Romanii din Marea Britanie (28)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui motanik

Buna!

DIn pacate in Reading nu stau deci nu pot sfatui.

Cu privire la Luton spre Basingstoke, direct nu cred ca e decat taxi. Tren presupun ca tb sa iei pana in Londra si din Londra spre Basingstoke (verifica nationalrail.co.uk si iti va arata traseul, tu pui de la Luton la Basingstoke si o sa vezi ce schimbari sunt si cat costa).
National Express (autocar) merge la Basingstoke, cu o schimbare in Londra, intra pe siteul lor, costa in jur de 22 lire din cate am vazut.

Edit: pt cele ce nu stiu, pt ca e destul de confuz, desi numele aeroportului este London Luton, Luton este oras separat, in afara Londrei, inspre nord. Din Luton pana in Londra faci intre jumatate de ora si o ora, depinde cu ce calatoresti si in ce zona a Londrei tb sa ajungi.

La fel si Gatwick si Stansted, sunt la distanta de aprox o ora de Londra, in sus, respectiv est.


--------------------

Povestea minunilor

Multumesc mult,asta gasisem si eu,am vazut ca trebuie sa schimb in heathrow airport,acolo trebuie sa stau o ora.O sa aleg varianta asta ca sa nu ma complic cu altceva,cu taxi imi e frica sa merg sg atatia km.Daca tot stau acolo o ora unde as putea fuma o tigara?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Liliana, eu sincer nu prea am inteles ce informatii cauti exact.
Romanii au drept de munca self employed (pfa) dar este o procedura de urmat pt asta, sunat la HM Revenue & Customs si inregistrat ca self employed, obtinut National Insurance Number samd.

Julia, nu cred ca tb sa te duci pana la Heathrow, cred ca ai tren si din centrul Londrei, nu am verificat exact dar vezi ce variante sunt si la tren si la autocar (daca implica o sg schimbare e posibil sa fie in Victoria Station si sa nu tb sa te duci nicaieri tu, doar te dai jos din autocar si te urci in cel de langa sau unde iti arata soferul probabil).
Nu se poate fuma in nici un fel de cladire publica in tara asta. Deci numai afara :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChristieV spune:

Buna, fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Motanik,multumesc mult pt. raspunsuri
Nu stiu ce varianta sa aleg,la expres am gasit asta http://coach.nationalexpress.com/times-and-fares.aspx?&searchId=7a6840cb-397e-4669-a4f3-3b6852b9367a
Cu trenul nu stiu daca ma descurc,am gasit pe net ca trebuie sa-l iau din london waterloo,pretul este 20 lire,dar nu stiu cum ajung acolo si ma gandesc ca ma complic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna Christie!

Julia, pe linkul tau a expirat sesiunea dar am dat si eu si ai dreptate, la Heathrow se schimba autocarul dar cred ca e simplu, iti arata ei exact unde sa te urci, probabil vor fi unul langa altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ce faceti doamnelor, ati iesit la zapada? Chiul in masa aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Tot eu

Cum se descurca o familie cu 2 copii(unul de 5 unul de 3) dintr-un salariu de 45k pe an inainte de taxe?(in Reading, cam la 30 min de London cu trenul) Am inteles ca dupa taxe ar fi cam 2900 lire pe luna. Chiria ar fi cam 1000/luna plus utilities. Cam cat dati voi pe sapt pe mancare, curent, apa, gas...?

Cu sistemul medical...daca ca duceti copiii la dr pentru o raceala urata care e modul lor de abordare? Aici de fiecare data le face test din gat pt streptococ. Pentru probleme mai serioase gen alergii, te 'purica' bine, sau te tot pune sa astepti ?

In scoli cum e sistemul , seamana cu cel din Romania? Au teme multe, cat stau intr-o zi la scoala?
Este cineva in invatamant? Cat e de greu sa devii teacher in UK daca in RO am fost prof de mate?

MA scuzati ca sunt asa pushy, doar ca noi avem o saptamana la dispozitie sa ne hotaram

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Bianca, daca ai timp ia capitolele la citit, numai eu de cate ori am scris despre cheltuieli, ai sa gasesti precizari cu privire la chirii, utilitati, cosul saptamana samd. Eu zic ccc ca da, cu 2900 net pe luna te descurci ok, o familie cu 2 copii. E oarecum si cazul nostru.

La dr nu te astepta la minuni, depinde si ce noroc ai. Pt raceala nici nu ma mai deplasez cu fetele. ACum nu stiu la ce te referi tu cu raceala urata. Pt streptococ nu cred ca testeaza vreunul. Daca haraie din piept, sau are febra care nu scade cu paracetamol, probabil va da antibiotic. Nu se grabesc sa faca analize amanuntite, nu. Dar depinde si de problemele copilului.

Despre sistemul scolar am discutat chiar in capitolul asta, din nou iti recomand sa citesti din urma, din nou pe scurt iti scriu ca nu, nu seamana deloc cu cel din Romania, scoala incepe in semestrul de dupa ce copilul implineste 4 ani si primul an este cel de reception, al doilea e year 1 si pana la year 6 e scoala primara. De la year 6 pana la year 11 e scoala secundara. Dupa year 11 se dau GCSE, examen in genul bacului romanesc si in functie de rezultate se inscriu la cursuri de 2 ani A Levels, in care studiaza ce le trebuie pt facultate - la finalul acestor 2 ani dau examen si se inscriu la facultati pe baza notelor obtinute. Facultatile decid daca accepta sau nu o aplicatie.
Programul de stat la scoala este acelasi de la reception pana la year 11, de la 9 la 15. Exista o pauza de masa de o ora la 12.

Eu am incercat acum multi ani sa intru in invatamant, m-am lasat pagubasa. Teoretic nu e greu, practic se cere experienta British peste tot in special pt ca sistemul este atat de diferit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Multumesc!

La raceala, ma refer, ca aici de cate ori ma duc cu ei ca au avut febra 3-4 zile si tusesc de rup, le face test din gat pt steptococ sa vada dc e rost de antibiotic.In general e doar virus urat, dar s-a intamplat si sa fie pozitiv testul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Bianca,daca ai 45k inainte de impozit ramii cu 2500-2600 in mina. Pe mincare cheltuim in jur de 850/month pentru 3 persoane, la care se adauga banii de fiecare zi pentru luch la servici. Chiria te costa 850-1000, apoi te costa benzina, taxa la masina, taxa de asigurare a masinii, electricitate, gas, cred ca o sa fiti la limita cu banii.

Intr-adevar peste tot ti se cere experienta britanica, deci destul de greu sa intri in invatamint si nu numai, eu sint contabila si a trebuit sa fac inca 3 ani de scoala aici ca sa se uite astia la mine.

Cu doctorii se pare ca e mai nasol aici decit in state, dupa cum spui. Aici nu-ti da nimeni nici un test. Iti spun sa-i dai paracetamol si te trimit acasa.

Mergi la inceput