Romanii din Marea Britanie (28)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Poti incerca> Congratulations on your new car!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Cam bate vantul pe aici ,chiar nu se mai lauda nimeni cu nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey

Poti incerca> Congratulations on your new car!


Multam frumos! Ma gandeam eu ca asa e!
Duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Salut toate englezoaicele cu suflet de romance.

Liniste si pace pe aici dar cine sunt eu sa comentez cand nu am mai intrat de aproape un an.

Intre timp a mai aparut un bebe mic si scump in familia noastra.EMMA o cheama si s-a nascut acum 3 saptamani.

Vrem sa mergem sa o botezam in tara si bine inteles ca ne lovim de hartogarii acum.

Stiti cumva vreun traducator autorizat care sa ne traduca certificatul de nastere al fetei pt consulat?

Va bag iar la favorite poate mai animam subiectul

Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Carstea daca te ajuta cu ceva eu am lista traducatorilor autorizati de ambasada, am cerut-o pe mail acum cateva saptamani in urma, am avut si eu nevoie de tradus blue cardul sa imi fac pasaport cu resedinta in afara Romaniei. Lista e lunga si sunt multi si in Londra, cam in fiecare zona gasesti, cel putin aici la mine in nord sunt o gramada. Mie pentru blue card mi-a cerut o doamna 20 lire de pagina tradusa, mi s-a parut scump, si am rezolvat-o alcumva, mult mai ieftin si deja am si pasaportul

Trimite-mi pe PM o adresa de mail si iti trimit lista daca vrei si sa va traiasca micuta Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mya85 spune:

As avea si eu nevoie de lista aceasta. Pe la sfarsitul anului va aparea si la noi in familie un nou membru si va trebui sa umblam pe la ambasada sa ii facem pasaport, mai ales ca intre timp ii va expira si baietelului pasaportul asa ca va trebui sa facem doua. stie cineva sa-mi spuna daca dureaza mult? trebuie facuta programare? sunt multe acte de facut???

mami de ( iulie 2010) si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Io-s traducator autorizat dar de comoda ce sunt nu am ajuns sa ma inregistrez la ambasada. Lucrez in domeniu dar prin alte firme.
Sper sa ma inregistrez destul de curand, am sa va anunt apoi sa apelati daca aveti nevoie.

In alta ordine de idei, Christos a inviat! Ce faceti, cum ati petrecut de Paste?
Noi am fost in State, fara fetite, 2 saptamani, apoi am mers n Ro sa le luam si am petrecut acolo Pastele, cu parintii mei. Petrecut e mult spu, ca mai mult am dormit, iar afara turna cu galeata



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Felicitari Cristina pt fetita!
Si felicitari pt sarcina Mya!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui mya85

As avea si eu nevoie de lista aceasta. Pe la sfarsitul anului va aparea si la noi in familie un nou membru si va trebui sa umblam pe la ambasada sa ii facem pasaport, mai ales ca intre timp ii va expira si baietelului pasaportul asa ca va trebui sa facem doua. stie cineva sa-mi spuna daca dureaza mult? trebuie facuta programare? sunt multe acte de facut???

mami de ( iulie 2010) si 9+



da-mi PM cu o adresa de mail sa pot sa ti-o trimit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Motanik am uitat sa iti multumesc pentru recomandarea de restaurant a fost foarte frumos si bine, iar mancarea delicioasa Socrilor le-a placut tare, deh..ceva nou pentru ei o sa mai mergem si noi acolo sa mai papam romaneste ca sotul e tare amator, cel putin eu am mancat un pui cu ciuperci delicios, dementiallll

Super ca ati fost 2 saptamani in US, pe unde ? te cred ca a fost obositor pe atatea drumuri si avioane , eu mi-s lesinata dupa 4 ore pana in ro, d`apoi 10-12 pana in US

Noi de Pastele socrilor am fost la ei si am petrecut si eu cu domnu` sot si fetita am petrecut pe rit ortodox pe 15, la o sapt dupa cel al socrilor, ca suntem acum toti3 botezati ortodocsi , acasa singurei cu mancare romaneasca din belsug si vinut de Cotnari

La multi ani printesei tale celei mici ca stiu parca pe la sfarsitul lunii aprilie trebuia sa nasti, daca imi aduc bine aminte ca spuneai ca nu o sa fii acasa cand se marita Kate cu William

Carstea ai rezolvat cu documentele? ti-am trimsi mail cu lista, cred ca ai vazut, nu ai raspuns, presupun ca esti ocupata cu bebita

Mya , mie pentru pasaport mi-au trebuit mai multe documente, nu stiu ce ar presupune pentru copii ca eu nu am facut fetitei, ea avand pasaport britanic pentru ca e daddy english si am spus sa nu ma complic si sa cheltui si bani s aii fac si pasaport romanesc ca mu are sens, la cate birocratie e pe la Romanica am auzit fel de fel de povesti aiuritoare ...deci nu as putea sa iti spun exact ce documente iti trebuie pentru a face pasaport pentru copil, e scris pe site ul ambasadei mai mult ca sigur si da, trebuie programare pentru pasaport , pe mine m-au programat dupa 3 sapt de cand am trimis mail , iar apoi de cand am predat documentele si facut poza si pana mi-a venit pasaportul in ambasada si m-au chemat sa il iau a mai durat aproape 3 sapt, si asta pentru ca nu e o perioada aglomerata dar de exemplu daca ma duceam undeva in mai-iunie, cand toata lumea se pregateste de vacanta, dupa cate am inteles dureaza si 2-3 luni, termenul maxim legal in care trebuie sa iti vina inapoi pasaportul e de 90 zile. Sper ca te-am lamurit, daca nu poti da mail si sa intrebi , mie mi-au raspuns rapid si au fost expliciti si clari, le-am pus multe intrebari si mi-au raspuns pe puncte la fiecare

Eu m-am saturat de atata ploaie, imi vine sa-mi fac valiza si sa ma mut pe taramuri mai calde, desi nu-s eu mare iubitoare de soare, dar cat sa pot sa ies din casa ca asa de la ploaia asta mocaneasca nu-mi vine sa fac nimic si strumfita mea sufera ca nu am scos-o de vreo 3 zile afara ca tot a plouat si noi suntem obisnuite sa iesim zilnic macar de 2 ori si acum ne invartim in jurul cozii prin casa

Mergi la inceput