Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(54)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Neatza fetele.
Ziki LA MULTI ANI!!! sa fii sanatoasa, fericita si sa-ti indeplinesti toate dorintele.
Roxx f bine structurata scheme, dar am o mica mare problema, nu sunt de acord cu congelarea mancarii pt bebe. Eu ii fac in fiecare zi proaspat. Stef papa in jur de 200 ml la o masa. Ii fac mai tot timpul mai mult si el papa pana nu mai vrea.
Carmen si Stef e la fel de agitat si marait si se trezeste si mii de ori pe noapte. Nu cred sa aibe legatura productia de lapte cu sportul, la mine scade productia daca sunt stresata sau nervoasa. Ma stesam ca o sa-mi scada productia dupa nunta, la cat am dansat in noaptea aia nu s-a vazut nici o schimbare. Sunt in puseul de crestere de 6 luni, zic eu plus caldura asta de afara. Stef cel putin a devenit f marait si agitat exact dupa botez, eu ce sa mai cred? Ca e de la botez?
Va pupacesc. Sunt prin zona. Fac papa de dimineata la piscot.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Citat:
citat din mesajul lui madalina_m

MIMO cum sunt Alana comparativ cu Babylove? Mai subtiri/groase?

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica



Madalina, Alana mi se par la fel de subtiri, poate putin mai grosute, dar aproape insesisabil. Deocamdata suntem pe Babylove, ca Alana am luat mai maricei.

Eu am incercat sa-i dau cu capacelul cu cioc de la Avent - cel pt trecere - dar n-a putut sa suga. Am vaut intr-un pliant ceva de la Tommee Tippee recomandat de la 6+ luni, dar n-am cautat inca. Dar ce am mai vazut pe net sunt de la 9+ luni.

Biberoane eu am folosit Dr. Brown's de care sunt f. multumita. Una ca ele m-au salvat la inceout cand bebe nu putea sa suga pt ca au tetina pt prematuri, iar apoi cred ca datorita lor am avut colici mai putini. Dar m-am cam saturat sa spal sistemul ala de ventilatie si mi-am lust un bibe Baby Nova si unul Green to Grow pt ca au tetinele asemanatoare cu dr. Browns. Insa parca tot dr. Brown's sunt mai bune ca suge din ele continuu.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Mneata. N-am nimic important de zis despre noi, ieri a fost o zi minunata, azi parca iar a apucat-o. Ma rog. Asa e Miruna de cand s-a nascut, mofturoasa. Ea nu a prea avut colici, in schimb e de o sensibilitate, frate... Totul ii pute, se sperie de o pala de vant... E ciufutica, seamana cu tac'su. Poate fi dumnezeiesc de dulce si imediat sa o apuce un plans de protest pe te miri ce. Anyway, tot o iubesc, am de ales? Azi noapte a fost iar horror, s-a foit pana la 2.30, a mancat, apoi a adormit , dar n-am mai putut adormi eu decat pe la 4 iar la 6 s-a trezit si nu a mai fost chip de somn. Deci imediat imi fac a doua tura de cafea.
Despre Bran: am fost noi acolo anul trecut, in martie. E foarte foarte fain, intr-adevar. Parti bune: complexul e mare si e frumos amenajat, restaurantul e super , mancarea e foarte buna si portiile sunt mari, sunt piscine, au tiroliana (asta e pasiunea mea, m-as deplasa numai asa peste tot, daca s-ar putea ), perete de catarat, etc, hamac, peisajul e superb, seara (nu stiu daca doar in we) in restaurant au loc evenimente (cand am fost noi, in prima seara au fost dansuri grecesti cu o trupa de dans profesionista iar in a doua seara au cantat niste tineri solisti absolut superb) iar de copii se ocupa niste angajate (amanunte despre partea asta nu stiu, ca noi nu o aveam pe Miru). Parti proaste (cel putin atunci si percepute de noi ca fiind proaste!! ): nu ai voie sa vii cu mancare de afara si acolo mancarea e foarte scumpa (si o cafea minuscula costa 12 lei anul trecut), camera noastra nu a fost curata( a fost din aia mai ieftina, dar eu consider ca nu e o scuza), peste tot ai afise de genul " piscina/hamacul sunt decorative, nu ne asumam niciun risc in cazul urmarilor folosirii piscinei, hamacului,etc" (deci esti bombardat cu piscine -vreo 3- langa care gasesti si sezlonguri, practic numai bune de folosit, dar daca iei vreo ciuperca de acolo nu-i vina lor ca nu au igienizat). In Bran nu ai unde manca, peste tot e foarte scump si portiile sunt mici.
Concluzia: desi am fost un picut dezamagiti atunci, acum am merge iar daca am avea destui bani sa nu ne simtim frustrati. Sper ca am fost de ajutor fetelor care discutau despre asta si lui Mimo care si-a facut rezervarea.

Cam atat. La noi vremea e urata (adica relaxanta pentru mine, dar urata de iesit afara), aveam planuri (am facut si rezervarea) sa mergem la munte in we, dar se anunta cod galben , asa ca stam acasuca.

LA MULTI ANI, ZIKI!!!
Vazut pozici noi de fetite superbe si baietei super simpatici!


Andutza- de pisicuta Miruna-Georgiana (26.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

La multi ani ziki, de Sanzaiene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

eu am luat o cnitza de la tigex si pare sa se descurce cu ea destul de bine, ii place; bine..apa ii curge mai mult pe el, dar incet incet invatam.(e pt 6+ )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Citat:
citat din mesajul lui andri31

mai! morcovul fiert si pasat in piure constipa? mandra mea , astazi n-a facut kki..e pt prima data in 5 luni cand se intampla asta./ decand am inceput diversificarea s-a strans si kki mandrei

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011



Andri, al meu s-a constipat doar cand i-am dat suc de morcov. De la morcov fiert + alte legume a facut chiar mai des.
Am observat ca marul crud il constipa putin, dar in amestec cu piersica e ok.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Multumesc, Andutza.
Nici mie nu prea mi-a sunat bine partea asta cu mancarea din afara (sper sa nu considere LP mancare din arara ). Si nu mi-a placut ca platesti avans, nerambursabil in cazul in care nu te mai poti duce (inteleg o taxa, dar nu tot) si apoi ca platesti tot sejurul din prima zi, tot asa nerambursabil daca pleci mai devreme din motive obiective sa zicem. Dar, deh, suntem in Ro si numai ciudatenii. Probabil s-or fi ars cu rezervari neonorate si nu mai vor sa riste. Dar lasand astea la o parte, sper sa ne simtim bine.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Roxx, m-am uitat si eu pe schema de diversificare data de pediatrul tau si ref. la carne stiu ca se arunca apa in care a fiert si se foloseste apica in care fierb legumele separat.

Deci eu fier am inceput sa-i dau dupa calculul meu. Ca una din pediatre ne-a zis 8 pic/zi, iar alta 2 pic/zi. Dar cica trebuie 7 mg/zi (conf. asoc. de pediatrie), asa ca am calculat cat isi ia din LP si restul suplimentez. O sa mai intreb si la urmatoarea vizita daca fac bine, ca nu vreau nici sa-i dau prea mult, dar nici sa aibe carente.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Hai ca am pus monopol pe pagina asta. Dar profit cat timp doarme bebe.

Roxx, ti-a zis ce biscuiti sa folosesti? Intreb pt ca cei de care ne dadeau ai nostri au si gluten si zahar, astia Plasmon au zahar... Poate doar sa-i facem noi din cereale pt bebei.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

pe site ul pus de irinukaa aseara e si reteta de biscuiti
http://diversificare.ro/retete/2011/02/biscui%C8%9Bi-pentru-bebelu%C8%99i/

Mergi la inceput