Bebelusi de Septembrie-Octombrie 2010! (69)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cameluska spune:

iara eu

A mai luat cineva Dostinex pt oprirea lactatiei? e suficienta doza unica? In urma unui control ginec, mi s-a gasit un mare chist pe un ovar, a verif daca mai am laptic in sani (eu fiind convinsa ca nu mai e nimic) a inceput sa curga lichid galbui ca si colostrul, cica si din cauza ca org inca mai produce laptic, sa fi facut chistul respectiv.

Mamica fericita de Ioana Adelina [10.09.2010]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Buna dimineata!

Va invitam la o cafeluta ,ceai sau capuccino.
azi facem 9 luni.Are mama baiet mare.
Cameluska, eu cu Dostinex am ramas insarcinata.Trebuia , la recomandarea, medicului endocrinolog sa-l iau pentru a opri lactatia, dar.......

Mami Anca cu Andrei Ionut(22.09.2010)
Poze Andrei-Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Buna dimineata.
ANCA, multumim de cafea, eu vreau dubla, ca mi-a scartait piticul mai mult de jumatate de noapte...
ADELINA, micului explorator, dansator,alpinist.
CAMELUSKA, eu nu l-am dat pe Vlad cu vreo crema de protectie solara...nu o suport eu pe pielea mea, parca nici pe el nu l-as da...am eu un pitic pe creier ce ma intreaba mereu: ,,bunica-ta cu ce s-a dat cand mergea la camp in plina vara? dar parintii tai care de mici au stat la soare?'' ...e parerea mea, nu va luati dupa mine...dar avand in vedere ca eu l-am dat cu crema/ulei de corp/masaj doar vreo luna jumate, iar apoi doar in caz de nevoie cu putin bepantene sau crema de galbenele, urmatoarea ,,chestie''ce o voi folosi pentru el va fi doar o solutie antitantari gen autan, off, sau ceva de genul, cand vom mai pleca la balta...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns just_me31 spune:

hello
Si noua ne-a interzis premergatorul , oricum nu o puneam ca am citit destul despre asta .Eu nu ma grabesc sa mearga (vreau sa o bebelusim cat mai mult )
Folosim de la Garmier , special pentru copii ci SPV 50 , eu nu ma joc cu UV , ca de obicei ele castiga
HAVE NICE DAY


https://picasaweb.google.com/105220478688509068791?authkey=Gv1sRgCLjfi4i_qJTWOw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns office spune:

Buna dimineata!
La multi ani sarbatoritilor!

Referitor la cremele protectoare, eu la mare i-am dat pe copii cu crema de la Garnier (parca) desi mergeam la plaja numai intre orele recomandate. In general ii feresc de canicula dar chiar sa nu-i atinga soarele deloc asta cred ca e cam greu...

(Poate mai reusesc o polemica ) Chiar daca bunicii sau parintii nostri faceau sau nu anumite lucruri nu inseamna ca noi nu putem evolua tinand cont de noile conditii climatice, atentionari ale medicilor, descoperi etc. Pe principiul asta nici toaleta in casa nu aveau si au supravietutit dar acum ce sa facem, sa ne spalam toti la rau?

Meme de Mihai Alexandru (Maiu) 25.08.2010 Iulia Maria (Luly) 24.02.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Buna dimineata!
Multumes fetelor care mi-au raspuns,ref la darul de nunta! La noi se da cam 150-200 euro
Am umblat ier de mi-am tocit calcaiele sa caut ceva frumos de imbracat! Doamneeeee,nu credeam ca e asa groaznic sa fi grasa! Tot ce am probat ma facea sa arat ca o sura de paie sau ca un balot, si am renuntat la bluzitele incretite sau bufante(cu care aratam super umflata ) si intr-un final mi-am luat o camasuta f simpatica,roza! Simpla,fara briz-briz-uri,volanase si alte cele. Si mi-am luat si o pereche de sandalute cu toc,dupa care am umblat..... Dar bine ca mi-am gasit ceva care cat de cat imi sta bine!
Eu am pus-o in premergator,dar nu-i mai place ca are spatiu limitat de manevre,acu vrea tot de manute s-o duc peste tot.


Ana de Maia Elena(24.09.2010)
Poze

Cum s-a nascut Maia - www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

cameluska eu am luat Dostinex! Dupa doua pastilute s-a oprit lactatia de tot!

Nici eu nu am dat-o pe Maia cu nimic inca! Noi am iesit mai mult seara,dupa ora 7,asa ca nu aveam de ce s-o dau! Dar tati vrea sa mergem la strand,si sigur o s-o dau cu ceva crema!

Ana de Maia Elena(24.09.2010)
Poze

Cum s-a nascut Maia - www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Buna dimineata,

multumesc de raspunsuri cu privire la lapte ... ma bucur ca T. a inceput sa manance bine (si el are 3 mese solide)

Eu il dau pe T. pentru protectie cu Avene, nu tot timpul, dar incerc sa-l tin mai mult la umbra. Mariuka ai dreptate cu privire la bunici si parinti, dar iti aduci aminte in copilaria ta de canicula? Atunci daca erau 30grade ziceam ca-i f. cald ... acum e racoare.

Ieri am avut musafiri si mai avem si astazi, asa ca fug sa strang prin casa.

Camelia, mamica lui Tudor (10.09.10)
poze iunie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

Buna!

Am reusit si eu sa intru pentru ca doarme gogoshica... ca altfel faceam ture dupa el

office, multa sanatate lui Maiu si lui Luly. Legat de premergator, asa cum am vb, eu il pun cam de 3 ori pe zi cate 10 minute cand am putina treaba si nu pot sta cu ochii pe el. Nu cred ca ii face rau. La mare cand mai ajungeti?
Anca, LA MULTE LUNITZE!!! Multumim pentru tratatie
ana, cum merge regimul? Eu am inceput de luni unul mai drastic, pe foaie, ca altfel mai scapam la ceva dulce Bine ca ti-am gasit ceva in care sa te simti bine, asta e important.
adelina, felicitari pentru examene si multa sanatate lui Darius

Legat de crema de protectie solara, eu folosesc Eau Thermale Avene 50+UVA, la recomandarea medicului. Il dau destul de des pentru ca este alb si sunt suficiente cateva raze sa se inroseasca.

Cand am treaba prin bucatarie, il pun in scaunul de masa si ii dau cateva jucarii, vb cu el, ii explic ce fac - cred ca o sa iasa bucatar

O zi buna!


Mami lui Matei Mihai 26.10.2010

https://picasaweb.google.com/109290866538691083533/QlYZoC?authkey=Gv1sRgCKrt0LG1l43ntAE#5612134318592440258

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns summertime spune:

Anca, sa-ti traiasca Andreiutul. La multi ani!!!!

Mari, eu sunt pro crema de soara, nici stratul de ozon nu mai e ce era pe vremuri :)) Nici eu nu o dau pe Miri cand iesim prin bucuresti, cred ca ar trebui totusi. La mare o s ao dau sigur. Pediatra i-a zis unei prietene ca pana la 9.30 dimineata nici chiar la mare s anu o dea cu crema, ca sunt bune razele alea. O s ail intreb sipe pediatrul meu.

Oramona, Miriam doarme bine ziua (dupa standardele mele), 30-40 minute dupa fructe si la fel dupa legume, plus uneori inca atat candva dupa ora 17, daca nu e agitatie si lume in jur. Dar tocmai ce o laudam ieri, si azinoapte s-a trezit de 4 ori minim. Se resuceste in pat pana se trezeste... Cred ca acum trbuie s ainvete sa adoarma la loc cadn se intaorce de pe o parte pe alta. Sa vedem cat i-o lua invatatul asta :)

Si eu am renuntat la premergator, ca au bagat toti sperietii in mine. O pun doar cate 5 minute daca am vreo urgenta. Sper ca tati sa nu triseze in timpul zilei :)



Mergi la inceput