles ca normal si safe asa ar fi dar eu mai am odata experinta asta cu plecarea in Suedia cand a zis ca pleaca 2 saptamani si vine sa ne ia si a venit dupa 3 luni. In conditiile in care eu eram lauza cu copil de 1 luna si ceva si un altul de 1 an si 8 luni si ajutoare ioc numai din astea cu multe sfaturi si ideei intelepte de care m-am descotorsit imediat.
Acum cu 3 ar fi si mai si....
Sincera sa fiu pe mine ma deranjeaza plecarea asta pentru ca acasa avem o situatie buna cu casa noastra care este o casa mare cu etaj fara sa am credite la ea sau ceva, fiecare cu masina lui care sunt platite si astea si acum sa plec eu sa ma duc in lucrurile altuia si sa stau in casa altuia ...sa stric situatia copiilor de acasa, schimbat gradinita, scoala etc doar pentru ca sotului meu ii place sa ii scrie in CV ca a lucrat in toata lumea ....cateodata imi vine sa ii zic sa se duca ....pe campii si sa ne lase impace.
Stiu daca eram disperata si nu aveam de nici unele pe aici intelegeam dar asa , ma rog sotul meu intotdeauna a fost inclinat sa plece, cumnatul meu este si el in Canada de vreo 10 ani si daca mai ai si o soacra ca a mea care il impinge sa colinde lumea ....asa ca daca va intreb de unele sau de altele nu vin acolo sa cuceresc regatul ci n-am incotro daca vreau ca si copii mei sa fie impreuna cu tatal lor.
Daca vi se pare un mesaj aiurea treceti peste el, azi sunt in toane proaste din cauza plecarii asteia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Buna Emilia, ce ai mai facut? Ai reusit sa vorbesti cu vreo agentie? Noi cind am ajuns aici, am stat la hotel toti pina am gasit un apartament sa ne convina. Compania care l-a angajat pe sot ne-a platit hotelul si primele 3 luni de chirie plus ca ne-a pus la dispozitie un agent imobiliar care ne-a aratat 4 case din care noi am ales pe cea care ne-a placut mai mult. Am stat vreo 16 zile la hotel. Ma gindesc ca statul la hotel sau la un B&B e solutia pina gasiti ceva ce va convine. N-o sa fie usor, dar macar sinteti impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:


Buna Letitia,
Sotul a facut analizele medicale necesare pentru a iesii permisul de munca si dupa am inteles ca ne preia divizia de relocare din cadrul firmei angajatoare. Acum asteptam sa iasa permisul si sa ne contacte cei cu relocarea, asa cu ei vb zilnic aproape, ne intreaba de una de alta.
Si noua ne deconteaza o parte din chirie si cheltuieli lunare contra "receipts" care sa nu depaseasca valoarea unui salariu lunar "for temporary living costs " cam asa e descris in contract si un "flat payment" in valoare de vreo 3 salarii lunare pentru cheltuieli cu relocarea. De stat la hotel nu e vreo problema ca se deconteaza dar cu 3 copiii e mai greu....sotul meu se gandeste ca or sa darame copiii hotelul pana gasim casa de inchiriat.
Ei.... l-am asigurat eu ca nu e chiar asa.
Sa speram ca va fi bine si nu ma insel eu.

emilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

E perfect atunci. S-ar putea sa va puna la dispozitie si un agent de case care sa va gaseasca ceva convenabil cit de repede posibil. Au mai stat oamni cu 3 copii la hotel, in mod sigur te descurci cumva. Nu e asa grava situatia, cita vreme va sprijina compania sotului cu relocarea. Pentru noi a fost mana cereasca acest ajutor al lor, ca nu stiam care sint treburile in tara asta. Veniti inainte de craciun sau dupa sarbatori?

Mergi la inceput