Noul cod civil

Noul cod civil | Autor: AkaManah

Link direct la acest mesaj

Azi, de dimineata, am gasit o www.jurnalul.ro/stiri/observator/revolutie-in-codul-civil-ti-ai-inselat-nevasta-o-despagubesti-vezi-ce-patesti-daca-iti-parasesti-logodnica-582820.html" target="_blank">stire conform careia se schimba Codul Civil. "La bomba" e faptul ca noul cod al familiei se schimba radical dupa model canadian. Rog un jurist sa ne spuna ce si cum.Din ce am inteles eu nu arata prea bine pentru sotul care calca pe alaturi.

Orice adevar trece prin trei faze. Mai întâi este ridiculizat. Apoi i se opune rezistenta înversunata. Abia în faza a treia este acceptat ca fiind de la sine înteles.

"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Putin probabil ca cineva sa tina o dizertatie pe aceste modificari.
Oricum vor creste procesele in civil, vor exista si aberatii cereri absurde care vor fi admise samd.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

doua precizari numai:
-codul nou se aplica numai pentru raporturile juridice care iau nastere DUPA intrarea lui in vigoare; alea vechi raman sub imperiul legilor sub care s-au nascut (so, daca vrei sa te casatoresti, acu' e momentul ca sa scapi de noul cod )
-It ain't over till the fat lady sings (codul asta se tot chinuie sa se nasca de mai bine de 10 ani, pana nu vine data la care intra in vigoare nu poti fi sigur ca nu i se va mai intampla ceva - ultimele modificari la el au fost facute acu vreo doua saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Durerile facerii!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ba e fata, ba baiat... parca vad ca ies gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

corap este drept ca noul cod se aplica raporturilor juridice care iau nastere dupa intrarea lui in vigoare insa asta nu inseamna ca nu se pot modifica raporturi juridice deja existente. ca exemplu iti dau conventiile matrimoniale care pot modifica si casatoriile deja incheiate, adica schimbarea regimului matrimonial, custodia care prin deschiderea unei noi actiuni se poate transforma in autoritate parinteasca comuna, etc...
akamanah vechiul cod a suferit modificari radicale, asa incat e foarte greu sa redea aici cineva toate modificarile,tine cont ca prin noul cod civil a disparut codul familiei, codul comercial, etc, insa daca spui concret ce te intereseaza este mai simplu sa scoatem cateva idei principale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

corap este drept ca noul cod se aplica raporturilor juridice care iau nastere dupa intrarea lui in vigoare insa asta nu inseamna ca nu se pot modifica raporturi juridice deja existente. ca exemplu iti dau conventiile matrimoniale care pot modifica si casatoriile deja incheiate, adica schimbarea regimului matrimonial, custodia care prin deschiderea unei noi actiuni se poate transforma in autoritate parinteasca comuna, etc...
akamanah vechiul cod a suferit modificari radicale, asa incat e foarte greu sa redea aici cineva toate modificarile,tine cont ca prin noul cod civil a disparut codul familiei, codul comercial, etc, insa daca spui concret ce te intereseaza este mai simplu sa scoatem cateva idei principale.


mamica de Rares 21.02.2010


si? am zis eu altceva? de ce imi raspunzi mie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

[quote]citat din mesajul lui corap

doua precizari numai:
-codul nou se aplica numai pentru raporturile juridice care iau nastere DUPA intrarea lui in vigoare; alea vechi raman sub imperiul legilor sub care s-au nascut (so, daca vrei sa te casatoresti, acu' e momentul ca sa scapi de noul cod )

pai ai spus ca se aplica numai raporturilor juridice care iau nastere DUPA aparitia noului cod si ca daca vrei sa scapi sa te casatoresti acum, ori nu este o solutie corecta ceea ce spui pentru ca foarte multe prevederi inclusiv cea legata de compensatie in cazul divortului se aplica si casatoriilor incheiate inainte de octombrie 2011...


Mergi la inceput