Educatia sexuala a copiilor

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

tie multe iti par tampe. tu esti singura persoana geniala.
si fetita mea a urmarit emisiuni despre alte civilizatii cu mult interes.



Si ce parere are? Daca e rusions, aia de ce nu se rusineaza? Nu te-a intrebat?

Citat:


daca tot iti place sa conchizi tu in privinta viitorului copilului meu, sa stii ca conduita agresiva se invata de la parinti, apropo de ceea ce invata copiii tai de la tine.




Banuiam si eu dar ezitam sa-mi atribui meritele. Copilul meu nu a agresat niciodata pe nimeni. Multumesc!
Dar intr-adevar pune multe intrebari incomode, nu m-am gandit ca poate unii se simt agresati de asta.:d



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

iti acorzi mai multa importanta decat ai, de fapt.
sunt cumva la interviu ? daca da, refuz sa iti raspund la toate aceste curiozitati, de-a dreptul deplasate.
nimeni nu detine adevarul absolut, dar tu, se pare, ca asta crezi despre tine.
una din legile lui Murphy, spunea : cand ai intotdeauna dreptate, ceva este in neregula. si, parafrazand : cand crezi ca ai intotdeauna dreptate....
refuz sa ma mai las provocata de tine, fiindca asta este "sportul" tau favorit pe acest forum.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:




Aici se imparte dreptatea? N-am stiut, bine ca eram in trecere...

Nu e vorba de a avea sau nu dreptate e vorba de a aduce niste argumente care sa sustina opiniile promovate. Iar articolele alea obosite despre educatia moral-patriotica sunt din vremuri triste pe care nu cred ca ai vrea sa le traisca copilul tau, nu stiu de ce iti iei inspiratia de acolo. E foarte bine ca esti preocupata de educatia copilului dar de ce nu studiezi niste texte mai recente, de ce refuzi sa iesi din carapace?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui allinta

tie multe iti par tampe. tu esti singura persoana geniala.
si fetita mea a urmarit emisiuni despre alte civilizatii cu mult interes.



Si ce parere are? Daca e rusions, aia de ce nu se rusineaza? Nu te-a intrebat?




super intrebari dar ma indoiesc ca iti poate raspunde allinta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

allinta, cand n-ai pe ce te baza, apelezi la okiu lumii.
tu faci o educatie doar pentru ceilalti, ca sa te aprobe. e singurul instrument de care dispui, judecata publica. alt criteriu nu ai. e trist. vezi ca in goana dupa aplauzele vecinilor si statului roman, sa nu uiti de copilul tau si de relatia umana dintre voi.
lipsa asta de repere, de chestii profunde la care sa te raportezi in legatura cu copilul tau, nu te ingrijoreaza? nu te ingrijoreaza ca de fapt, nu-ti pui nicio intrebare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

De cite ori vin in Romania ma ingrozesc cind aud cum se vorbeste cu copiii : "e rusine", "nu-i frumos", "nu e bine", "nu e voie"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemora

iar inconstientul le este plin de fantasme sexuale (traduse in joc prin ciocnitul jucariilor, bagatul trenuletelor prin tunel, urcatul jucariilor una peste alta, etc), iar discutiile cu parintii aduc eliberarea de frica si vinovatie.


Serios vorbind tu chiar crezi asta sau e un citat dintr-un film de duzina american?
Imi imaginez un pedofil citind fraza de mai sus, ca sa fiu in tonul pseudo-sedintei de psihiatrie mimate aici, cred ca s-ar simti absolvit de orice vina.

Cred ca in orice facem in viata asta echilibrul e bun, sexul, placerea sunt importante dar nu primordiale pentru implinire. Cred ca exacerband mesajul despre sex in directia opusa tabuului nu facem decat un alt fel de rau.
E normal, e natural, e viata. Nu mai mult decat alte lucruri din viata noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

La subiectul asta se exagereaza si chiar se fac previziuni apocaliptice.
Celor din generatia mea nu li s-a facut educatie sexuala si, totusi, nu suntem nici frigide, nici impotenti. Mai lipsita de vlaga imi pare generatia de acum.
Cel mai important lucru este ca ai nostrii copii sa se simta iubiti, intelesi si ocrotiti de parintii lor. Restul, se face si se invata, din mers.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

allinta, prin decret prezidential stabilesti tu ca nu suntem frigide si nici impotenti? sa mori tu!
care generatie e lipsita de vlaga? ca nu pricep. a ta sau a fetei tale? pai copiii pe vremea ta nu sportau atata boala de cap, ca nu-i baga nimeni in seama
ramiris, pe cine convingi tu ca sexul nu e vital pentru implinire? pe mine sau pe tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemora

allinta, prin decret prezidential stabilesti tu ca nu suntem frigide si nici impotenti? sa mori tu!
care generatie e lipsita de vlaga? ca nu pricep. a ta sau a fetei tale? pai copiii pe vremea ta nu sportau atata boala de cap, ca nu-i baga nimeni in seama
ramiris, pe cine convingi tu ca sexul nu e vital pentru implinire? pe mine sau pe tine?

Perlutele mele: K (10.06.2007) si M (14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.


Primordial am spus daca vrei sa ma citezi corect, nu vital.
Si din fericire pentru mine am gasit pana la 40 ani implinire nu numai in sex, asta era mesajul.
Dar probabil ca nu sunt tocmai bine cu capul pentru ca pentru mine un tren care intra intr-un tunel n-a insemnat niciodata altceva decat un tren care intra intr-un tunel, nu mi-a declansat nici in copilarie nici acum alte trairi sau fantezii.
Ca sa rezum, am incercat sa subliniez nu ca sexul nu e important ci ca nu e mai important decat alte lucruri in viata.
Daca pe tine te ajuta sa gandesti ca eu din frustrare fac afirmatiile astea si din inconstienta sau negare nu leg cauzal toate lucrurile care mi se intampla in viata de sex esti libera s-o faci. Daca pentru tine sexul este unul dintre cele mai importante lucruri in viata si ti-a definit existenta nu inseamna ca asta este adevarul nostru al tuturor. Ergo, adevarul tau nu este adevarul absolut si nu este singurul determinant pentru fericire. Unii au nevoie de mai mult de-atat, altii de mai putin si nu inseamna absolut deloc ca daca vad implinirea prin alte prisme nu stiu sa fie impliniti sau fericiti, sunt doar "in denial" pentru ca nu stiu ce e ala sex "de-adevaratelea".
Daca avem si alte lucruri care ne implinesc nu inseamna neaparat ca n-am avut noroc in viata de sex de calitate ci doar ca ii dam alta greutate decat ii dai tu.

As simple as that.
Cred ca am fost suficient de explicita si n-o sa mai incerc sa-mi justific pozitia. Pentru ca daca vrei sa citesti "vital" in loc de "primordial" ai s-o faci in continuare, indiferent de cat de mult as incerca sa clarific ce-am vrut sa spun in realtiate.


Edit: In extremis cat de mare succes crezi ca ar avea pledoaria ta "neimplinit fara sex" in fata unui calugar? Asta doar ca argument, daca mai era nevoie, in sprijinul afirmatiei mele ca realitatile altora nu sunt neaprat gresite daca nu sunt 100% replica realitatii tale. Pentru ca suntem diferiti.


Mergi la inceput