Alaptatul si fertilitatea

Alaptatul si fertilitatea | Autor: Vivela

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu cel mic are putin peste un an. Il alaptez la cerere (ohooo, si ce cerere!), intervalul dintre supturi rar depaseste 6 ore (ocazional, cand se intampla vreo minune si doarme aproape toata noaptea).
Din aceasta cauza (cred), menstruatia nu mi-a revenit, inca ma bucur de liniste pe frontul asta .

Stiu ca alaptatul functioneaza ca un contraceptiv natural daca sunt indeplinite anumite conditii (si nici atunci nu e foarte sigur), conditii care n-ar fi tocmai aplicabile in cazul meu - deci nu ma bazez pe asta.

Nedumerirea mea cea mare e alta: de vreo doua luni am toate simptomele ovulatiei (ma tin cam 3-4 zile), adica dureri de ovare, mucus foarte abundent si cu caracteristici fertile (adica cel care seamana cu albusul de ou)...
cand s-a intamplat prima data - acum vreo 5-6 sapt. am zis ca probabil am ovulat si ca va reveni CM. nu s-a intamplat. acum vreo saptamana, simptomele s-au repetat, cu dureri destul de mari (eu nu prea am stiut ce e aia durere de ovulatie, pana acum n-am simtit, am presupus insa ca de la asta e). acum stau si astept sa vad daca astea au fost semne de ovulatie sau pur si simplu niste dereglari hormonale.

la voi cum a fost? se poate sa fii fertila si totusi sa nu ai CM? (exceptand desigur probabilitatea destul de mica sa fie acela chiar primul CM dupa nastere)





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Esti norocoasa, bebelina mea are un an, mananca inca laptic la 4-5, maxim maxim 6 ore. Si totusi mi-a revenit CM cand avea 7 luni si m-am intors la lucru, si cand a inceput sa manance ziua cam la 4 ore (mergeam la job 3 ore dimineata, 3 ore dupa-amiaza). Dupa cate am inteles, ca sa se mentina prolactina mare, si sa inhibe CM, trebuie stimulata productia prin alaptat la intervale de 3 ore ziua si max 4 ore noaptea, si l-a mine a fost exact ca la carte .
Poti sa te declari fericita ca nu ai avut ovulatie cu intervale de alaptat de 6 ore .

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

pisi-pis, exact asa s-a intamplat la primul copil, la 7 luni am primit in dar CM . si la fel alaptam de zor, uneori la jumate de ora, alteori cu pauze de 3-4-5 ore, uneori si 10 ore (dar ocazional, ca n-am avut eu noroc de copii care sa doarma noptile).

pt mine dilema era alta: pot sa am semne de fertilitate si totusi sa nu fiu fertila?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

In general semnele pe care le ai sunt semne ca e vorba de luna in care se intoarce ovulatia. Eu am avut aceleasi semne si la 5 luni, cand m-am intors la lucru prima data. Ca o paranteza, aici postnatalul e de 5 luni, dupa care m-am intors la lucru, si a ramas sotul cu bebe pentru inca o luna, pana la 6 luni ale lui bebe, si apoi am intrat eu iar in concediu de odihna pentru inca o luna, pana la 7 luni ale lui bebe. Stateam la job in intervalele 9-12 si 14-17, deci am inceput brusc sa alaptez la intervale 3 ore si ceva, si acesta a fost primul moment in care m-au amenintat si pe mine simptomele respective. Dar alaptand totusi des si mult, bebe era inca exclusiv la san, am fentat CM in luna respectiva. La 7 luni cand m-am intors la job pt a doua oara, au reaparut simptomele, mai puternic, si intr-adevar s-a produs ovulatia. Dar totusi in luna urmatoare CM nu mi-a venit regulat, ci pe la vreo 45 de zile, semn ca inca aveam prolactina mare de la alaptat, care intarzia cumva ovulatia. Dupa inca o luna a revenit totul la normal , asta e.

Deci ca sa-ti raspund la intrebare, da, sunt semne ca revine ovulatia. Dar inca ai sanse sa o fentezi.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

mda, misterul s-a rezolvat, a venit CM-ul. nu pot sa zic ca mi-e ciuda sau nu, ca n-am probleme deosebite in perioada asta. asta e...

pana la urma ma bucur ca organismul meu imi da semnale corecte .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

nu am avut CM pana nu a facut cea mica 9 luni jumatate, dar ovulatie am avut mult mai devreme. La controlul post-natal, mi-a aratat medicul la echo ca ovulasem si m-a prevenit sa nu ma bazez pe alaptat pt contraceptie (si am ascultat :D )
CM a devenit regulat abia cand cea mica avea un an - deci era diversificata si nu sugea la intervale regulate, de-a dreptul haotic peste zi si o sing data noaptea (pe la 11) si pe la 6-7 dimineata.


Mergi la inceput