Romanii din Marea Britanie (28)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

motanik, multumesc mult de recomandare . De vreo doua saptamani, de cand m-am hotarat sa ma tund, ma tot foiesc incolo si incoace fara sa am curaj sa intru in vreun salon. Efectiv nu am incredere si am patit-o de cateva ori in Ro, asa ca acum suflu si-n iaurt . Daca as fi avut drum pe acasa mai curand, acolo aveam coafeza mea, dar pana la vara nu mergem. O sa-l sun sa vad daca are vreun time slot liber, cu mine e usor ca sunt free dimineata, cat e copilul la scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Cu placere. Sper sa fii multumita si tu.

Apropo, pt ca spuneam ca o sa anunt cand o s-o fac, am reusit sa ma deplasez intr-o zi la consulat si m-am inscris pe lista traducatorilor autorizati de ambasada, asa ca daca aveti nevoie de mine dati un semn pe pm sau mail.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mya85 spune:

Am si eu o intrebare pt fetele care ati nascut aici in UK: ma pregatesc sa imi fac bagajul de spital dar nu stiu ce sa pun in el. cum se procedeaza aici? ti se da ce ai nevoie sau trebuie sa aduci haine de acasa? Eu pe primul baietel l-am nascut in Ro la clinica privata si a fost super, am mers doar cu hainele de externare pt bebe, in rest ni s-a dat acolo tot. Ar fi super sa fie si aici tot asa desi ma indoiesc...

mami de ( iulie 2010) si 36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Nu ti se da nimic, trebuie sa ai geanta pregatita langa usa cu tot ce iti trebuie pt 2-3 zile.
La mine in ambele cazuri au fost:

-pt bebe: 3 bodysuits. 3 sleeping suits, o punga de pampers mica de 27 bucati, sudocrem, tamponase de vata, vreo 2-3 caciulite, manusi, haine de externare, optional - un biberon si 2 cutiute cu lapte praf gata facut (am vrut sa am pt orice eventualitate desi am vrut sa alaptez la ambele si am si facut-o dar la a doua fiind cezariana a venit putin mai greu laptele si am apelat la un biberon cand nu am mai rezistat ea de foame si eu de somn)

-pt mine: camasa de noapte, capod, papuci, chiloti de unica folosinta, tampoane de maternitate (maternity towels), crema pt sfarcuri, protectoare pt sfarcuri (desi nu le-am putut folosi), tampoane pt sani, sutien pt alaptat, haine pt externare, incarcatorul la telefon si optional camera foto (desi acum nu prea mai e nevoie ca toata lumea foloseste telefonul).

Nu stiu daca am uitat ceva, nu cred. Unele mamici isi iau si o carte sau un ipod ceva, mie sincer nu mi-a ars dar la a doua sarcina am nimerit cu nunta printului William si am avut posibilitatea sa platesc pt tv la pat (nu a fost nevoie insa pt ca am vazut la colega de langa mine).

Cand incepem galeria?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mya85 spune:

multumesc motanik pt raspuns! nu pot sa cred ca aici chiar nu ti se da nimic nimic. Si primele haine in care il imbraca dupa nastere trebuie sa le ai pregatite??? Ne batea gandul la un moment dat sa mergem in Ro sa nasc la aceasi clinica privata, dar am lucrat pana la 36 de saptamani si nu mai puteam sa calatoresc cu avionul. si oricum macar aici am ocazia sa incerc nasterea naturala ca daca mergeam in Ro ma bagau direct in cezariana, ca prima nastere a fost tot prin cezariana. Asa ca galeria nu stiu, mai am 3 saptamani pana la termen, deci cam pe atunci

mami de ( iulie 2010) si 36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

De cand ajungi la spital la nastere moasa care te va asista va cere hainele sa fie pregatite. Mie mi se pare foarte ok asa, nu as fi vrut sa le imbrac in hainele spitalului. Dupa ce il scot pe bebe il infasoara intr-o carpa de la ei, pana il sterg putin si il cantaresc si verifica, dupa care intra in hainele aduse de acasa, hainele lui.

Multa bafta, sa mearga totul perfect si bebe sa vina sanatos! Tinem pumnii si asteptam vestea!

Edit: la ce spital vei naste? cel mai bine e sa te interesezi totusi direct la ei daca vei primi ceva, ca poate difera de la unul la altul. Dupa criza, in spitalul meu au fost puse afise ca nici laptele nu se mai ofera gratuit (s-au taiat multe fonduri, au militat pt alaptare samd), dar cand am nascut eu in 2011 a doua oara, vecina de salon a indurat plansetele bebelusului pana nu a mai rezistat si neavand un lapte la ea, la san nu venise laptele inca si colostrul nu-i mai ajungea bebelului, a chemat o asistenta si a rugat-o sa ii dea un lapte. Eu deja ma pregatisem sa ii dau unul de la mine cand am auzit-o pe asistenta spunandu-i ca ar fi tb sa vina pregatita dar ii aduce totusi de data asta o sticluta.
Mie in ambele cazuri moasa mi-a spus ca tb sa fiu pregatita eu cu toate, mi-a si dat materiale de citit o gramada si pe undeva era si un articol cu privire la ce tb sa contina geanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Buna dimineata,

Complet offtopic :)

Am pus un chestionar pe site, momentan e la sectiunea Stiinta - nu stiu sigur daca acolo e bine, poate va fi mutat.

V-as fi foarte recunoscatoare daca romanii din diaspora ar intra sa completeze - exista link separat pentru romanii din strainatate.



On topic!

Bafta la nastere - chiar sunt curioasa cum o sa fie dupa o cezariana in Ro! Fingers crossed!


MUUUULTUMESC si o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrya31 spune:

Buna fetele.. sunt si eu o viitoare mamica care o sa nasca aici in Uk, mai exact in Londra.. mai sunt mamici de pe aici?

Afectiunea este germenele pasiunii. Pasiunea este germenele celei mai perfecte iubiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui marrya31

Buna fetele.. sunt si eu o viitoare mamica care o sa nasca aici in Uk, mai exact in Londra.. mai sunt mamici de pe aici?

Afectiunea este germenele pasiunii. Pasiunea este germenele celei mai perfecte iubiri.


Buna Maria,

mai sunt multe mamici pe aici, una mi-s eu si mai sunt destule, dar nu prea se mai scrie la acest subiect din pacate

eu am nascut in Londra la Whittington Hospital, in aprilie 2011 tu unde urmeaza sa nasti si cand?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Bun venit Maria si nastere usoara!

Mergi la inceput