Educatia sexuala a copiilor

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

In mod sigur un baiat de clasa a XI a sau a XII a nu va avea ganduri sexuale pentru o fetita de cl a V a sau a VI a.

Insa nu e atat de ireal ca un baiat de clasa a IX a sa aiba o prietena chiar si la nivel sexual de clasa a VIII a.
Este o realitate des intalnita chiar daca preferam sa inchidem ochii si sa gandim ca o fata de 15 ani nu poate, nu trebuie sa faca sex.

De aceea trebuie vorbit de sute de ori cu copilul propriu, tinute caile de comunicatie deschise, trebuie sa nu ne jenam noi ca parinti sa vorbim despre tot ce presupune sexualitatea cu un adolescent.
Deoarece daca nu o vor face cu noi se vor gasi multi "binevoitori".
Un copil informat este un copil protejat !

Eu am un preadolescent si discut cu el . Nu vreau sa culeaga informatii de la prieteni ci de la mine.

Asa incat adopt modelul Vivianei deoarece fix la fel a facut si mama mea cu mine.
Orice informatii am vrut sa aflu le-am aflat cinstit din gura ei inca inainte de a avea prima menstruatie . Si a fost cea mai buna confidenta a mea toata adolescenta .

Faptul ca am stiut despre sex nu m-a impins sa experimentez, din contra mi-a deschis ochii sa evit capcanele inerente adolescentei.
Si sa imi doresc sa astept omul potrivit pentru mine, nu primul interesat ca asa era cool in liceu sau ca rad diverse pe la colturi ca eu nu o fac si nu stiu ce pierd.

Stiam exact ce presupune, ce trebuie sa evit, ce sunt bolile cu transmisie sexuala, cum te poate presa un prieten pe sistemul "atunci inseamna ca nu ma iubesti!", ce inseamna o sarcina neprevazuta, ca se poate sa ramai insarcinata si prima data si daca se intrerupe, stiam multe.
Mult mai multe decat fetele active deja.
Si m-a ferit de foarte multe probleme aceasta cunoastere, la rece, a unor fapte de viata.


Presiunea sexuala in scoala generala si liceu, in acest moment, in randul adolescentilor este imensa .
Nu va culcati pe o ureche ca daca voi nu ati auzit ca se intampla chiar nu exista viata sexuala la acest nivel.
Exista.
Si ca sa ii feriti trebuie ca ei sa stie de ce anume sa se fereasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Asta cu baietii de liceu si fetele de gimnaziu o confirm. Eu eram a opta si el a unsprezecea, oho, acum 30 de ani!Si eram printre putinele fete din clasa care nu pasisera inca intr-o discoteca. Se inchideau la 10 seara daca va amintiti. Eu n-aveam voie de capul meu in oras, la plimbare. Asa ca bantuiam cu prietenul meu dealurile din preajma orasului chiulind de la ultima ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D


Presiunea sexuala in scoala generala si liceu, in acest moment, in randul adolescentilor este imensa .
Nu va culcati pe o ureche ca daca voi nu ati auzit ca se intampla chiar nu exista viata sexuala la acest nivel.
Exista.
Si ca sa ii feriti trebuie ca ei sa stie de ce anume sa se fereasca.





Stai sa inteleg si eu de ce anume trebuie sa se fereasca. De viata sexuala in sine sau de riscurile ei?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

De riscurile ei

Prefer sa stiu ca daca a decis sa o inceapa stie si ce are de facut.
Deoarece odata decizia luata, pot eu ca parinte sa stau si in cap si nu o sa pot sa il impiedic.

Am vazut insa ca cei pe care ii cunosc eu ( adolescenti) stiind ce presupune in totalitate o viata sexuala, nu numai varianta roz a ei se gandesc de doua ori inainte de a "plonja".

Si prefer sa se gandeasca macar o data daca nu de doua ori ca nu e un pas lejer la o varsta mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Si ca sa raspund si la intrebarea initiala a topicului eu am inceput discutiile despre sexualitate cand pustiul meu avea 3-4 ani folosind cu succes o carte intitulata "Sexul povestit celor mici". Cu o simpla cautare cu mr google se gaseste usor.
Din punctul meu de vedere este o carte foarte buna pentru toate varstele.
Celor foarte mici li se pot selecta pasaje importante, citete de parinte si explicate, scolarii o pot citi singuri asistati in discutii de parinte.
Pustiului meu intai i-am citit eu generalitati, apoi crescand am citit mai mult, pe la 9 ani a citit-o singur, ambele volume, si le-am rediscutat impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Si prefer sa se gandeasca macar o data daca nu de doua ori ca nu e un pas lejer la o varsta mica.



Eu cred ca la primul contact sexual intr-un cuplu care abia experimenteaza trebuie sa se ajunga in mod natural cu pasi mici, de la tinutul de mana, sarutari, tandreturi, toate duse in timp pana la un punct fara intoarcere, in care nu mai vad loc de o decizie la rece, asa cum prezinti tu.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Din punctul meu de vedere, te inseli. Inceperea vietii sexuale la o varsta mica, nu ofera o experienta placuta, dimpotriva.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Allinta, presupun ca este o replica la ceea ce am scris eu; din punctul meu de vedere vine sa confirme exact ce am scris. "Portita" de care am scris eu este libertatea de a decide in legatura cu propria persoana in cunostinta de cauza (cam ceea ce a scris Lala_D) si nu implica neaparat inceperea vietii sexuale la o virsta mica asa cum insinuezi tu. Numai ca la tine bolovanul de sare e in plina cadere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Si prefer sa se gandeasca macar o data daca nu de doua ori ca nu e un pas lejer la o varsta mica.



Eu cred ca la primul contact sexual intr-un cuplu care abia experimenteaza trebuie sa se ajunga in mod natural cu pasi mici, de la tinutul de mana, sarutari, tandreturi, toate duse in timp pana la un punct fara intoarcere, in care nu mai vad loc de o decizie la rece, asa cum prezinti tu.








Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




Ba cred ca vedem lucrurile fix la fel dar nu am reusit eu sa imi exprim gandurile.
Nu vorbeam de o decizie la rece si o analiza in momentul "x".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

allinta, poate mai gasesti centuri de castitate pe la anticariate. e singura sigura. visul tau secret e ca fata ta sa se marite virgina, nu? sa n-aiba de-a face prea de timpuriu cu beleaua numita sex. daca o fi si tipul impotent, cu atat mai bine.
trist...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mda, ironia agresiva chiar nu isi are rostul in discutiile despre educatia sexuala a unor copii de 6-7 ani.

Fetita mea stie care sunt diferentele dintre fete si baieti inca de la 5 ani; la gradinita, toaleta era comuna.
Eu aleg sa nu explic copilului meu despre beneficiile sexului. Aman aceasta discutie pt cativa ani.

Este firesc ca baietii de liceu sa vrea sa aiba relatii cu fetite de 10-12 ani, in viziunea lui accept92, din cate a afirmat la un subiect pe tema asta. Si gasea multa intelegere pt ei. Nu am rabdare sa caut subiectul, mai ales ca este de cateva luni. Uneori, afirmatiile sale sunt atat de cinice, incat imi vine greu sa cred ca sunt scrise de o mama...

Este alegerea voastra sa le povestiti amanunte despre sex copiiilor vostri, inca de la varste prescolare si scolare.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput