drepturile minorului

drepturile minorului | Autor: mamicadepui

Link direct la acest mesaj

buna ziua,

am accesat cu disperare acest forum in speranta ca exista cineva cu idei mai multe care sa ma poata ajuta in problema pe care o am eu si fiul meu.

am sa incerca sa descriu tot cu lux de amanunte pt a primi un sfat cat mai corect din punct de vedere juritic.

am o relatie,de fapt a existat o relatie de aprox 7 ani din care a rezultat un ingeras de 4 ani si jumatate.de la inceputul relatiei am locuit intr-un apartament cumparat de el dar pe numele fratelui lui.apartament in care am bunuri de genul frigider,masin de spalat etc.toate pe numele meu si al soreimele.mentionez ca lucram la vremea respectiva si ca aveam un salariu f mare pe atunci si am contribuit si la amenajare,decorare cu bani.la un an de locuire in apartament am plecat dupa el unde lucara(lucreaza cu un contract de expat in alta tara).Deci,am renuntat la serviciu.acolo am ramas insarcinata,venem in tara periodic pt controale si pt ac sarcina nu mi-a permis nu am mai putut zbura cu avionul.deci am ramas in tara.
am nascut,a venit in seara zilei in care am nascut si a plecat dupa Craciun imediat.el venea in tara regulat cam la 2 luni.
imi dadea bani insuficienti pt cresterea copilului,am fost ajutata de familia mea.la un an jumatate s-a cumparat un apartament in centrul orasului pe numele lui.apartament de care m-am ocupat exclusiv in amenajarae lui cu banii lui pt ca nu mai lucram si m-am mutat acolo cu fiul meu.unde am locuit pana in prezent.el mi-a dat o procura pt a lua decizii in numele lui in ceea ce priveste acest apartament.aici locuiam din 2007 impreuna cu fiul meu iar el venea destul de rar in tara la 2,3 luni si statea maxim 4 zile.ne tot promitea ca ne va lua cu el acolo sa locuim impreuna.in urma cu un an am deschis o societate pe numele meu,un magazin pe care il am si in prezent.de anul trecut de Paste el nu a mai venit acasa.a plecat ultimadata incurajandu-mi fiul sa mi pupe burta in fiecare seara ca sa le daruiesc un fratior.
la o luna de zile ne am certat prin telefon pt ca el nu a raspuns la telefon copilului si ca l a dezamagit.notific nu a raspuns pt ca nu a vrut asa a spus.si de aici au urmat sicane mici apoi tot mi mari si nu a mai venit acasa macar sa discutam pt ca aveam un copil.in septembrie am aflata de la o cunostinta ca e in tara.l am sunat nu mi-a raspuns la tel,l-am amenintat ca fac scandal doar pt a ne vedea...ne am vazut pe o terasa,l am chemat acasa nu a vrut sa vina,l-am rugat sa vorbeasca cu copilul.ne am plimbat o jumatae de ora toti trei,apoi a plecat la ai lui,a doua zi din tara...
de un an imi trimite 1000euro.am vrut as plec cu micutul in turcia,l-am rugat sa mi dea o procura.mi a trimis o fara incheierea autenticitatii si mi-a dat voie sa merg cu micutul doar in tarile europene cu exceptia a 2 tari(cea in care se afla el si cea in care se afla sediul central al firmei unde lucreaza)eu i-am specificat sa mi dea procura si pt celalalte tari.
de Paste,anul acesta l-am rugat din nou...am aflat ca este in tara...m-am dus si l-am asteptat in fata blocului fratelui lui.vroiam sa l privesc in ochi si sa mi raspunda cum se poate distra linistit fara sa l mustre faptul ca un suflet plange dupa el,sa nu i trimita o urare,un gest,o jucarie,nimic!cu 1000 de euro nu cumperi suferinta unui copil sau absenta unei familii,a unui tata!!!a coborat cu o domnisoara de alta nationalitate si cu fratele lui..mi-au dat lacimile cat de usor a putut integra in familie o alta persoana...i-am spus drei ca e tata,ca are un copil,ca nu i pasa de el si ca daca cu un astfel de poate avea o relatie....
nu m-a inteles pt ca eu vorbeam in romana si m am pierdut sa i spun in engleza,ea continuu isicerea scuze.
m am dus la el i am aranjat ironic gulerul si l-am intrebat te simti bine?de aceea nu veneai la copil etc fratele lui m a bruscat,m a impins,m a strans de mana(mi am scos certificat medico legal)si m-a amenita ca pt ca am indraznit sa vin acolo imi va lua copilul.fratele lui spune asta.apoi au mers la politie,mi-au facut amandoi plangere penala ca i-am batut,mentionez ca ei sunt genul 2pe2 iar eu am 165 cu 60 kg,si a scos certificat medicolegal ca l-am lovit undeva in spatele genunchiului si cu 4 zile ingrijire////
atunci am hotarat sa mi cer custodia copilului si pensia alimentara legala pt ca mi se reprosa ca mi da prea multi bani iar un copil se creste si cu 2 milioane!!!
am inaintat proces pt incredintre minor cu termen in sept.maine am a doua infatisare pt ordonata incredintare.am deschis in urma cu o sapt si pt pensie alimentara....
anul trecut,in sept cand a fost in tara el a donat apartamentul mamei lui.eu am aflat de la administrator in nov.mama lui a spus tuturor inclusiv administratorului din propie vointa s a jurat ca niciodata nu ne va da afara din casa...
vineri...au intrat abuziv in casa,mi-au schimbt butucul,nu a vrut sa mi dea nimic nici macar pt copil...
am facut plangere la politie....
aveam bani 7000 euro,bijuterii,bunuri etc...ei au intrat cu 3 barbati ca martori si au filmat scena...de altfel ma filmau si pe mine si pe avocata....avocata lui urla la mine doar doar sa ma provoace ca e somer,ca nu o sa mimai dea decat 1000 lei,ca nu mi-a ajuns un apartament,o masina,1000 euro>nu ma satur?d aia mi am permis sa l dau in judecata!!!ca aveam in casa o culme plina de chiloti barbatesti eu care aveam haine de-ale lui dar nu aveam nici macar un chilot de al lui.deci mi-au pus si probe...
acum ....astept sfaturile dvs
vreau sa iau decizia cea mai buna si va rog sa ma ajutati.in momentul de fata nu mai am,bani,actele firmei,stampila,haine.toata sarguinta mea pt fiul meu mi-a fost furata...aveam jucarii de valoare,dividiuri originale ,numai lucrurile copilului se raidica la suma frumoasa pt ca el niciodata nu i-a luat o jucarie,o haina,pt haina spunea ca el creste repede iar pt jucarii ca are prea multe,ca le strica...fiul meu povesteste cum nu l lasa sa se joace cu o anume jucarie i-o punea sus pt ca o poate strica........
asemenea tata!!!!



multumesc!!~~

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu inteleg ca voi nu mai sunteti impreuna de foarte mult timp, de mai bine de 1 an de zile nu a mai venit acasa. Si inainte venea extrem de rar. Ce fel de relatie consideri ca aveai cu el?

Este adevarat ca el trebuia sa-ti clarifice ca planurile lui de viitor nu te mai includ, desi spui ca desi a mai venit prin tara nu a mai trecut pe acasa (de unde poti intelege clar ca nu mai sunteti un cuplu). Pentru cei casatoriti e mai simplu, ca trebuie sa existe un divort.

Totusi din cate povestesti, nimic din ceea ce face el nu este ilegal, apartamentul este al lui, il poate dona oricui, orice ar fi spus mama lui administratorului nu poate sa constituie o garantie pentru tine ca vei ramane in casa lui pe termen lung.

Ar fi fost bine sa va intelegeti ca doi oameni maturi si civilizati cu privire la viitor, banii de pensie alimentara...unde si cand sa te muti, etc, dar cred ca e destul de tarziu pentru o astfel de intelegere, conflictul intre voi a izbucnit deja.

Este foarte posibil ca avocata lui sa aiba dreptate si sa nu primesti o suma la fel de mare drept pensie alimentara (depinde ce fel de documente depune el cu privire la salariu). Cel mai bine te sfatuiesti cu avocata ta, care are mai multe detalii despre cazul tau. Ea poate sa-ti spuna ce ai mai putea obtine si cum.

Mergi la inceput