Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(54)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Raluca' mersi
am nevoie de succes intradevar..ca de stiut nu prea stiu multe..ar fi mare rusine sa merg pana acolo dejaba
ma culc..am scapat de cupilasi o juma de ora..ma dor toate..o fi de la vreme..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Tunde - multa BAFTA si de la mine! Tinem pumnii la mamica silitoare!

Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

FLAGRANT, multam de info!! Ce ”freak” frate? Informat, vrei sa zici...
Sa-ti spun: copilul meu e mai destept decit mine! Jur (dar jur!) ca maninca numai alimente yang... m-am crucit! Bine c-am lasat-o in pace, ca daca o si obligam (la sfatul binevoitorilor, ”ca prea o las sa manince numai ce vrea!”), acum regretam si eu si ea.

Fug!
G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

am dormit o laie..in 10 min au fost la usa..Soni isterica..fra-su plictisit..adio somn dulce...ne vedem PESTE 2 ANI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Bai nene ce urat e afara ... bine macar ca s-a mai racorit ... dar prea drastica schimbarea de temperatura...am fost bleaga toata ziua.
tunde multa bafta mami !!!
ziki repede tu, ai gasit subiect de ras curul meu rosu eh ? , data aviiatoare o sa fiu mai atenta .
simo si eu ma gandeam ca toti bebeii de pe forum vor fi incantati de apa marii, la cat s-au balacit ei cu colacul...lasa ca se obisnuieste el.
Multumesc fetelor pentru sfaturi, incurajari...poate sunt doar eu stresata.miercuri am programare la gineco...chiar sunt curioasa ce imi zice dr de zumba, daca efortul afecteaza alaptarea. ca doar ea m-a incurajat sa merg la sport !! gabiv nu prea se enerveaza la titi, si dupa fiecare alaptat verific sanul sa vad daca iese, ca stiu de la tine, si iese mereu.intr-adevar uneori arata mai apos asa, dar mereu iese. oricum mi-a iesit din cap chestia cu LP-ul, vorba lui roxx...mai ales acum cand am inceput dive, nu isi are rost LP-ul.
Va multumesc inca o data tuturor , daca nu erati voi ii dadeam de mult lp...la cum ma streseaza toti ca baiatul a crescut si nu ii mai ajunge titi !! pai stai domle ca eu ii dau si piureuri si cereale...of doamne !!
mimo eu ii dau cerealele seara si nu le pot da cu fructe, ca il energizeaza. o sa incerc sa ma mai mulg, poate reusesc sa scot mi mult.
Ca tot vorbeam de fructe...al meu nu prea vrea fructe. am incercat mar cu piersica, aoleu...se facea ca vomita asa. a doua zi doar piersica, tot la fel, se stramba de mama focului. a treia zi i-am combinat piersica cu putina banana ... a bagat cateva lingurite, mai cu strambaturi, mai cu ranjeli, a facut de 2 ori caca in ziua resp. ce fructe sa ii mai combin ? i-am luat mango, pot sa ii dau ?


Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Cat cantareste bebelusul tau Carmen?
Oi fi singura care am ramas cu alaptatul si nu am inceput inca diversificarea ??


Multumesc tare mult de carte Roxx. Din cate am inteles varianta din 2010 difera mult de asta. Cea din 2010 cred ca nu exista in varianta electronica.

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Citat:
citat din mesajul lui vasilasanita

Cat cantareste bebelusul tau Carmen?
Oi fi singura care am ramas cu alaptatul si nu am inceput inca diversificarea ??


Multumesc tare mult de carte Roxx. Din cate am inteles varianta din 2010 difera mult de asta. Cea din 2010 cred ca nu exista in varianta electronica.

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

acum vreo 10 zile, inainte sa incepem dive, avea 6300g . al tau cat are ?

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

ANITA- nu esti singura, mai era si TUNDE, si GABIVALCEANU si LORICH, apoi si noi am renuntat dupa primul refuz, ca mi se pare totusi prea mic, asa ca acuma suntem tot numai pe tzitzi. Si parca mai erau fete. O sa reincep in jur de 1 iulie.

CARMEN- poti sa-i dai mango desi si asta e destul de aromat, nu stiu cat succes o sa ai cu el. Pe de o parte e de bine, inseamna ca nu o sa fie prea cu dulciurile, ei de obicei mananca fructe care au zahar si refuza legumele. Mai poti sa incerci avocado, fructa-leguma, asta are un gust neutru, cred ca o sa-i placa, e putin alergen si plin de elemente nutritive, grasimi bune care ajuta creierasul. In plus, are coaja tare deci e unul din putinele fructe mai putin afectate de substantele astea cu care se stropesc ele in general.

TUNDE - iti tinem pumnii!

FRAGRANT- nu esti deloc ciudata, ba pe mine ma intereseaza mult, mai zi-ne. Eu mai citesc cate un articol pe ici pe colo si mi se pare super-interesant, dar n-am reusit niciodata sa aprofundez. Pana a avea copilul drept sa spun, mancam haotic, total aiurea si nu ma uitam deloc ce bag in gura. Apoi au inceput problemele cu greutatea si cu Patrick am invatat sa fiu mai atenta. Mi-e ciuda pe ai mei ca m-au crescut cu cartofi prajiti si friptura de porc si acum am colesterolul imens. Tata lucra la o ferma de porci, ii era mai usor sa ne indoape numai cu salamuri si porc de dimineata pana seara. Noroc de alea 3 luni pe an de le petreceam la munte in vacante, acolo vedeam carne numai cand taiau porcul. IN rest- ciuperci, afine si fragi si lactate de toate felurile.

Si pe mine m-a frapat chestia asta, ca suntem programati sa alegem ceea ce e bun pentru noi. Copilul meu, dupa pneumonie si otita, a inceput sa refuze ce-i dadeam eu si a bagat la greu numai ardei gras si suc de portocale, care contin foarte multa vitamina C. Probabil ca sistemul lui imunitar era cam la pamant si asa s-a refacut. Dupa asta n-a mai luat antibiotic decat odata si gata, pentru un rosu in gat-infectie. De atunci n-a mai avut absolut nimic (decat cate un muc cand si cand). Si ardeiul gras tot nu-i lipseste, mai ales toamna-iarna, imi cere mereu. Eu il las in legea lui. Mai alerg cu mancarea dupa el prin casa, dar in general nu am cu cine vorbi, cine are Taurasi naravasi stie despre ce vorbesc. E de o incapatanare monstru. Si uite, asa cu stilul lui de a manca foarte putin si numai crud, fara carne, e unul din cei mai sanatosi copii ce i-am intalnit. Verisoara lui care are acusi 5 ani si deja 2 ani de gradi la activ (deci tot ca Patrick) e bolnava mai mereu, are si polipii scosi si tot face otite peste otite, pneumonii si infectii. La doua saptamani ea e acasa. Al meu mai ia cate un virus, face febra 3 zile si apoi e ca nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

ne bagam la baita

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

buna seara dragi mamici
eu sunt cu musafiri, a venit fratiorul meu cu prietena lui...am stat mai mult prin bucatarie

sunt bucuroasa tare ca in seara asta a papat Eva putina supa, doar zeama
am tot incercat cu morcov...n a vrut, supa n a vrut, dovlecel n a vrut,in seara asta am facut supa din morcov , telina,dovlecel si am pus un pic de ardei care i a schimbat gustul si banuiesc ca de aia n a mai ripostat

maine am sa ii si pasez putin din fiecare, sper sa am succes

si Eva la 5 luni avea 6,3 kg, acum are 6,45
dar de la 5 luni am inceput sa i dau cereale, cam 2,3 lingurite puse in piure de fructe(mar, para, banana, piersica), o data pe zi

de asta cred ca mia refuzat supa si legumele...ca nu erau dulci ca fructele






Mergi la inceput