Bebe la 3 luni

Bebe la 3 luni | Autor: paullina

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,sunt mamica unui baietel de 3 luni,e primul meu copilas.as avea si eu o intrebare pentru mamici,cati ml de lapte trebuie sa pape bebe la 3 luni si cam de cate ori pe zi?as putea sa-i introduc încetul cu încetul Putin suculet de legume sau fruct?sau putina mancarica pentru bebe sau e prea devreme?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Paulina, pe cutiile cu lapte praf scrie cam cat ar trebui sa aiba o masa de-a bebelusului. Teoretic 6 in 24 de ore. Iar dversificarea nu se incepe de acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

Buna!
Bebele este alimentat cu formula exclusiv sau ii dai si san?
Desi pe cutiile cu lapte praf scrie cat ar trebuii sa bea un bebe la noi aceasta regula nu s-a respectat. Fiecare copil mananca cat are nevoie si cand are nevoie. Eu i-am facut cat de cat un program cand era mica fetita si ii dadeam cam la 2-3h diferenta biberon(mai putin cand facea nani si noaptea cand ii dadeam la 5-6h). Fetita mea a baut putin lapte cam 60-90 ml la o masa, cateodata si mai putin deci nu-i o regula sa bea o anume cantitate...de mentionat si faptul ca fetita mea nici nu a fost o mare mancacioasa.
In concluzie ii dai lapte dupa cum crezi tu, instinctul tau sigur nu va da gres...
Legat de suculet sau mancare nu este cazul sa te gandesti acum la aceste lucruri, este mult prea devreme si sa te documentezi foarte bine inainte sa incepi diversificarea caci este un pas foarte important in evolutia copilului si nu degeaba se spune ca diversificarea este ca o a doua nastere pentru bebelusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Diversificarea se face la 6 luni, indiferent daca bebe e alaptat sau bea formula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paullina spune:

Multumesc pentru rasp.ii dau formula si cam tot la aproape 3h.foarte rar e cand trec cele 3h.bebe mananca 150ml si uneori cand e gata sticluta plange(ar mai vrea Putin dar nu ii mai dau).l-am nascut si mare si acum are deja 9 kg si ma gandeam ca poate ar putea avea ceva mancarica sa il sature mai bine.dar va multumesc mult ptr rasp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cu mamicile de aici ai discutat? http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=164935 Ele ce spun?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paullina spune:

Nu am discutat dar o sa discut.va multumesc!

Mergi la inceput