LMA Sebi- Delfinasi in straie de sarbatoare(152)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui rubia

Sa inteleg ca nu mai are loc nici o intalnire aici la mare intre delfinasi,ca n-am primit nici un semn de la nimeni...si e asa de bine afara.
Noi iesim oricum la plimbare pe la 17.00
V-am pupat.



Rubia, ba da, o sa ne intalnim, astept pe Paula si Victo sa se hotarasca, ele abia au venit si a durat ceva timp pana s-au acomodat delfinasii. S-ar putea sa ne auzim azi la telefon si te anuntam si pe tine si pe Lauri_ca, Alice, Baby78 si cine mai e din si prin Constanta/statiuni.



Elena, mami de Raducu cel cumintel 12.08.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Aoleu...BTZ, Bumble, pai Raducu se scarpina la nasuc destul de mult...mai ales cand ii este somn...nu stiu daca sa asociez cu somnul sau o fi avand paraziti? Gurita nu am observat sa-i miroase, poate doar imediat dupa ce a mancat altceva decat lapte/fructe.

La kk ma mai uit, dar nu chiar cu de-amanuntul...o sa-l studiez mai bine de-acum. Of, sper sa nu aiba crocobauri... desi ar putea fi si asta o cauza pt. care ia in greutate atat de greu, desi mananca destul de bine Sau asa o fi metabolismul lui...

Cred ca o sa incep si eu o serie de examene coproparazitologice+testul de giardia.

Elena, mami de Raducu cel cumintel 12.08.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Michelle, tot nu am inteles de ce te-ai intors la NAN2

In ce priveste LP-ul dupa 1 an... o s-o intreb pe pediatra, dar inclin sa merg pe NAN3,4. Sa vedem ce zice si dr.


La multi ani Iris Diana! mamica Adela nu mai treci pe la noi?

LML Riana Maria, uite acusica faci si tu 1 anisor!!!

Elena, mami de Raducu cel cumintel 12.08.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

BUMBLE uite aici si aici discutii despre respiratie urat mirositoare,acum le-am gasit.
Mama mea mi-a spus ca viermisorii se vad si cu ochiul liber insa nebuna de mine,sperand sa nu ii scape nimic,am bagat lupa in olita.Am luat o scobitoare si am cautat in mai multe zone ale carnaciorului (scuze,nu suna frumos dar na).
Si lui Paul ii mai miroase si acum gurita cateodata,de obicei dupa ce mananca telina,mar,banana si patrunjel.Banuiesc ca de la fermentarea lor si de la aroma puternica.
Giardia de obicei este o analiza separata,costa undeva la 40 lei parca si rezultatele vin cam intr-o saptamana-doua,depinde de laborator.Durata e atat de lunga deoarece se prelucreaza la Bucuresti.Dar din ce mi-a spus asistenta,iese din prima.Doar la coproparazitologie nu!!!!

Cu borcanele am incercat si eu,varianta puse in apa la fiert 15 min,cu o laveta pe fundul oalei,sa nu se sparga borcanele.
Am facut legume cu diferite tipuri de carne,fructe doar mar cu para,insa nu cu branza deoarece nu mi-a tinut deloc,ori nu merge asa ori nu am procedat eu corect.
Si cum borcanasele de la mancarea speciala nu au capacul reutilizabil in aceasta situatie,am umplut pe 3 sferturi borcane de 400,in asa fel incat sa le folosesc pe loc,caci paul nu mananca decat proaspat.
Au tinut foarte bine,cel putin cele cu ficat erau o nebunie,parca abia facuta mancarea,super gustoase.
Merge si varianta cu pusul in borcan si apoi bagat intr-o patura,insa cu grija,capacele nu au voie sa se atinga,caci apoi se duce naibii totul.Cel putin mama mea asa pateste.
Pentru copilasii care nu papa borcanse din magazin (cum mai nou e si Paul) sau cand sunteti pe fuga,cand refuza pranzul, varianta asta e super faina.Si in plus stiti exact ce anume ati pus in ele,nu mai stati cu grija ca daca au conservanti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui rubia

Sa inteleg ca nu mai are loc nici o intalnire aici la mare intre delfinasi,ca n-am primit nici un semn de la nimeni...si e asa de bine afara.
Noi iesim oricum la plimbare pe la 17.00
V-am pupat.



eu ma gandesc ca, daca vrei sa te vezi cu fetele, sa iei tu niste nr de tel si sa le suni, ca ele sigur nu intra pe forum sa citeasca acum cum e cu intalnirile, profita de concediu, mai ales daca zici ca e vreme buna...


am implinit un anisor!!

am implinit 10 ani!!!

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Am citit subiectele postate de tine Btz ...in concluzie o sa ma duc sa/i fac un copro si testul pt giardia...sa fiu eu impacata cu mine

Fetelor i/am luat acum temperatura Antoniei ca o simteam cam calda si e 38.1...sa fie oare de vaccinurile de ieri?...aseara i/am pus supozitor cu paracetamol...acum o mai las sa vedem daca scade pana diseara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainotna spune:

Crispro, uau, ce noapte ai avut! Oare daca nu dormi cu el? Poate cand se trezeste si nu te vede se culca la loc…Pe de alta parte, daca nu plange, poate daca doarme singurel, nu-l mai auzi ca se foieste. La mine asta e garantat cu Sasha, daca dorm cu el, am impresia ca e treaz tot timpul, iar eu adorm fooarte greu o data ce m-am trezit. Asa ca-l las singur…De exemplu sotul daca doarme cu el, nu-l aude, nu-l deranjeaza. Daca cumva nu adoarme decat cu mine langa el, plec dupa ce a adormit de tot. Zic si eu…(sper ca nu te superi, poate ai mai spus despre asta, dar eu nu n-am citit) Tu stii oricum mai bine care e situatia…

M-am uitat si eu pe reteta de prajitura cu mere si gris, pare foarte buna, dar oare se preteaza la tort? Plus cu inca un strat de orez cu lapte, s-ar putea sa fie prea moale pentru forma de tort. Eu tot caut reteta sa vad cum sa-i fac si eu tortul, de aia intreb. Daca il incerci inainte, sa ne zici neaparat cum a iesit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainotna spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

Neata!

Da vreo mamica migdale puiului? Avem voie?


Alina si Victor Andrei - 23.07.2010
La mare, la soare!


Bumblebee, cred ca poti sa-i dai migdale, nu am auzit pe cineva sa fie alergic la migdale . Si mai nou, au zis “studiile” ca se pot da mai timpuriu si alimente pe care mult timp nu aveam voie sa le dam (nuci, capsuni), uite aici:

http://www.babycenter.com/0_baby-food-revolution-new-rules-for-feeding-your-baby_10320504.bc

Cu migdalele mai exista si pericolul sa se inece, dar daca le macini, nu e problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Am o semnatura noua, poate ne mobilizam!

Alina si Victor Andrei - 23.07.2010
La mare, la soare!


MAREA INTALNEALA
- MUNTE
pt 20 aug - 1
pt 27 aug - 2
pt ambele variante - 1
Asteptam doritoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainotna spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodyka

ooana, reteta e cam asa: gris frecat cu unt prima data. crema de branza cu piersici si scortisoara a doua. frisca deasupra. gata!


am implinit un anisor!!

LA MULTI ANI, ISABELA!!!

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)


Rodyka, ai pus zahar la gris? Ce crema de branza, facuta sau cumparata?

Mergi la inceput