Prietene la bine si la greu - 126

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Many, si eu sunt la fel de contrariata in privintza ultimului episod febril fara urmari. De obicei incepeau M sau tuse sau diaree dupa febra insa acum nimic. Mai vedem pana luni ce se intampla.

Apropos de soare, ca am vazut multi fulgusori la soare sau bronzati, avem voie sa-i lasam la soare la varsta asta? Eu cititsem la un moment dat ca nu e voie pana la 3-4 ani insa chiar nu mai retin alte detalii.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Laura_a eu l-am lasat pe Geo la soare cand intra in apa sau cand fugea de sub umbrela.Noi mergeam la plaja o juma' de ora dimineata pe la 08.30-09.00 si seara dupa 17.00.De bronzat se bronzeaza oricum.Cel putin fi-miu.Il dau cu lotiune 50+ dar la bronz nu tine,doar de arsura.

sarcina usoara Smara ,Licurici,Ionela,Dana.n,Raluci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

azi dimineata am fost la tzara si Ruxi a dormit doar 10 minute in masina la intoarcere asta-i somnul pe ziua de azi...

strumfy am vazut pozele, foarte faina, iar tu esti gazela de gazela bine ca v-ati reorientat spre munte daca la mare a fost cum a fost. si gata concediul pe anul asta? nu mai mergeti nicaieri?

many ma bucur ca au trecut bubitele, speram sa nu mai apara.

laura-andreea cred ca nu e voie sa lasam copiii la soare intre orele cand e periculos, adica aprox. 10-17. in rest probabil se lasa un timp limitat. parerea mea. eu n-o s-o las deloc, oricum nu mergem la mare.

raluci,floricik ma bucur ca si copilasii vostri sunt mai bine.

cuscri voi ce faceti in vacanta asta?




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

many, daca Vlad e jumulit, Alex cum mai e la 11 kile si 83 cm?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura - andreea

Many, si eu sunt la fel de contrariata in privintza ultimului episod febril fara urmari. De obicei incepeau M sau tuse sau diaree dupa febra insa acum nimic. Mai vedem pana luni ce se intampla.

Apropos de soare, ca am vazut multi fulgusori la soare sau bronzati, avem voie sa-i lasam la soare la varsta asta? Eu cititsem la un moment dat ca nu e voie pana la 3-4 ani insa chiar nu mai retin alte detalii.

poze
Europe is the best!


Laura ma bucur ca mai scrii

Noua nu ne-a spus dr. ca nu este bine sa-l ducem la mare, ci din contra , ca Soarele este fixator de vitamina D si sa nu-i mai dam vigantol pe per. vacantei, dar sa respectam orele de expunere. Acum sa nu credeti ca Vlad este asa negru de la mare, nu, el s-a bronzat la tara la bunici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui lylyana.ion

many, daca Vlad e jumulit, Alex cum mai e la 11 kile si 83 cm?



Lili, mami de Alexandru (18nov'09)
poz(n)e


Pai probabil arata mai bine fiind mai scund. Lasa ca nu mai zic nici eu ca este jumulit, nu ma mai uit dupa copii dolofani si nici nu mai fac comparatii, numai sanatosi sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

many, ce mare s-a facut Vladutul! Cati cm ziceai ca are? Arata ca un baietel de 3-4 anisori! Atat de schimbat mi se pare! Ai flacau mare de-acum!


Pup special toti fulgusorii bolnaviori si mamicile obosite si ingrijorate. MULTA SANATATE VA DORESC!


Monis, astia au anuntat pe maine soare si vreme faina. Sper sa mai prindeti macar o raza de soare inainte sa plecati inapoi....dupa atatea zile ploioase.


Am fugit, ca suna la usa Timi cu buni care se intorc din plimbari.



Mami de Timi nazdravan si 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui smaranditza

many, ce mare s-a facut Vladutul! Cati cm ziceai ca are? Arata ca un baietel de 3-4 anisori! Atat de schimbat mi se pare! Ai flacau mare de-acum!



Mami de Timi nazdravan si 35+



Pai pana acum o luna avea cam 13 kg si in jur de 90 cm (nu prea sta el drept) acum a slabit de i se vad coastele.
Tu cum esti, ai renuntat la utrogestan? Am uitat sa-ti spun ca este mai bine sa-l iei vaginal, se asimileaza mai repede, in schimb luat oral da stari de ameteala, voma, chestii urate.
Eu stiu ca bebelina de acum este mare, dar sper sa mai stea la mami pana cel putin la 37 sapt. sa nu fie prematur. O sa fie nastere vaginala sau cezariana?
Stii uneori atat de mult imi doresc sa te cunosc, macar in poze si pe Timi la fel, apoi imi aduc aminte de parerea ta cu pozele pe net si las imaginatia sa lucreze . Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

many, ai PM.

Da, am renuntat imediat la Utrogestan (luasem doar doua tablete dimineata) si continui cu Magnerotul si Papaverina pana intru in saptamana 37.


Of, cu nasterea....grea intrebare. Sotul a tot scotocit pe net si si-a umplut capul cu info horror si sondaje despre nasterea naturala dupa cezariana (la interval asa scurt) si nu vrea sa ma lase sa risc.
Initial si medicul cu care nasc mi-a spus ca va fi cezariana, crezand ca si bebe 2 va fi la fel de mare ca Timi (4 kg); avea si motive sa creada ca va fi asa, pt ca in primele luni bebelina avea greutatea tot cate putin peste norma.
Insa acum, la ultimul control, cand a vazut ca de fapt nu e asa mare (2,500 kg avea la inceputul sapt. 35), ar vrea sa incercam natural daca totul decurge ok pana atunci (contractii regulate, dilatatie, and so on... ) Ne-a cam bagat in ceata cu asta, pt ca noi eram siguri deja de cezariana.

Mi-e putin teama si cu hemoroizii astia ce va fi...dar sotul inca nu vrea sa se gandeasca la nascut natural. Tot imi enumera riscurile mamei, ale bebelui, ale amandurora... desi medicul ne-a zis clar ca el va fi acolo si nu va astepta sub nici o forma pana in momentul cand viata mea sau a lui bebe vor fi in pericol.





Mami de Timi nazdravan si 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Smara, imi place cum gandeste dr. tau. Aici putini dr. care ar accepta nastere vaginala dupa cezariana, din fericire eu gasisem insa nu a fost sa fie. Pai eu zic sa lasi organismul si margica sa decida, daca se poate, daca nu asa a fost sa fie.
Multumesc de PM

Mergi la inceput