Educatia sexuala a copiilor

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui allinta
repet : discutam despre copii prescolari si de clasa I.


Un copil de clasa I ar putea veni sa intrebe daca atingerile (in functie de cum le percepe el, multi cam stiu in mare) sunt placute (ma rog, pe limba lui). Insa tu punand eticheta rusinii asupra atingerilor ai inchis canalul de comunicare cu copilul pe tema asta. Dar presupunand ca ar intreba totusi, ce i-ai raspunde? Eu banuiesc ca pur si simplu o astfel de intrebare te-ar bloca, tu neavand resursele sa treci peste nivelul de 'rusine'.


daca si cu parca....
de unde, doamne iarta-ma, stii tu cum as proceda eu cand ma va intreba copilul meu ceva despre sex?! bla-bla-bla
te hazardezi, ca si nemora, sa ma "blagoslovesti" cu tot felul de epitete.
deobicei, nu ma impresioneaza cei care se reped in felul asta.








allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta


daca si cu parca....





Si totusi ce i-ai spune daca ai constatat ca de undeva a aflat sau banuieste pur si simplu ca atingerile sunt placute si constati ca o framanta? Ii confirmi sau nu?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:




Si oricum pana acolo cel mai grav este ca ai inchis canalul de comunicare cu abordarea ta. Pai daca mama zice ca e rusine mai are rost sa ma duc sa o intreb daca nu cumva e placut?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Curiozitatea ta este cat se poate de personala.
Toate explicatiile se dau in functie de varsta copilului. Una ii explici unui copil care deja a experimentat masturbarea, altceva, unui copil care nu a simtit nimic in sensul asta.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui allinta

repet : discutam despre copii prescolari si de clasa I.




Un copil de clasa I ar putea veni sa intrebe daca atingerile (in functie de cum le percepe el, multi cam stiu in mare) sunt placute (ma rog, pe limba lui). Insa tu punand eticheta rusinii asupra atingerilor ai inchis canalul de comunicare cu copilul pe tema asta. Dar presupunand ca ar intreba totusi, ce i-ai raspunde? Eu banuiesc ca pur si simplu o astfel de intrebare te-ar bloca, tu neavand resursele sa treci peste nivelul de 'rusine'.








Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




Eu nu am vazut ca allinta sa fi pus eticheta rusinii asupra a ceva, nici n-a zis undeva ca nu raspunde daca e intrebata. A spus ca nu intra din proprie initiativa in detalii pe care nu le considera relevante si importante tinand cont de varsta copilului.

Si pentru ca tot am fost abordate la comun mai devreme ca singurele refractare, o sa incerc sa-ti raspund si eu la intrebare.
Daca copilul meu ma intreaba o sa-i spun ca da, oamenii care se iubesc simt placere atunci cand se intampla "atingerile" si ca o sa fie si pentru el la fel atunci cand o sa fie fiziologic si emotional gata pentru asta.

For the record, sunt mama de baiat si nu sper in secret sa se casatoreasca virgin, in caz ca se intreba cineva.
Si nici nu mi s-a parut ca m-am isterizat in vreun fel, doar mi-am sustinut punctul de vedere care intamplator e similar cu al allintei.


Edit: mi se pare asa un mega sablon chestia cu canalul de comunicare inchis si cu aplicarea de etichete... O sa ajungem sa gandim si sa scriem cu totii ca in cartile cu "retete de viata" americane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Curiozitatea ta este cat se poate de personala.
Toate explicatiile se dau in functie de varsta copilului. Una ii explici unui copil care deja a experimentat masturbarea, altceva, unui copil care nu a simtit nimic in sensul asta.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.



Esti foarte rezistenta...Toti copiii de varsta la care faci tu referire au experimentat deja ceva in sensul asta chiar daca adultul prefera sa tina capul adanc in pamant...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mai, tu ai un glob de sticla, de poti prevede viitorul relatiei mele cu fetita mea ?
Nu vreau sa intru in niste amanunte, care chiar nu te privesc, in special pt ca avem puncte de vedere total diferite.
Nici nu am chef sa ma justific in fata unor persoane clar rauvoitoare, tocmai pt ca gandim diferit.
Relatia mamei cu copilul/copiii sai se construieste in permanenta. Nimic nu este batut in cuie, daca vrem tot ce e mai bun pt copiii nostri.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Eu nu am vazut ca allinta sa fi pus eticheta rusinii asupra a ceva, nici n-a zis undeva ca nu raspunde daca nu e intrebata. A spus ca nu intra din proprie initiativa in detalii pe care nu le considera relevante si importante tinand cont de varsta copilului.






Cum sa nu? A spus ca e rusine sa ne aratam partile intime si ca nu e voie sa fie atinse. In rest, daca un copil nu intreaba inseamna ca informatia nu e importanta pentru el si sunt deacord ca n-are sens sa ne aruncam prea departe.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Una e sa ii denumesti copilului parti anatomice, alta sa ii confirmi ca ceea ce simte prin masturbare ( multi dintre copii fac asta ), ar putea obtine daca altcineva il atinge.
Prea multa informatie creaza confuzie.




Nu allinta pentru ca el intuieste deja si in plus chiar este adevarat. Tocmai lipsa confirmarii sau ezitarea si ocolirea adevarului creeaza confuzie.







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh






Cand sa ii spui unui copil ca ce simte el prin masturbarea inconstienta e de natura sexuala si poate ajunge la aceeasi placere cu o persoana de sex opus sau de acelasi sex? In clasa 1? :))))
Hai sa fim seriosi.
Ne masturbam inca din uter, e un sentiment de placere pe care ni-l oferim inconstient in perioada cresterii, fara cea mai mica, conotatie sexuala.



**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

xio,iti pui capul ca masturbarea la copii n-are nicio conotatie sexuala?
hm...o imagine de Ariel si Domestos aplicate impreuna pe pata sexualitatii imi evoca asta.
copiii VIN din sex si placere (sau macar aia norocosi), asta e originea lor, si ei cunosc inconstient ca n-au fost conceputi deloc imaculat. iar inconstientul le este plin de fantasme sexuale (traduse in joc prin ciocnitul jucariilor, bagatul trenuletelor prin tunel, urcatul jucariilor una peste alta, etc), iar discutiile cu parintii aduc eliberarea de frica si vinovatie.
o discutie numai pe jumatate, sau in care li se prezinta o imagine ne-ok a sexualitatii aduce valoare adaugata anxietatilor legate de subiect.
"un barbat si o femeie se indragostesc, se iubesc. ei intai se cunosc, povestesc, comunica, afla lucruri unul despre altul. isi acorda suport si respect. apoi cand doresc si se simt pregatiti, fac dragoste. se saruta, se mangaie, se imbratiseaza. (penisul barbatului intra in vaginul femeii; din penis iese sperma care contine spermatozoizi, care se intalnesc cu ovulele femeii-daca e cazul); din acest act de iubire care produce placere ambilor parteneri este conceput copilul. tu la timpul potrivit, cand vei creste mare, vei cunoaste o fata/un baiat, pe care acum poate nu il cunosti, si care nu este nici tatal/mama ta (interdictia incestului); si daca va veti placea, intr-o relatie de lunga durata, dupa ce veti fi comunicat si va veti cunoaste, cand vei fi pregatit, vei face dragoste cu persoana pe care o iubesti si ai ales-o".
ce naiba e rau in asta?!?


Mergi la inceput