Vacanta de vara pe litoralul Bulgariei

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Crinutz-waw de cand nu te-am mai citit!( de un secol...ne mai conversam noi la un subiect trist acum cativa ani!!:(( ).
Da Eskada pe acela l-am ochit si eu ...te rog mult sa-mi dai detalii .Nu am rezervat dar sapt viit. dupa ce imi comunici impresiile rezerv. Cu booking iti pun oprire pe 50 E? Sau cum ca nu am inteles prea bine?
Eu sunt hotarata...pt. ca nu suntem genul de stat si mancat la 'otel ne avantajeaza micul dejun...din ce am citit pe un site... cam saracacios. Ma intereseaza doar sa fie curat .Ai luat cam. dubla simpla sau deluxe? cea simpla cica ar fi cu 2 paturi la perete ca sa zic asa...daca asa este pai as vrea pe cea deluxe adica cu pat mare de mijloc. Cam atatea detalii. Peisajele sunt super tot am citit... o sa mergem peste tot prin partile acelea. Vreau sa am temele facute sa nu ma ia sotul in betze...
Net este acolo din cate am citit eu prin rewieuri.Orice info' imi sunt de folos! Taverne, loc de schimbat banuti, daca se plateste cu card pe undeva... zone sigure sau mai putin pe drum pana acolo,etcuri.
Astept cu interes ! Drum bun si distractie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Da imi amintesc si eu de tine :)
Am platit jumate cred (nu am platit eu personal de asta nu stiu), am cerut o dubla si sper sa imi dea un pat matrimonial, asta o sa o negociem la fata locului pt ca am uitat ca cerem cand am facut reezervare (am cerut decat sea view).
Ok o sa incerc sa scriu cand ajung despre ce vad pe acolo. Dar eu zic ca nu are ce sa fie urat poate doar vremea.
Revin !
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

E frumos si la Ahtopol, e tot in rezervatia Strandja, aproape de Sinemorets. Plaja e mare si frumoasa. Ahtopol e o localitate mica, dar cocheta. Sunt case de schimb, bancomate si o banca.
Sunt multe lucruri de facut in zona, in afara de plaja.
Noi am facut trasee prin padure, am plimbat copiii cu cai (adevarati, nu ponei ), am facut plimbari cu barcuta pe raul Veleka, sotul a mers cu un canoe.
Sunt restaurante cu mancare traditionala, buna si ieftina.
O sa va placa daca nu sunteti genul "hotel all inclusive".
Noi am venit aseara de la Sinemorets, Asti si a fost tare bine.
Ne-am intors prin Veliko Tarnovo, unde am stat ultima noapte. E un oras cetate, in munti, vechea capitala.
Pe aici drumul a fost chiar mai scurt putin si mai pitoresc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Multumesc roli.Suna bine activitatile pe care le-ati facut voi!Sper ca da o sa fie frumos si o sa ne simtim bine/ incarcam bateriile!Nu nu suntem genul all inclusive... ci mai calatori.
Veliko i-l cunosc caci l-am vizitat de cateva ori( cu cetatea Tzarevetz cu tot).E de retinut un traseu de dus pe aici si de intors pe la Vama Veche( sau invers vedem).Acum includ si o oprire la Dalboka/mi s-a pus pata de restaurantul acela cu midii/ stridii! Dar merg mai mult de curiozitate!Oare as gasi asa ceva si pe la tavernutele de la ei din sud? ca am vazut ca sunt in mare sate pescaresti - probabil ca si gatesc pestele/si alte vietati marine bine!




Dany mami deStefan-Ioan



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Roli, multumesc...acum m-am mai linistit, aveam emotii ca nu e prea frumos acolo. Nici noi nu suntem neaparat pe genul all inclusive, imi place si acolo dar nu ma deranjeaza deloc nici varianta asta.
Imi poti da niste detalii despre traseu te rog ? Inteleg ca Asti este mai departe de Ahtopol deci ai trecut si pe acolo. E mai sccurt pe Veliko ? Poti sa imi dai un PM ca sa nu fim off topic aici :)



Edit: Roli, imi poti spune cam cat costa o masa in zona? asa orientativ...sa stiu cam ce bani sa pregatesc. In special pestele ma interseaza cam cat ar costa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyalo

Multumesc roli.Suna bine activitatile pe care le-ati facut voi!Sper ca da o sa fie frumos si o sa ne simtim bine/ incarcam bateriile!Nu nu suntem genul all inclusive... ci mai calatori.
Veliko i-l cunosc caci l-am vizitat de cateva ori( cu cetatea Tzarevetz cu tot).E de retinut un traseu de dus pe aici si de intors pe la Vama Veche( sau invers vedem).Acum includ si o oprire la Dalboka/mi s-a pus pata de restaurantul acela cu midii/ stridii! Dar merg mai mult de curiozitate!Oare as gasi asa ceva si pe la tavernutele de la ei din sud? ca am vazut ca sunt in mare sate pescaresti - probabil ca si gatesc pestele/si alte vietati marine bine!


Dany mami deStefan-Ioan




Prin Vama Veche e foaaarte lung si obositor. Gasesti peste de toate felurile si midii, aproape la toate restaurantele. Stridii insa, nu am vazut nicaieri.
Traseul cel mai scurt = 420 km: Ruse - Shumen - Burgas - Tsarevo-Ahtopol.
Recomandari vizite: plaja Silistar (cca 15 km sud de Ahtopol), plajele din Sinemorets (cca 5 km sud de Ahtopol, urmatoarea localitate), plimbare cu barcuta pe raul Veleka, pana la varsarea in mare, plimbare cu caii in Sinemorets

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Roli mii de multumiri! Ochisem si eu acest traseu !In cat timp l-ati facut la dus?Cu plecare dimineata banuiesc!
Atunci m-am linistit... nu am nevoie de traseu lung caci copilul oricum se plictiseste rpd si la curbe/serpentine nu-l vad prea bine cu stomacelul!
Numai vreme buna sa nimerim si atat!pe aceasta inca nu o putem prevedea de pe acum!
Inca o data multumiri!

Dany mami de Stefan-Ioan



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Pt Danyalo in special si pt cine mai vrea sa afle despre Ahtopol, ma aflu deja aici. Am ajuns azi dupa un drum foarte obositor si destul de greu pt ca inca mai au pb cu indicatoarele. pe sute de metri nu gasesti un indicator sa iti arate ca esti pe drumul cel bun, macar o borna km, ceva orice....f greu pt ca nimeni nu vb ebgleza sau o limba mai normala. Am ajuns in final la Hotel Eskada beach care nu arata rau dar nu e chiar ca in pozele de pe ste-ul lor. E ok per ansamblu dar inca nu am aflat unde e plaja frumoasa de care vb ei. Din pozele de pe site arata de parca ar fi chiar sub fereastra dar nu e deloc asa. De la balcon vad marea, e frumos dar vad si paracraea care se intinde pana la tarm unde e o mica prapastie. maine vad unde e plaja.
In rst orasul arat deosebit, e un mic port cu barci iar la apus lumina e fantastaica, sunt terase pe mal. Totul pare din alta lume, e chiar simpatic aici.
Preturile sunt foarte mici zic eu. De ex o bere de-a lor de 500 ml e 1,80 leva si una de 300 ml e 1,58. O masa de 2 ne-a dus la 23 leva si a avut asa: o porite de anchovies cu paine cu usturoi si sos de usturoi, o porite de sardine parajite, un peste mare (ton) foarte bun care era sufiecient la 2 persoane si 2 beri mari la halba. Din toate portiile mancau lejer 2 persoane (am avut si discount de 10 % pt ca era rest hotelului). Suvenirurile par ieftine din ce am apucat sa vad azi.
Ceea ce foarte rau e faptul ca aproape nimeni nu vb engleza nici macar la restaurantul hotelului, la magazine nici atat si mai rau la aproape toate rest nu sunt menu-uri in engleza. Laz Eskada am gasit pana la urma dar chelanrul nici asa nu intelegea drept pt care a sarit pt salada comandata (mai bine pt ca si asa a fost prea mult :D)

Impresia despre ahtopol e buna pana acum, e f cald, soarele era f puternic chiar si la 6 seara. Hotelul e binicel dar...nu l-as alege a 2a oara...se aude tot din celellate camere in special copii mici plangand si dusurile, si cum se inchid dulapurile. Baia e f mica, cabina de dus nu e foarte ok, dudul nu curge cum trebuie. e curat pana acum, sa vedem ce va fi in zilele urmatoare.

Va pup si mai vb daca aveti intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Crinutz te asteptam... O sa avem GPS la noi sa nu ne ratacim! La ce ora ati plecat cu aprox. si cand ati ajuns? Vi s-a facut cazarea imediat?Pai si in ce limba v-ati inteles?Camera are pat matrimonial?Si noi o sa fim unii din aia cu copil cateodata plangacios deci asta este ... o sa-l alegem cred pana la urma... caci nu gasesc alta varianta accesibila momentan si sa merg acolo sa iau la rand cu copil in masina nici nu ma gandesc. Ati platit in leva la receptie/cazare? Masa respectiva ati servit-o la rest. hotelului sa inteleg? In rest vreau sa fie curat, sa am pe unde ma plimba, sa nu ploua si cam atat...ca de mancat vad ca se gaseste! Eu rar merg de 2 ori in acelasi loc... asa ca pt. o data sper sa fie ok in linii mari si la noi.
Ma tot rasucesc sa gasesc o ora de plecare acceptabila parca nu as vrea noaptea dar si in care sa doarma mare parte copilul si nu prea imi ies pasentele deloc...cum intorc cum sucesc... tot nu da prea bine! La Giurgiu Ruse/ vama cat se plateste podul 6 E sau lei ca nu mai retin de cand am trecut ultima data? Bulgarovigneta se cumpara din vama sau de la benzinarie?

Sper totusi sa va simtiti bine in final si adunand una cu alta sa ramaneti cu amintiri placute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Rovignieta Bg o iei din vama, dar sa aveti si de Ro ca aia n-o gasiti in vama. Noi am patit-o in toamna cand am uitat sa ne luam si i-am dat aluia o spaga ca nu se gaseau nici la benzinarii in Giurgiu.

Mie mi se pare ok plecatul pe la 7-8 dim. Cam pe la jumatea drumului copiii adorm si se mai trezesc la destinatie.

Aveti grija cu GPS sa nu-l setati pe autostrazi va trimite prin Varna si e tare lung. Mergeti prin Shumen-Burgas.

Mergi la inceput